Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Deweloperzy budują biurowce na potęgę i ciągle jest mało. Powstaje 90 budynków

14
Podziel się:

Na koniec października 2019 roku na największych rynkach biurowych w Polsce w budowie było 90 projektów o łącznej powierzchni ponad 1,5 mln m kw. Najwięcej biurowców powstaje w Warszawie – 40, w Krakowie – 14, we Wrocławiu i w Trójmieście – po 12, w Katowicach – 5, w Łodzi - 4, a w Poznaniu – 3.

Najwięcej biurowców powstaje w Warszawie
Najwięcej biurowców powstaje w Warszawie (Shutterstock.com)

Wielkim placem budowy powierzchni biurowej jest oczywiście Warszawa. W 40 realizowanych inwestycjach, z których 39 ma klasę A, a 1 - klasę B, w sumie powstają 882 tys. m kw. netto nowej powierzchni. Oddanie do użytku zaplanowano do 2022 r., a wynajęto już 20 proc. metrażu. Dane pochodzą z niezależnej platformy REDD, największej bazy informacji o rynku biurowym w Polsce.

Największym wznoszonym biurowcem jest kompleks trzech wieżowców Varso, powstających przy skrzyżowaniu ul. Chmielnej z al. Jana Pawła II. Wszystkie budynki łącznie będą mieć aż 144 tys. m kw. powierzchni. Hotel i niższa wieża biurowa mają być gotowe na przełomie 2019 i 2020 r., druga, aż 310-metrowa do użytku zostanie oddana rok później.

Na liście budowanych w stolicy obiektów są także: The Warsaw HUB - zespół trzech wieżowców przy rondzie Daszyńskiego, Warsaw Unit, czyli 180-metrowy (doliczając antenę będzie miał 202 m wysokości) biurowiec, który powstaje przy rondzie Daszyńskiego, między ulicami Prostą, Wronią i Pańską czy też Mennica Legacy Tower, wyrastająca u zbiegu ulic Prostej i Żelaznej.

We wszystkich powstających nieruchomościach średni minimalny czas najmu wynosi prawie 5 lat, czynsz zawiera się w przedziale od 12 do 25 euro za m kw., a w naziemnych i podziemnych parkingach przygotowano prawie 8 tys. miejsc. – Warszawa potwierdza w ten sposób pozycję lidera na rynku biurowym – komentuje Piotr Smagała, dyrektor zarządzający, REDD.

Jak pokazują dane firmy, warszawskie biura wynajmują się bardzo szybko. Od momentu pojawienia się w bazie informacji o ofercie najmu do chwili znalezienia najemcy mijają w stolicy 162 dni.

Rynki poza Warszawą rosną jak na drożdżach

Prawie 160 tys. m kw. powstaje w Krakowie w 14 budynkach klasy A. Aktualnie wynajęto już ponad 50 tys. m kw. tej powierzchni. Budowlańcy pracują w Krakowie przy 10-piętrowym Tischnera Office, Equal Business Parku przy ul. Wielickiej (przygotowywany jest czwarty biurowiec, a docelowo kompleks będzie liczyć ponad 61 tys. m kw.), kompleksie Podium Park przy al. Jana Pawła II czy Fabrycznej Office Park.

We Wrocławiu z kolei powstaje 12 obiektów biurowych o łącznej powierzchni 107 tys. m kw. Tyle samo budynków ma pojawić się także w Trójmieście, ale tam będzie aż 126 tys. m kw.

– Jednym z czynników generujących popyt na powierzchnie biurowe w miastach regionalnych jest ekspansja firm z sektora usług dla biznesu. Zresztą wiele przedsiębiorstw decyduje się na obecność na rynkach poza Warszawą z licznych powodów. Tą największą zaletą regionów jest wysoce wykwalifikowana kadra pracownicza oraz relatywnie niskie koszty pracy i najmu powierzchni biurowej, szczególnie jeśli porównamy te dane z tymi z rynków Europy Zachodniej – dodaje Piotr Smagała.

Na początku listopada 2019 roku całkowite zasoby przestrzeni biurowej na największych rynkach (Warszawa, Kraków, Wrocław, Trójmiasto, Poznań, Łódź, Katowice i Lublin) wyniosły ponad 10,5 mln m kw., z czego ponad połowa (aż 6 mln m kw.) przypada na Warszawę.

Deweloperzy nie zamierzają zwalniać tempa. Na dziś w ośmiu największych biurowych miastach w planach jest budowa 26 kolejnych obiektów.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(14)
Super!
4 lata temu
starców będą karać za palenie węglem,a wysokie biurowce ułatwia walkę ze smogiem!
YY
4 lata temu
A przed II WŚ to było takie piękne miasto... Po wojnie spaskudziły je komunistyczne bloczyska a teraz mieszkańców się powyrzuca i będzie szklanka na szklance. Koszmar.
on
4 lata temu
Wieżowiec na wieżowcu i później płacz bo smog w mieście . Więcej zbudujcie sobie terenu ,będziecie mieli świeższe powietrze :D
kiki
4 lata temu
A dlaczego budują mieszkania i biura a nie budują parkingów ? Całe miejscowości podwarszawskie takie jak Piaseczno są zabudowane do granic możliwości, że ludzie nie mają gdzie parkować samochodów. A ponadto jeszcze ,żeby dojechać do Piaseczna w godzinach szczytu to też trzeba być artystą . Deweloperzy zadowoleni bo wybudują mieszkania sprzedadzą i otrzymają kasę a reszta ich już nie obchodzi.
Waldek
4 lata temu
nie znam się na rynku nieruchomości, ale interesuję się architekturą i znam kilka projektów i w artykule są podane nieprawdziwe wysokości (varso użytkowe będzie miało 230 metrów, 310 będzie miało z anteną, co w takim artykule nie ma znaczenia), czyli proste błędy, więc dlaczego nie mogę wnioskować, że inne dane, na których się nie znam też są zawyżone lub zaniżone, bo autor wziął sobie np. powierzcnię biurowca a nie wziął jedynie części użytkowe na biura, a co w wyliczeniami budynków co się mieszańcami, czyli część to hotel, część rezydencje a część tylko biura.