Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MZUG
|
aktualizacja

Deweloperzy zadowoleni. Ich prognozy nie spodobają się Polakom

17
Podziel się:

Na rynek nieruchomości wdarł się niepokój i niepewność ze względu na brak informacji odnośnie kredytu na start zapowiadanego przez rząd - wynika z Indeksu Nastroju Deweloperów. Jak wskazują, "rynek jest w fazie wyczekiwania".

Deweloperzy zadowoleni. Ich prognozy nie spodobają się Polakom
Co dalej z cenami mieszkań? (Adobe Stock, skorpionik00)

Indeks Nastrojów Deweloperów prowadzony jest przez portal Tabelaofert.pl. W comiesięcznym badaniu (ankiety telefoniczne) bierze udział około 200 podmiotów - przedstawicieli sektora deweloperskiego z całej Polski.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polak sprzedaje roboty warte miliony. Utrze nosa gigantowi? Cezary Kozanecki w Biznes Klasie

W indeksie sprawdzającym nastroje dot. cen mieszkań większość badanych w maju, czyli 48 proc. firm, spodziewa się stabilizacji. Podobny odsetek wskazuje także na stabilizacje w poziomie sprzedaży. IND informuje jednak, ze to "jedynie pozory".

Jak wynika z badania, "część deweloperów spodziewa się wzrostów cen, które z jednej strony mogą być spowodowane nowym programem, z drugiej poprawiającą się zdolnością kredytową nabywców. W badaniu, które było prowadzone na przełomie kwietnia i maja już aż 46,8 proc. badanych wskazywało na taki scenariusz" - czytamy.

Jak kredyt na start wpłynie na ceny mieszkań?

Deweloperzy w IND wskazują, że "program, o ile wejdzie, nie podniesie cen nieruchomości". - Jesteśmy w zupełnie innym momencie, niż miało to miejsce podczas Bezpiecznego Kredytu 2 proc. - powiedział Robert Chojnacki, założyciel REDNET Property Group i portalu Tabelaofert.pl.

Jeśli będziemy mieli do czynienia z wahaniami cen, to będzie to maksymalnie zmiana +/- 1 procent wynikająca raczej ze struktury tego, co się sprzedało. Wzrost cen będzie hamowała dodatkowo spadająca sprzedaż, co już widzimy w cząstkowych danych za maj - dodał Robert Chojnacki.

Deweloperzy mówią także o możliwym spadku sprzedaży mieszkań. Chociaż 46,8 proc. ankietowanych spodziewa się wzrostu sprzedaży, to jednak liczba osób spodziewająca się właśnie spadku dynamiki sprzedaży nowych mieszkań wynosi 10,6 proc. i jest wyższa o 4 pp. Spadł również odsetek osób oczekujących stabilizacji, który wyniósł 41,5 proc. - czytamy.

Deweloperzy wskazują, że ruchy na rynku nieruchomości w najbliższym czasie zależą przede wszystkim od decyzji rządu w sprawie kredytu na start. Obecna stabilizacja wynika z braku konkretnych informacji i dalszych zapowiedzi.

Wszystko wskazuje na to, że czeka nas dalszy wzrost cen nieruchomości, choć tempo tego wzrostu nie powinno być już tak duże, jak w poprzednich miesiącach czy latach. Ma na to wpływ wiele czynników. Przede wszystkim wciąż rosną całościowe koszty realizacji inwestycji, w tym koszty osobowe przy jednoczesnym ograniczonym dostępie do nowych, atrakcyjnych gruntów. Przekłada się to na wciąż ograniczoną podaż i lukę mieszkaniową, którą staramy się "zasypywać" nowymi inwestycjami. Spodziewamy się w kolejnych 6 miesiącach stabilnego poziomu sprzedaży. Czekamy też, podobnie jak wielu naszych klientów, na rządowe ruchy odnośnie nowego programu mieszkaniowego i dopłat do kredytów - mówi Małgorzata Ostrowska Dyrektorki Pionu Sprzedaży i Marketingu w J.W. Construction.

Z kolei Małgorzata Chojnacka, dyrektor sprzedaży nieco mniejszego dewelopera - EKOBUD - wskazuje na stabilizację cen. - Zakładamy, że najbliższe cztery miesiące będą cechowały pewna stagnacja i minimalne obniżenie poziomu sprzedaży względem miesięcy z początku roku - mówi. Jak ocenia, głównym czynnikiem wpływającym na sytuację rynkową będzie rządowy program "Mieszkanie na start", który wciąż jednak pozostaje niewiadomą.

- Dotychczasowa analiza sprzedaży wykazuje silną korelację pomiędzy aktywnością i decyzyjnością klientów o zakupie, a funkcjonowaniem programów. Stawiamy więc tezę, że ceny powinny być stabilne, jako że rynek nie powinien być już tak wrażliwy na drastyczne zmiany cen materiałowych. Jedynym czynnikiem ryzyka jest znaczny wzrost cen gruntu, z uwagi na niską podaż w tym obszarze - analizuje Małgorzata Chojnacka.

Podobny wniosek wysnuwa także Michał Zarzycki, kierownik działu sprzedaży i marketingu firmy ARKOP Deweloper. - Wszystko wskazuje na to, że możemy spodziewać się sytuacji analogicznej do roku 2023. W mojej ocenie zarówno liczba sprzedanych mieszkań, jak i same ceny pozostaną w najbliższym czasie na stałym, niższym poziomie. Odpowiedzialne za to są nastroje klientów, którzy oczekują na wprowadzenie rządowego programu Mieszkanie na Start - zauważa Zarzycki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(17)
Natalia
3 dni temu
Kupno mieszkania od Home Group Black było czystą przyjemnością. Wszystko poszło gładko, a mieszkanie jest dokładnie takie, jak sobie wymarzyłam. Polecam ich każdemu, kto nie lubi niespodzianek
Deweloperzy
2 tyg. temu
zaklinają rzeczywistość, leje się narracja, że programy rządowe podbijają cenę.. ale.. te ceny i tak regularnie od lat lecą w górę, co najmniej dwa razy w roku są wzrosty cen mieszkań, było tak w zeszłym roku w okresie startu programu bezpieczny kredyt i było tak dwa, trzy i cztery lata temu... od lat ceny lecą w górę i to w znacznym tempie, tak naprawdę programy dają realną szansę na nabycie jakiegokolwiek mieszkania, mam tutaj na myśli klientów naprawdę niewiele zarabiających, poniżej średniej, bo reszta i tak sobie poradzi, najwyżej kupi mniejsze mieszkanie. Niestety posiadanie własnego M w dzisiejszych czasach graniczy z cudem, przy realnych zarobkach i kosztach życia, a będzie, jak wskazują prognozy, tylko gorzej, bo maszynka do ściągania pieniędzy w imię zielonego ładu rozpędza się coraz bardziej i coraz bardziej uderza w zwykłych obywateli krajów europejskich. Nie wiem kiedy społeczeństwa obudzą się ze swojej nieświadomości. Łańcuch coraz mocniej zaciskają nam na szyi, a zaślepione masy chcą oddychać "czystym powietrzem". Ja zadam sobie retoryczne pytanie w tym miejscu: co jest ważniejsze: oddychać czystym powietrzem, czy w ogóle mieć możliwość do godnego życia i zaspokajania podstawowych potrzeb życiowych, jak posiadanie dachu nad głową, jedzenia, możliwości edukacji, bez pieniędzy nic wam po "czystym powietrzu", które i tak zresztą czystsze nie będzie. Daliście się ogłupić, a euro biurokraci śpiący na pieniądzach śmieją się wam w twarz, że wyhodowali sobie takie bezmyślne baranki. Cierpią przez nich i przez was Ci co mają poukładane w głowach i próbują się temu przeciwstawiać.
Piotrek
2 tyg. temu
Szanowny rząd w ciągu najbliższych miesięcy zadba znowu o deweloperów. Będzie kolejny program dopłat do kredytów mieszkaniowych i ceny wzrosną o kolejne kilkanaście - dwadzieścia parę procent . Brawo .
Andrzej
3 tyg. temu
Polecam Studium Pracowników Medycznych i Społecznych, szczególnie kierunek Technik ortopeda. Dzięki tej szkole mam teraz satysfakcjonującą pracę, która jest dobrze płatna i pozwala mi pomagać innym. Dzięki temu dosyć szybko mogłem sobie pozwolić na zakup mieszkania.
Jac
3 tyg. temu
Tylko mieszkania komunalne nie nabijajmy kabzy deweloperom i bankom