Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Maja Budka
|
aktualizacja

Czym się zajmuje freelancer i czy potrzeba do tego działalności gospodarczej?

0
Podziel się:

Freelancer to droga, którą obiera coraz więcej osób. Tzw. wolnym strzelcem chcą zostać głównie ci, którzy lubią sami układać sobie pracę, realizować pomysły według własnego uznania, nie lubią rutyny i nie chcą być przywiązani do jednego miejsca zatrudnienia. Jak się okazuje, na freelancingu można także sporo zarobić.

Czym się zajmuje freelancer i czy potrzeba do tego działalności gospodarczej?
Young modern woman working from home. Using laptop at home office. (Getty Images, Andrija Nikolic)

Kto to freelancer?

Freelancer to zawód idealny dla osób, które cenią sobie swobodę pracy, lubią pracować na własnych warunkach i w czasie takim, jaki sami sobie ustalą. Freelancerzy nie są zatrudnieni na stałe tylko u jednego pracodawcy. Realizują zlecenia dla wielu klientów i na wielu obszarach w dziedzinie, w której się specjalizują. W ogromnej większości jest to praca w internecie, dlatego freelancer może zorganizować sobie biuro, gdziekolwiek chce, mając do dyspozycji wyłącznie laptopa i dostęp do internetu stacjonarnego lub mobilnego.

Freelancer – zlecenia, którymi najczęściej się zajmuje

Czym się zajmuje freelancer? Zazwyczaj taka osoba realizuje zlecenia w jednej szczególnej dziedzinie. Szeroki polem do popisu jest dla nich pisanie. Copywriting, czyli tworzenie treści na strony internetowe lub media, tworzenie kreatywnych haseł reklamowych, pisania opisów produktów bądź kategorii do sklepów internetowych. Redakcja bądź korekta tekstów. Nierzadko trafiają się także tłumacze. Artykuły branżowe mogą zabierać copywriterowi więcej czasu, jednak pojedyncze opisy produktów to praca szybka i wygodna, którą można świadczyć w wielu miejscach równocześnie.

Często trafiają się także graficy. Ich usługi potrzebne są praktycznie w każdej firmie. Większość z nich nie potrzebuje jednak zatrudniać grafika na pełen etat, dlatego chętnie korzystają się z pomocy freelancerów. Podobnie jest ze specjalistami z branży IT, którzy jako freelancerzy zarabiają najwięcej. Informatycy czy programiści często zatrudniani są do pojedynczych projektów. Kiedy freelancer uzbiera ich kilka lub kilkanaście w miesiącu, na pewno zapracuje na uczciwą wypłatę.

Freelancer – jak zacząć?

Kluczem do rozpoczęcia pracy freelancera jest zebranie odpowiedniej liczby zleceń. Na początku nie będzie ich dużo, ale od czegoś trzeba zacząć. Miejscem, gdzie freelancerzy, i nie tylko, szukają zleceń, są popularne strony z ofertami pracy. Istnieją jednak platformy przeznaczone specjalnie dla osób chcących znaleźć dodatkową pracę do wykonania. Useme to jedna z nich. To bogata baza zleceń oraz ofert dla copywriterów, czy programistów. Mogą to być jednorazowe zadania do wykonania lub cykliczne zajęcia na dłuższą współpracę.

Freelancerzy, którzy zajmują się pisaniem, mogą szukać pracy w internetowych redakcjach, dla których mogą tworzyć "z doskoku". Warto też zaglądać na tematyczne grupy na Facebooku czy ogłaszać swoją działalność na Linkedinie. Do związania współpracy potrzebne będzie portfolio.

Kiedy freelancer zyska doświadczenie i zrealizuje kilka projektów, nie powinien mieć problemu z utrzymaniem stałego dochodu. Wciąż jednak istnieje ryzyko, że miesięczne wpływy będą się od siebie różnić w zależności od liczby i charakteru zleceń. Osoba zatrudniona na etacie będzie dostawała co miesiąc w miarę podobną wypłatę. Wypłaty freelancera mogą się wahać, warto mieć to na uwadze.

Co trzeba wiedzieć, myśląc o przejściu na freelancerkę?

Praca freelancera wiąże się z wieloma udogodnieniami. Są to m.in. niezależność, elastyczny czas pracy, samodecyzyjność, brak nadzoru, możliwość zorganizowania sobie pracy w dowolnym miejscu na świecie. Plusem jest również fakt, że freelancer sam wybiera sobie projekty, którym chce poświęcić swój czas. Nie możemy jednak zapominać o ewentualnych utrudnieniach, jakie niesie taka praca.

Freelancer nie pracuje na etacie, nie jest więc zatrudniony na umowę o pracę. Oznacza to, że o ubezpieczenie zdrowotne czy składki na emeryturę musi zadbać sam. W przypadku choroby pracodawca nie wypłaci mu żadnych świadczeń. Wolny strzelec musi liczyć się z dodatkowymi formalnościami. Często też sam dba o swoją księgowość i inne formalności. Freelancerzy z dużą liczbą zleceń na swoim koncie mogą pozwolić sobie na zatrudnienie księgowego.

Czy potrzeba do tego działalności gospodarczej?

Freelancer niesie na swoich barkach sporą odpowiedzialność. Jest jak jednoosobowa firma czy przedsiębiorca, z tym że współpracuje z wieloma podmiotami. Czy aby zostać freelancerem, potrzebne jest założenie działalności gospodarczej? Na szczęście nie jest to obowiązkowe. Własna działalność może być pomocna, np. w przypadku rozliczania się za pomocą rachunku, faktur VAT lub przy odliczaniu od podatku dodatkowych poniesionych kosztów. Dla wielu jest to jednak obciążenie, które wolą ominąć. Da się to zrobić.

Freelancerzy mogą świadczyć usługi u kilku pracodawców w ramach umowy o dzieło albo umowy zlecenie. Jest także inna opcja. Strona taka jak wspomniane Useme oferuje freelancerom możliwość wystawiania faktur bez zarejestrowanej działalności gospodarczej. Faktura zostanie wysłana elektronicznie do klienta, ułatwiając całą procedurę, bez zawierania umów.

Jeśli jednak freelancerowi zależy na założeniu własnej firmy, może ubiegać się o dofinansowanie na rozpoczęcie działalności. Choć wiąże się to ze sporymi kosztami, właściciel firmy, również jednoosobowej, może starać się o przyznanie dotacji na rozwój.

To, czy freelancing przyniesie korzyści porównywalne lub też większe z pracą na etacie, zależy od płynności realizowanych zleceń. Popularność na rynku zależy jednak głównie od liczby ukończonych projektów i doświadczenia, które nabywa się wraz z czasem. Zawód freelancera jest odpowiedni dla osób cierpliwych, niebojących się ryzyka oraz przygotowanych na lepsze i gorsze dni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)