Notowania

Czekają nas dłuższe urlopy? Tego chcą związkowcy

Aż do 36 dni urlopu wypoczynkowego w ciągu roku - tego chcą związkowcy OPZZ. Ministerstwo bierze zmiany pod uwagę. Wszystko zależy od opinii ekspertów związku pracodawców.

Podziel się
Dodaj komentarz
(unsplash.com)
Możliwe, że już w przyszłym roku Polacy będą mogli więcej czasu spędzić na wakacjach. (Fot: Link Hoang)

Kto by nie chciał mieć więcej wolnego w ciągu roku? Tym bardziej, że Polacy to jeden z najbardziej zapracowanych narodów w Unii Europejskiej.

Takie uzasadnienie przyjmuje też Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych, które zgłosiło propozycję, aby coroczny urlop wypoczynkowy wydłużyć aż o 9 dodatkowych dni. Dodatkowy czas poświęcony na wypoczynek miałby wpłynąć korzystnie na produktywność.

- Przypomnę, że obecnie przysługuje on pracownikom w wymiarze 26 dni rocznie, jeżeli staż pracy przekracza 10 lat - mówi Małgorzata Małecka w materiale na portalu wiadomoscihandlowe.pl. Jeżeli staż nie przekracza 10 lat, jest to odpowiednio 20 dni.

Zobacz też: Urlop od korporacji. "Trudno to sobie wyobrazić"

Łatwo więc obliczyć, że po ewentualnym wprowadzeniu zmian pracownicy mieliby prawo do aż 35 dni wolnego w ciągu roku.

Jak podają Wiadomości Handlowe, propozycja związkowców trafiła pod konsultacje prowadzone przez organizacje pracodawców i dopiero po ich opinii można się spodziewać ewentualnych projektów ustaw, które trafią do Sejmu.

Teraz eksperci organizacji pracodawców mają za zadanie wskazać jak zwiększenie czasu wymiaru urlopu wpłynęłoby na płynność pracy w przedsiębiorstwach.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej potwierdziło, że bierze pod uwagę nowelizację kodeksu pracy.

Inną możliwą nowością jest pomysł Minister Rozwoju, Jadwigi Emilewicz dotyczący tzw. urlopu od korporacji na rzecz założenia własnego start-upu, o czym więcej pisaliśmy tutaj.

Dalsze losy obu pomysłów będą znane najprawdopodobniej jeszcze przed wakacjami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
WP Finanse
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-02-2020

AgaNiech wszyscy pracują 8 godzin dziennie! I wszyscy niech mają sprawiedliwie tyle samo urlopu! Nauczyciele też. Zwłaszcza Oni!! Albo inne grupy … Czytaj całość

21-02-2020

PrzedsiębiorcaProwadzę własną działalność i nie mam płatnego urlopu. Jak odpoczywam nie zarabiam, proste.

21-02-2020

BoalJeżeli ktoś ma urlop to druga osoba musi go zastąpić. Praca za dwóch przez 35 dni plus chorobowe tej pierwszej osoby! Dziękuję bardzo. Przecież to … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (299)