Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. JCK
|

"Czyste powietrze". Od lipca kolejne zmiany w programie

6
Podziel się:

Od 1 lipca wejdą w życie nowe zmiany w programie "Czyste powietrze", m.in. zostaną podwyższone progi dochodowe uprawniające do wyższych dotacji - informuje PAP wiceprezes NFOŚiGW Paweł Mirowski. Na początku lipca wystartuje też ścieżka bankowa w programie.

"Czyste powietrze". Od lipca kolejne zmiany w programie
Od 1 lipca wejdą w życie nowe zmiany w programie "Czyste powietrze" (Materiały WP, Adobe)

Wiceszef Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wyjaśnił w rozmowie z PAP, że zmiany, jakie zaczną obowiązywać od 1 lipca w programie antysmogowym "Czyste powietrze", dotyczyć będą kilku aspektów.

Po pierwsze zostaną podwyższone progi dochodowe w programie, które upoważniają do wyższych bezzwrotnych dotacji (do 37 tys. zł). Oznacza to, że będą one wynosiły teraz tyle samo, co w programie "Stop smog".

Mirowski wyjaśnił, że w przypadku gospodarstw wielorodzinnych ten próg wzrośnie z 1400 zł do 1564 zł na osobę (o 164 zł); w przypadku gospodarstwa jednoosobowego z 1960 zł do 2189 zł (o 229 zł). Wskazał, że obecnie z podwyższonego dofinansowania korzysta ok. 30 proc. beneficjentów programu "Czyste powietrze".

Zobacz także: Polski Ład. "Ustawa dotycząca kwoty wolnej będzie jedną z pierwszych"

Wiceprezes NFOŚiGW dodał, że z początkiem lipca ma ruszyć też ścieżka bankowa w "Czystym powietrzu".

- Wszystko wskazuje na to, że zapowiadany wcześniej termin uda się dotrzymać. Podpisaliśmy umowy z siedmioma bankami, dwa z nich przodują, jeśli chodzi o przygotowanie nowego instrumentu finansowego, jakim będzie kredyt „Czyste powietrze” - zapewnił.

W ścieżce bankowej wprowadzono kilka zmian w stosunku do obecnie funkcjonującego programu. Po pierwsze data rozpoczęcia inwestycji nie może być wcześniejsza niż dzień złożenia wniosku.

Po drugie takiego kredytu nie będzie można otrzymać na inwestycje już zrealizowane. Po trzecie okres realizacji inwestycji będzie mógł wynieść maksymalnie 18 miesięcy.

Następnym warunkiem będzie to, że kwota kredytu udzielanego na inwestycje nie będzie mogła być niższa niż kwota wnioskowanej dotacji.

Program "Czyste powietrze", który wystartował we wrześniu 2018 roku, oprócz dopłat do termomodernizacji przewiduje wsparcie na wymianę wysokoemisyjnych źródeł ciepła na te bardziej ekologiczne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
Józek
rok temu
Pomoc od Państwa oznacza tylko podwyżkę cen. PO co komu to?
Aaa
rok temu
Co z budynkami wielorodzinnymi?
Adam 12
rok temu
Przede wszystkim rozwój sieci gazowniczej która w tej chwili jest tańsza i bezobsługowa niż wszystkie pelety i ekogroszki ,ale ktoś musi zarobić na kotłach które podrożały o ok 30 -40 % po wejściu programu czyste powietrze sam skorzystałem z dotacji ale w 100% gaz
Zdyskryminowa...
rok temu
Dokładnie...to papierowa fikcja. My nie dostalismy dofinansowanie do wymiany kotła bo mieszkamy w domkach szeregowych gdzie jest 5 mieszkań, a mogą byc tylko 2 jak w blizniakach. Widocznie w szefefowkach Nasze piece mniej kopca i nie zanieczyszczamy powietrza:/
Dr0
rok temu
Ten program to papierowa fikcja. Ale sporo stołków dla rodziny pis generuje