Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|
aktualizacja

Deksametazon pomocny przy koronawirusie. Polski producent dla money.pl: "To lek za kilka złotych"

30
Podziel się

Brytyjskie badania potwierdziły, że deksametazon może ograniczyć śmiertelność wśród chorych na koronawirusa. - Leku wystarczy dla każdego, kosztuje kilka złotych - opowiada money.pl Robert Kurecki, prezes firmy Sun-Farm, polskiego producenta leku.

Produkcją preparatu zajmuje się kilka polskich firm
Produkcją preparatu zajmuje się kilka polskich firm (PAP, Sun-farm)
bErSOKBN

- Deksametazon może ograniczyć śmiertelność w najpoważniejszych przypadkach koronawirusa o 33 proc. Aż o 33 proc. - tak streszcza badania brytyjskich naukowców Robert Kurecki, prezes Sun-Farm. Firma zajmuje się produkcją preparatu do wielu lat.

Jak mówi money.pl, steryd jest znany od sześciu dekad - i nie jest lekiem ani drogim, ani skomplikowanym.

- Weźmy pod uwagę Predasol. Lek bardzo zbliżony, podawany m.in. ciężarnym kobietom. Cała 10-dniowa kuracja tym lekiem kosztuje pacjenta 4 złote, bo lek jest refundowany. A cena bez refundacji to raptem 27 zł - Kurecki wyjaśnia w rozmowie z money.pl.

bErSOKBP

Zastrzega jednak, że w przypadku chorych na koronawirusa, lek jest podawany tylko w szpitalach.

Zobacz także: Szczepionka na koronawirusa. Kiedy może powstać? Obejrzyj wideo

Szef firmy farmaceutycznej zastrzega jednak, że deksametazonu nie można traktować stricte jako "leku na koronawirusa". - Takiego nie ma i być może nigdy nie będzie. Deksametazon zapobiega natomiast włóknieniu płuc i może być skuteczny przy wielu powikłaniach. A to przecież one zabijają chorych, a nie sam koronawirus - dodaje.

bErSOKBV

Jak zapewnia, leku nie zabraknie. - Jest on prawdopodobnie już teraz we wszystkich szpitalach jednoimiennych, sami zresztą przekazywaliśmy darowizny. Na rynku jest tego leku tyle, że na pewno wystarczy wszystkim potrzebującym. Nie trzeba zwiększać produkcji - wyjaśnia.

Jak dodaje prezes firmy Sun-Farm, dla środowiska odkrycie brytyjskich naukowców jest sporym zaskoczeniem, "bo to naprawdę prosty lek". - Prowadzono badania na naprawdę skomplikowanych preparatach, w tym na takich, które kosztują po kilkaset złotych za jedną tabletkę. Okazały się nieskuteczne. Tymczasem okazało się, że bardzo skuteczny może być niedrogi steryd - opowiada w rozmowie z money.pl.

"Deksametazon to lek znany w Polsce od dłuższego czasu, stosowany w leczeniu przeciwzapalnym np. schorzeń reumatoidalnych, a ostatnio także objawowym przy leczeniu pacjentów Covid-19" - komentował z kolei badania Brytyjczyków rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

bErSOKBW

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bErSOKCq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(30)
STILL NORMAL
rok temu
Nowe opakowanie, reklama w TV, dopisek MAX FORTE i cena nie 27 zł a 270 zł. Przecież zero nie ma wartości.
D.
rok temu
Szanowna redakcjo. Z tego co wiem Dexamethason Phosphate SF zamieszczony na zdjęciu nie jest wytwarzany w Polsce. Natomiast są polscy wytwórcy, np. PF Jelfa z Jeleniej Góry.
endloch
rok temu
No to teraz się zaczną geszefty.
bErSOKCr
AK47
rok temu
Przy tym leku powinno być ostrzeżenie, że powoduje on rzeszotowienie kości (układu kostnego). Przekonała się kiedyś o tym moja żona, jak wylądowała na wózku inwalidzkim po tym, kiedy POD NIĄ DOSŁOWNIE ZŁAMAŁY SIE NOGI (podawany był jej już w latach osiemdziesiątych przy SM).
Stefan
rok temu
Sterydy to syf, upośledzają odporność, pierwsza lepsza infekcja w szpitalu i można zejść.
...
Następna strona