Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|

Kupujesz mieszkanie? Na to uważaj u notariusza

122
Podziel się

Zakup mieszkania wiąże się zawsze z podpisaniem aktu notarialnego. A tam niekiedy można znaleźć zapisy, które będą niekorzystne dla kupującego. Warto dokładnie przeczytać, żeby później nie żałować.

Kupujesz mieszkanie? Na to uważaj u notariusza
U notariusza warto zachować czujność i dobrze przeczytać, co podpisujemy (Pixabay)
bDJRmLiZ

Niedozwolone zapisy w aktach się zdarzają. W większości przypadków są one korzystne dla dewelopera, a szkodliwe dla kupującego. Przykład podaje "Rzeczpospolita".

Mowa tu na przykład o jednej z inwestycji w Warszawie. W aktach notarialnych pojawił się bowiem zapis, że kupujący mają zrzec się wszelkich praw do kar umownych nakładanych na dewelopera. Na dodatek musieli oświadczyć, że nie będą sprzeciwiać się kolejnym inwestycjom, które mają powstać w sąsiedztwie.

Z reguły w takiej sytuacji powinien zareagować notariusz. Jego zadaniem jest bowiem dbanie o równowagę obu stron umowy. W przypadku inwestycji na stołecznym Wawrze tak jednak nie było. Notariusz odpowiedzialna za przygotowanie takiego aktu tłumaczy, że takie były "indywidualne ustalenia stron".

bDJRmLjb
Zobacz także: Ceny mieszkań będą rosnąć od kilku do kilkunastu procent, bo będzie nimi zainteresowanie. "Kapitał lawinowo odpływa z banków"

Przyszły właściciel mieszkania jest jednak innego zdania. Twierdzi, że o takich zapisach dowiedział się dopiero w kancelarii w momencie podpisywania aktu. Nie zgodził się i dokumentu nie podpisał.

bDJRmLjh

Co na to eksperci? Rzecznik prasowy Krajowej Rady Notarialnej wskazuje w "Rzeczpospolitej" na art. 80 prawa o notariacie. Zobowiązuje on każdego notariusza do "zachowania bezstronności wobec stron umowy oraz dbania o bezpieczeństwo prawne obu stron". Szczególnie, gdy jedną ze stron jest konsument.

– Niedopełnienie obowiązków wynikających z prawa o notariacie może skutkować odpowiedzialnością dyscyplinarną - podkreśla na łamach dziennika.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDJRmLjC
gospodarka
prawo
budownictwo
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(122)
WawaZdykty
miesiąc temu
Faktycznie takie praktyki stosują notariusze. Znam analogiczny przypadek na Wawrze w Aninie. Zaskakujące jest podejście "notariusza", ale jak ma zarobić na aktach notarialnym od developera rzędu niemal 100 mieszkań, to bezstronność staje się fikcją. Szkoda, że taka osoba może sprawować ten urząd. Wstyd dla wszystkich uczciwych notariuszy.
praktyk
miesiąc temu
Brak jakichkolwiek kar dla notariuszy powoduje, że robią co chcą.
Magda
miesiąc temu
Matko, ludzie - rejenci nie maja faktycznie żadnej odpowiedzialności!! Odpowiedzialność dyscyplinarna to fikcja... Poza tym jak przeniesiemy własność to odkręcanie tego to koszmarny proces ZAWSZE rządajcie aktu dzień wczesniej przed jego podpisaniem!!!! Notariusz musi Wam go udostępnić.Wprawdzie jest RODO i bede kombinowali, zeby Wam go nie przesyłać. Ale sie da.. wydruk lub zabezpieczony plik z kodem. Pamietajcie, rejenci często odczytując akt w takim tempie, ze trudno słuchac ze zrozumiemiem, a dyskusje w trakcie odczytywanie powodują wielki stres.
bDJRmLjD
ale kit
miesiąc temu
nie ma żadnych indywidualnych ustaleń, możesz czytać i czytać, jeżeli się nie zgadzasz to znajdzie się inny, chyba że deweloper nie może czegoś sprzedać, to może coś wynegocjujesz
Nevermind
miesiąc temu
Artykul totalnie bezuzyteczny...dziennikarz nie wysilil sie aby wyjsnic co oznacza ten zapisek i czym grozi dla potencjalnego kupujacego..
...
Następna strona