Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dezynfekcja klatek schodowych też kosztuje. Czynsze za mieszkanie mogą pójść w górę

Lokatorzy oczekują, że zarządcy budynków będą zlecać dezynfekcję klatek schodowych i częstsze niż zwykle czyszczenie klamek i poręczy. A to kosztuje. Spółdzielcy muszą się liczyć z tym, że już wkrótce zobaczą wpływ koronawirusa na swój comiesięczny czynsz.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Spółdzielnie zlecają dodatkowe prace w zakresie sprzątania klatek budynków wielorodzinnych - a to kosztuje (Fot: Piotr Molecki/East News)

Zarządcy budynków ostrzegają, że w najbliższych miesiącach będą musieli podnieść czynsze, co będzie miało związek z tym, że pieniądze przeznaczone na inne cele muszą przeznaczać na dezynfekcję pomieszczeń wspólnych. Biorąc pod uwagę, że ceny tych środków bardzo poszły w górę, koszty są niebagatelne – donosi "Rzeczpospolita".

Jerzy Jankowski, prezes zarządu Związku Rewizyjnego Związku Spółdzielni Mieszkaniowych RP mówi bez ogródek: "oczekujemy wsparcia od państwa".

Branża meblowa w kryzysie.
Firmom meblowym grozi upadłość. Prezesi apelują o pomoc

Część spółdzielni umorzyła swoim najemcom komercyjnym czynsze, co w dłuższej perspektywie również może wpędzić je w kłopoty. Jedna ze spółdzielni w Legionowie wsparła już część najemców w nadziei, że dzięki temu firmy te "w lepszych czasach" będą kontynuowały działalność i regularnie płaciły czynsz.

Obejrzyj: Nowe przepisy ws. koronawirusa. Można jeździć na rowerze, na motocyklu raczej nie"

- Trzeba jednak jasno powiedzieć, że odbywa się to kosztem mieszkańców (…). Mamy rezerwę w budżecie. W tym roku uda się uniknąć podwyżek. Nie wszystkie spółdzielnie mają jednak tyle szczęścia – mówi w rozmowie z "Rz" prezes spółdzielni w Legionowie.

Dobra wiadomością dla spółdzielców jest to, że projekt ustawy koronawirusowej przewiduje, że minister finansów może przesunąć datę zatwierdzenie sprawozdania finansowego – a tym samym walnego zgromadzenia.

Jest jednak pewne niedociągnięcie. Radca prawny Piotr Pałka zauważa, że projekt powinien zawierać termin do wydania rozporządzenia przez ministra finansów.

- W przeciwnym razie może ono sporo namieszać, np. gdy zostanie wydane w czerwcu. Walne zgromadzenie organizuje się do końca czerwca. Wiele czasu wymaga również ich organizacja. Są spółdzielnie, które mają po 20, 30 tys. członków. I co taka spółdzielnia zrobi, gdy dzień przed walnym wejdzie w życie rozporządzenie? – zastanawia się prawnik.

Producenci i sprzedawcy kwiatów dołączyli do branż, które wpadły w ogromne tarapaty
To nie czas na storczyki. Branża kwiatowa wyhamowała i apeluje o pomoc

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Tagi: koronawirus, spółdzielnia mieszkaniowa, gospodarka, wiadomości, czynsz
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-03-2020

nikco za bzdura !!! podwyżka z jakiego powodu ? Niby z powodu kupienia płynu do dezynfekcji? chyba żart? Nie dajcie się nabrać na te bzdury. Spółdzielnie … Czytaj całość

26-03-2020

azxsazA może by tak zmniejszyć ilość biurokracji i etatów w spółdzielniach. Tam można zaoszczędzić dużo środków, które są teraz niezbędne.

26-03-2020

kcinto może obniżka czynszów...? z powodu braku potrzeby odśnieżania chodników? chyba trochę kasy zostało w kieszeni ostatniej zimy...

Rozwiń komentarze (319)