Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Daniel Obajtek nie posłuchał Jacka Sasina. "Nie wiem, z czym tu jest jakikolwiek problem"

227
Podziel się:

Prezes PKN Orlen nie poddał się specjalnej procedurze, dzięki której uzyskałby dostęp do informacji tajnych - ustalił dziennikarz Radia ZET. Wicepremier Jacek Sasin pod koniec października wysłał pismo do 23 największych spółek państwowych, w którym zobowiązał prezesów tych firm do uzyskania takiego poświadczenia.

Daniel Obajtek nie posłuchał Jacka Sasina. "Nie wiem, z czym tu jest jakikolwiek problem"
Daniel Obajtek nie poddał się specjalnej procedurze, dzięki której uzyskałby dostęp do informacji tajnych (PAP, Pawe� Supernak)

Szef MAP wyznaczył prezesom termin do końca października. Według informatorów Radia ZET, Obajtek nie złożył dokumentów, rozpoczynających specjalną procedurę sprawdzającą, która kończy się wydaniem poświadczenia uprawniającego do dostępu do informacji tajnych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Padło pytanie o Daniela Obajtka. Znany polityk PiS nie mógł ukryć emocji

Prezes PKN Orlen dopytywany w audycji "Gość Radia ZET", czy złożył taki wniosek, nie chciał odpowiedzieć na to pytanie.

- Ja nie wiem, z czym tu jest jakikolwiek problem? Nie będę komentował wewnętrznej korespondencji z ministerstwem. Jeżeli chodzi o ustawę o informacji niejawnej, spełniamy wszystkie kryteria tej ustawy i będziemy się stosować do ustawy. Nie będę stawiany pod ścianą i nie będę wykonywał rzeczy, do których nie obliguje mnie ustawa. Jest ustawa o informacji niejawnej i spełniamy tę ustawę. I tak stosowały się do niej inne koncerny i my też będziemy stosować się do tej ustawy - wyjaśniał Daniel Obajtek.

Dodał, że "niekoniecznie każdy musi mieć dostęp do informacji tajnych, jeżeli to nie jest sfera odpowiedzialna za militarność państwa". - Jeżeli ustawodawca stworzył ustawę i są tam pewne kryteria w tej ustawie, to jeżeli nie zmieni tego ustawodawca, będziemy stosować się do kryteriów, które są w ustawie. Praktycznie jestem prezesem PKN Orlen 5 lat i nikt ode mnie tego wcześniej nie wymagał - stwierdził na antenie Radia Zet szef Orlenu.

Pismo Jacka Sasina do prezesów państwowych spółek

W piśmie do prezesów spółek wicepremier Jacek Sasin wyjaśniał swoje polecenie "sytuacją bezpieczeństwa w najbliższym otoczeniu Polski" oraz rosnącą liczbą zagrożeń hybrydowych.

"I w związku z tym zachodzi konieczność, by prezesi największych państwowych spółek posiadali jak największe spektrum wiedzy na tematy związane z szeroko rozumianym bezpieczeństwem państwa. Niejednokrotnie informacje w tym zakresie posiadają status informacji niejawnych i mogą być udostępniane wyłącznie osobom posiadającym odpowiednie poświadczenia bezpieczeństwa" - czytamy w piśmie, do którego dotarło Radio Zet.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(227)
max
4 miesiące temu
Obajtek nie chce wyjaśniać szwindli od majątku. Jako Prezes takiej Spółki nie może twierdzić, że może mieć wiedzę w zakresie bezpieczeństwa mniejszą niż KJO - kierownik jedn.organ., którym jest pewnie jakiś wiceprezes w Orlenie. To absurd. ABW cisnąć go, a nie bawić się w służbę z plasteliny ! Pisemka nie wystarczą.
009
4 miesiące temu
Wielcy Polacy od złodziejstwa
KGK
4 miesiące temu
Ja dziwiłem się od wielu lat że w spółkach strategicznych, prezesi, rady nadzorcze nie wymagają poświadczeń bezpieczeństwa. Ale odpowiedz jest bardzo prosta - trzeba w nich wykazać rodzinę a przede wszystkim zgromadzony majątek.
Młody
4 miesiące temu
U mnie by nie był prezesem nigdy ani 1 minuty to żałosne 5 lat
Ted73
4 miesiące temu
Ja zaś chcę gwarancji, że koncesje wydobywcze trzymane przez PGNiG nie trafią w w szpony "przyjaciół" z korporacji Black Rock. Czy Obajtek panuje nad tym, czy nie? Bo wykup akcji już się rozpoczął!!!!!!!!!!!!!!!! Ostrzegam. Polsko!11 nie daj się wykupić z koncesji wydobywczych posiadanych przez PGNiG.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Są one warte tryliony dolarów. I Polska mogłaby znów być potęgą w wydobyciu wielu pierwiastków. Tylko nie pozwólmy, aby Black Rock przejął 51% akcji PGNiG w ramach nowego Koncernu Polskiego kapitału.
...
Następna strona