Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Wielkie plany Obajtka. Tak chce rozwijać Orlen

Podziel się:

- Ja nie mówię, że ta zima będzie łatwa, ale każda następna będzie łatwiejsza. Musimy przetrwać w tych ciężkich czasach, wielkiej inflacji, przeformatowania bieguna dostaw. Jesteśmy dalece do przodu niż inni, ale musimy nie bać się inwestować i podejmować decyzji - przekonuje prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Podczas drugiego dnia konferencji Krynica Forum prezes Orlenu przedstawiał zalety multienergetycznego koncernu, który chce stworzyć.

Wielkie plany Obajtka. Tak chce rozwijać Orlen
Prezes Orlenu Daniel Obajtek wystąpił podczas drugiego dnia forum w Krynicy (PAP, Grzegorz Momot)

Prezes PKN Orlen Daniel Obajtek podczas drugiego dnia konferencji Krynica Forum opowiadał o roli championów gospodarczych w transformacji energetycznej państwa.

W swoim wystąpieniu wiele miejsca poświęcił przemianie, jaka czeka koncern. - Musimy przejść z transformacji paliwowej na transformację petrochemiczną - przekonywał w Krynicy Daniel Obajtek.

Multienergetyczny koncern

Prezes państwowego giganta tłumaczył, że fuzja Orlenu z Lotosem to nie megalomania, jak przekonują niektórzy, ale działania, które mają doprowadzić do budowy multienergetycznego koncernu.

- To nie tylko kwestia biznesu, ale bezpieczeństwa naszego państwa. Nie czekaliśmy na wojnę w Ukrainie, już wcześniej wprowadziliśmy proces dywersyfikacji - przekonywał prezes Orlenu.

Wyliczał także, że Orlen niedawno na inwestycje wydawał 3,4 mld zł. W tym roku to jest już 15 mld złotych, w następnym roku spółka planuje wydać aż 23 mld zł. Przychody koncernu mogą wynieść 400 mld zł.

Taka spółka będzie miała potężną siłę i będzie mogła zmieniać rzeczywistość, która ją otacza - mówił Daniel Obajtek.

Sam prezes postanowił podsumować nie tylko działalność Orlenu, ale także swoją. - Należę do ludzi czynu, lubię ogłaszać to, co jest już faktem - mówił.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: 40 mld zł za jeden reaktor. "Do udźwignięcia. Przy koszcie kryzysu energetycznego to małe piwo"

Inwestycje Orlenu

Po fuzji Orlenu z Lotosem przyszedł czas na połączenie państwowego giganta z PGNiG. Zgodę na fuzję wydali już akcjonariusze. Uchwała przewiduje połączenie spółki z PKN Orlen poprzez przeniesienie całego majątku PGNiG, obejmującego wszystkie aktywa i pasywa na PKN Orlen w zamian za akcje, które PKN Orlen wyda akcjonariuszom spółki zgodnie z postanowieniami planu połączenia spółek. Plan ten przewiduje, że w zamian za jedną akcję PGNiG jego akcjonariusze otrzymają 0,0925 akcji Orlenu. Fuzja ma się dokonać do końca 2022 r.

Tydzień temu Orlen podpisał umowę ws. budowy terminalu instalacyjnego w Świnoujściu. Inwestycje zostaną zrealizowane w ramach projektu morskich farm wiatrowych na Bałtyku, przedsięwzięcia Orlenu i kanadyjskiego Northland Power.

Prezes Daniel Obajtek zapowiedział, że farma Baltic Power już w 2026 roku będzie w stanie dostarczyć czystą energię dla 1,5 mln gospodarstw domowych.

Konferencja Krynica Forum skupia się m.in. na drastycznie zmieniającym się obrazie naszego świata oraz zmianach równowagi sił w Europie i na świecie spowodowanych agresją Rosji na Ukrainę. Organizatorem konferencji jest Instytut Kościuszki

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl