Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Decyzja zapadła. Autostrady w Niemczech będą płatne dla obcokrajowców

To już pewne, od października 2020 r. za jazdę samochodami osobowymi po niemieckich autostradach trzeba będzie płacić. - 30 grudnia podpisaliśmy umowę dotyczącą opłat. De facto zapłacą tylko obcokrajowcy - poinformował minister transportu Andreas Scheuer.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Domena publiczna)

O tym, że od października 2020 roku kierowcy jeżdżący niemieckimi autostradami będą musieli za nie płacić, Andreas Scheuer poinformował w nagraniu opublikowanym na swoim koncie na Twitterze. Niemiecki minister transportu podkreślił, że umowa dotycząca opłat została już podpisana. Jak dodał, zapłacą tylko obcokrajowcy, Niemcy będą mogli odliczyć te opłaty od podatku.

- Jeszcze 30 grudnia podpisaliśmy umowę dotyczącą opłat za autostrady. Tym samym jest to pewne, opłaty wchodzą w życie w październiku 2020 roku - powiedział Scheuer, cytowany przez PAP.

Oznacza to, że od tej daty kierowcy samochodów osobowych, wjeżdżając na niemieckie autostrady, będą musieli mieć wykupioną odpowiednią winietę. Cena będzie uzależniona od okresu ważności, pojemności silnika pojazdu i szkodliwości wydzielanych przez niego spalin. Ile dokładnie trzeba będzie zapłacić jeszcze nie wiadomo. Minister nie podał nawet orientacyjnych cen winiet.

- Opłaty de facto będą obowiązywać tylko obcokrajowców jeżdżących po niemieckich autostradach. Wprowadzenie opłat dla samochodów osobowych to ustanowienie sprawiedliwości. W ten sposób zapłaci każdy, kto korzysta z naszej infrastruktury. Nie oznacza to jednak większych obciążeń dla mieszkańców RFN - powiedział minister Andreas Scheuer. Mieszkańcy Niemiec będą mogli odliczyć koszty winiet od podatku drogowego (KraftSt).

Zobacz też: Trzaskowski: Warszawa będzie mniej zakorkowana. Rozwiniemy komunikację miejską

Partia CSU od lat próbowała przeforsować wprowadzenie opłat za korzystanie z autostrad dla samochodów osobowych. Ustawa, która budzi wiele kontrowersji, została przyjęta na początku 2017 r. - po długich sporach politycznych. Austria zaskarżyła niemiecki projekt do unijnego Trybunału Sprawiedliwości, argumentując, że dyskryminuje on obywateli innych krajów Unii Europejskiej. Wyrok w tej sprawie ma zapaść w połowie tego roku.

Jak wylicza niemiecki resort transportu, opłaty za autostrady - po odliczeniu kosztów - maja przynosić budżetowi Niemiec około 500 mln euro rocznie. Środki mają być przeznaczane ne inwestycje w infrastrukturę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-01-2019

MateuszHahah kraj mlekiem i miodem płynącym którym zaczyna brakować funduszy z powodu " z byt dużej ilości gości z zagranicy" co będzie jak w Niemczech … Czytaj całość

02-01-2019

WojtekNajpierw odszkodowania za wojne potem moge placic za autostrady

02-01-2019

KierowcaPolskie autostrady są płatne także dla Polaków

Rozwiń komentarze (176)