Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Konrad Bagiński
|
aktualizacja

Deweloper żąda zrzeczenia się roszczeń. Co zrobić w takiej sytuacji?

11
Podziel się

Co zrobić jeśli deweloper w przedłożonej do podpisu umowie zawrze zapisy naruszające interesy kupującego? Żądać zmian, albo iść do sądu – radzi prawnik. Ale bój z firmą deweloperską to orka na ugorze.

Deweloper żąda zrzeczenia się roszczeń. Co zrobić w takiej sytuacji?
Deweloperzy potrafią żądać od klientów zrzekania się ewentualnych przyszłych roszczeń. (PAP, Marek Zakrzewski)
bDIPTwYB

Niedozwolone zapisy w aktach się zdarzają. W większości przypadków są one korzystne dla dewelopera, a szkodliwe dla kupującego. Przykład podaje "Rzeczpospolita".

Mowa tu na przykład o jednej z inwestycji w Warszawie. W aktach notarialnych pojawił się bowiem zapis, że kupujący mają zrzec się wszelkich praw do kar umownych nakładanych na dewelopera. Na dodatek musieli oświadczyć, że nie będą sprzeciwiać się kolejnym inwestycjom, które mają powstać w sąsiedztwie.

Zobacz także: Opuszczone osiedle w Polsce. Deweloperzy oszukali 200 klientów
bDIPTwYD

"Rzeczpospolita" poprosiła o radę dr hab. Bartłomieja Glinieckiego.

– Są dwie możliwości: zażądać usunięcia tego oświadczenia z projektu umowy przygotowanego dla niego, a w razie braku zgody dewelopera – wystąpić z powództwem o wydanie przez sąd oświadczenia woli w zakresie przeniesienia własności, które będzie zastępowało oświadczenie dewelopera – mówi prawnik dziennikarzom.

bDIPTwYJ

W efekcie tego drugiego działania nabywca stanie się właścicielem lokalu na podstawie wyroku sądu, bez zrzekania się roszczeń i składania oświadczeń, na które nie wyraził zgody.

Jego zdaniem łatwiejsze (a przede wszystkim o wiele szybsze) byłoby pierwsze wyjście.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDIPTwZe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
Chytry traci ...
miesiąc temu
A dodatkowo za takie zapis niezgodne z prawem zawarte w umowie powinien odpowiadać notariusz (z zakazem wykonania zawodu włącznie).
MARO
miesiąc temu
Sprawa jest prosta jak 20 m drutu kolczastego w kieszeni ! Skoro takie zapisy są niezgodne z prawem to po prostu nie mogą posiadać jakiejkolwiek mocy prawnej !
jkk
miesiąc temu
jeszcze łatwiejsze były by wzory umów obowiązujące w kraju i każde odstępstwo od niej było by rozpatrywane przez sąd w kilka minut no ale wtedy prawnicy nie zarobią i dlatego lepiej pozwalać na kombinacje
bDIPTwZf
Luk
miesiąc temu
Bezwzględnie takie zapisy należy zgłaszać do UOKIK.
Luk
miesiąc temu
Bezwzględnie takie cwaniactwo należy zgłaszać do UOKIK. Nie dajmy się patodeweloperom.