Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KBB
|

Czterodniowy tydzień pracy. To się może udać

31
Podziel się:

A najlepszym przykładem jest Islandia, gdzie takie rozwiązanie wprowadzono na próbę. Efekt: zadania ogarnięte, ludzie szczęśliwi, więcej wolnego. Jak to możliwe?

Czterodniowy tydzień pracy. To się może udać
Islandia: testy czterodniowego tygodnia pracy zakończyły się pełnym sukcesem (Unsplash.com)

Na Islandii wprowadzony na próbę czterodniowy tydzień pracy okazał się "ogromnym sukcesem" - poinformował we wtorek rząd i władze miasta Reykjavik. Stwierdzono, że osoby pracujące 35-36 godzin w tygodniu były bardziej wydajne lub co najmniej pracowały tak samo jak na 40-godzinnym etacie.

Eksperci z brytyjskiego think tanku Autonomy i islandzkiego Stowarzyszenia dla Zrównoważonej Demokracji po przeanalizowaniu danych poinformowali o pozytywnym efekcie badania.

W rezultacie, krótszy tydzień pracy doprowadził do skrócenia u 86 proc. pracodawców godzin pracy, przy utrzymaniu tego samego wynagrodzenia dla pracowników.

Zobacz także: Polityka prorodzinna w Polskim Ładzie. "Urlopu rodzicielskiego nie wydłużymy"

Badania odbywały się pomiędzy 2015 a 2019 rokiem i były prowadzone na próbie 2500 pracowników, co odpowiada 1 proc. wszystkich pracujących na wyspie. Udział w badaniu brały przedszkola, biura, dostawcy usług publicznych i szpitale.

Analizy wskazują, że pracownicy biorący udział w badaniu byli mniej zestresowani, mieli niższe ryzyko wypalenia zawodowego, a także zaobserwowano, że poprawiła się ich równowaga pomiędzy życiem prywatnym, a pracą.

Podobne próby mające na celu skrócenie tygodnia pracy mają miejsce w Hiszpanii i Nowej Zelandii w firmie Unilever.

Rząd Hiszpanii dał się przekonać lewicowej partii Mas Pais, która twierdzi, że pracownicy są tak samo wydajni, gdy pracują 32 godziny w tygodniu, jak i gdy spędzają w pracy 40 godzin. Rewolucyjny eksperyment ma kosztować 50 mln euro, które pokryją koszty firm, biorących w nim udział.

Eksperci rozważają kilka koncepcji czterodniowego tygodnia pracy. Pierwszy - 4 dni pracy i 3 dni weekendu oraz drugi - 5 dni pracy po 6 godzin.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(31)
A.G.
2 lata temu
Czterodniowy dzień pracy? Niektórzy lekarze już tak pracują. Jednocześnie w kilku placówkach. Hi, hi.
sorry
2 lata temu
8-godzinny system pracy to jest relikt XIX- wiecznego systemu pracy w fabrykach, już dawno powinniśmy od tego odejść - można skrócić czas pracy do 6h, lub faktycznie do 4 dni w tygodniu. wydajność się nie zmieni, do pracy będzie można zatrudnić więcej osób, zwłaszcza w fabrykach gdzie jeszcze są systemy zmianowe. ale państwo kocha mieć wyrobników więc my nie mamy co liczyć
Krzysztof
2 lata temu
Myśliwy polując na pustyni Gob,i żeby utrzymać rodzinę, pracował 24 godziny na dobę.
marecki
2 lata temu
37 godzin to norma w Danii bez robienia jakichś eksperymentow. 4 dni od 7 do 15:15 w tym 45 min. przerwy i piatek do 13:15 ( 30 min przerwy). Albo od 15:00 do północy od poniedzialku do czwartku. Firma produkcyjna
Twój nick
2 lata temu
Przypominam, że Islandia to cywilizowany kraj w odróżnieniu od naszego bantustanu
...
Następna strona