Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Deksametazon pomocny przy koronawirusie. Polski producent dla money.pl: "To lek za kilka złotych"

Brytyjskie badania potwierdziły, że deksametazon może ograniczyć śmiertelność wśród chorych na koronawirusa. - Leku wystarczy dla każdego, kosztuje kilka złotych - opowiada money.pl Robert Kurecki, prezes firmy Sun-Farm, polskiego producenta leku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP, Sun-farm)
Produkcją preparatu zajmuje się kilka polskich firm

- Deksametazon może ograniczyć śmiertelność w najpoważniejszych przypadkach koronawirusa o 33 proc. Aż o 33 proc. - tak streszcza badania brytyjskich naukowców Robert Kurecki, prezes Sun-Farm. Firma zajmuje się produkcją preparatu do wielu lat.

Jak mówi money.pl, steryd jest znany od sześciu dekad - i nie jest lekiem ani drogim, ani skomplikowanym.

- Weźmy pod uwagę Predasol. Lek bardzo zbliżony, podawany m.in. ciężarnym kobietom. Cała 10-dniowa kuracja tym lekiem kosztuje pacjenta 4 złote, bo lek jest refundowany. A cena bez refundacji to raptem 27 zł - Kurecki wyjaśnia w rozmowie z money.pl.

Zastrzega jednak, że w przypadku chorych na koronawirusa, lek jest podawany tylko w szpitalach.

Szczepionka na koronawirusa. Kiedy może powstać? Obejrzyj wideo

Szef firmy farmaceutycznej zastrzega jednak, że deksametazonu nie można traktować stricte jako "leku na koronawirusa". - Takiego nie ma i być może nigdy nie będzie. Deksametazon zapobiega natomiast włóknieniu płuc i może być skuteczny przy wielu powikłaniach. A to przecież one zabijają chorych, a nie sam koronawirus - dodaje.

Jak zapewnia, leku nie zabraknie. - Jest on prawdopodobnie już teraz we wszystkich szpitalach jednoimiennych, sami zresztą przekazywaliśmy darowizny. Na rynku jest tego leku tyle, że na pewno wystarczy wszystkim potrzebującym. Nie trzeba zwiększać produkcji - wyjaśnia.

Jak dodaje prezes firmy Sun-Farm, dla środowiska odkrycie brytyjskich naukowców jest sporym zaskoczeniem, "bo to naprawdę prosty lek". - Prowadzono badania na naprawdę skomplikowanych preparatach, w tym na takich, które kosztują po kilkaset złotych za jedną tabletkę. Okazały się nieskuteczne. Tymczasem okazało się, że bardzo skuteczny może być niedrogi steryd - opowiada w rozmowie z money.pl.

"Deksametazon to lek znany w Polsce od dłuższego czasu, stosowany w leczeniu przeciwzapalnym np. schorzeń reumatoidalnych, a ostatnio także objawowym przy leczeniu pacjentów Covid-19" - komentował z kolei badania Brytyjczyków rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-06-2020

mędrykCzekam na teoretyków spisku, którzy pod każdą informacją medyczną są w stanie napisać, że złe macki bigpharmy oplatają wszystkich lekarzy i naukowców … Czytaj całość

17-06-2020

permanentnyZa tani,nie.Zaraz pewnie przemysł farmaceutyczny zmieni nazwę albo doda słowo forte i podrożeje na kilkaset złotych bo tak przecież robią.

17-06-2020

I.Zaraz podrożeje. Spokojnie.

Rozwiń komentarze (30)