Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dane. Polak mało wart dla gigantów

Około 40 złotych firmy płacą za dane internauty z Polski, dla porównania - za takiego z państw zachodnich wykładają nawet 200 dolarów. Mało jesteśmy warci dla technologicznych gigantów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Giganci technologiczni niewiele płacą za dane polskich internautów (Fot: Adam Warżawa)

Informacje o użytkownikach Facebook'a czy Google'a są warte miliardy dolarów, płacą za nie firmy, które chcą dotrzeć do odpowiedniej grupy odbiorców. Internautów segreguje się na bardziej i mniej cennych. Polacy należą do tej drugiej grupy, na tle innych nacji jesteśmy wyceniani wyjątkowo nisko.

Jak tłumaczy w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Piotr Prajsnar, prezes Cloud Technologies, wartość danych użytkownika w Polsce jest istotnie mniejsza niż analogiczna wycena na bogatszych rynkach reklamowych, jak USA czy Wielka Brytania. - Biorąc pod uwagę, że wycenę rynku reklamy online w Polsce szacuje się na około 4,5 mld zł, a liczba internautów w naszym kraju to 28 mln, możemy założyć, że wartość reklamowa internauty w Polsce wynosi około 160 zł rocznie - wyjaśnia. Prajsnar dodaje, że dane są tylko częścią tej wartości (szacuje się, że stanowią około 25 proc.), więc ich wycena sięga na naszym rynku ok. 40 zł rocznie.

Eksperci zwracają uwagę na ważny fakt - YouTube, Instagram i tym podobne serwisy darmowe są tylko teoretycznie. Jak mówi Marcin Filipowicz, wiceprezes Audience Network, w praktyce wszystko ma swoją cenę. - Pierwsza część to opłata świadoma, czyli reklamy wyświetlane w ramach danego serwisu - podkreśla. Można je zignorować, gdy są źle przygotowane, ale i tak nie da się ich nie zauważyć.

Jednak - jak tłumaczy Filipowicz - przeglądając internetowe serwisy czy media społecznościowe, jesteśmy poddawani opłacie nieświadomej. Przekazujemy ogrom danych poprzez pliki cookies, które są nośnikiem informacji. Te trafiają do narzędzi analitycznych, a firmy wykorzystują je już w swoich celach.

Obejrzyj: Kiedy 5G w Polsce? "Zaczniemy w przyszłym roku"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-08-2019

mikInterneutę?

08-08-2019

lb77INTERNEUTE? a co to za (s)twór?

08-08-2019

mikInterneutę?

Rozwiń komentarze (7)