Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAG
|
aktualizacja

Czterech europejskich nabywców gazu zapłaciło już Rosji w rublach

Podziel się:

Czterech europejskich nabywców gazu zapłaciło już Rosji za dostawy w rublach — informuje Bloomberg. Dodatkowo dziesięć europejskich firm otworzyło w Gazprombanku konta, aby spełnić żądania Rosji dotyczące płatności.

Czterech europejskich nabywców gazu zapłaciło już Rosji w rublach
Osoba zbliżona do Gazpromu twierdzi, że 10 kupców otworzyło konta rublowe, żeby płacić za gaz (Adobe Stock, pixel-kraft)

W środę od godziny 8 czasu polskiego Gazprom całkowicie wstrzymał dostawy gazu do Polski w ramach kontraktu jamalskiego. Rosyjska spółka poinformowała, że powodem jest odrzucenie przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) płatności za gaz w rublach. Podobną decyzję Moskwa podjęła wobec Bułgarii.

Tymczasem — jak poinformowała "Bloomberga" osoba zbliżona do Gazpromu — czterech europejskich nabywców gazu zapłaciło już za dostawy w rublach, jak zażądał prezydent Władimir Putin. Bloomberg dodaje, że dodatkowo dziesięć europejskich firm otworzyło w Gazprombanku rachunki potrzebne do spełnienia rosyjskich żądań.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jak być bezpiecznym w sieci?

Rosja chce, żeby płacić za gaz w rublach

Agencja wyjaśnia, że jeśli pozostali odbiorcy gazu odrzucą warunki Kremla, to kolejnych odcięć od rosyjskiego gazu można się spodziewać nie wcześniej niż w drugiej połowie maja, kiedy to przypadają kolejne płatności.

Przypomnijmy, że po tym, jak UE nałożyła na Rosję sankcje za inwazję na Ukrainę, Moskwa zażądała, by za dostawy gazu od 1 kwietnia płacono jej w rublach. Unia poinformowała jednak państwa członkowskie, że zaproponowany przez Kreml mechanizm, który polega na otwarciu kont w euro i rublach w kontrolowanym przez państwo Gazprombanku, naruszałby sankcje.

Gazprom wstrzymał dostawy gazu do Polski

We wtorek wieczorem PGNiG podał w komunikacie giełdowym, że Gazprom poinformował o wstrzymaniu od środy dostaw gazu do Polski. Poinformowano, że spółka odmówiła Gazpromowi zapłaty w rublach za gaz z kontraktu jamalskiego.

W ocenie PGNiG, wstrzymanie dostaw gazu stanowi naruszenie kontraktu jamalskiego. Spółka zapowiada, że podejmie stosowne działania zmierzające do przywrócenia realizacji dostaw gazu ziemnego w ramach kontraktu, oraz zastrzega sobie prawo do skorzystania z wszelkich przysługujących jej uprawnień kontraktowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl