Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Dezynfekcja klatek schodowych też kosztuje. Czynsze za mieszkanie mogą pójść w górę

319
Podziel się:

Lokatorzy oczekują, że zarządcy budynków będą zlecać dezynfekcję klatek schodowych i częstsze niż zwykle czyszczenie klamek i poręczy. A to kosztuje. Spółdzielcy muszą się liczyć z tym, że już wkrótce zobaczą wpływ koronawirusa na swój comiesięczny czynsz.

Spółdzielnie zlecają dodatkowe prace w zakresie sprzątania klatek budynków wielorodzinnych - a to kosztuje
Spółdzielnie zlecają dodatkowe prace w zakresie sprzątania klatek budynków wielorodzinnych - a to kosztuje (East News, Piotr Molecki/East News)

Zarządcy budynków ostrzegają, że w najbliższych miesiącach będą musieli podnieść czynsze, co będzie miało związek z tym, że pieniądze przeznaczone na inne cele muszą przeznaczać na dezynfekcję pomieszczeń wspólnych. Biorąc pod uwagę, że ceny tych środków bardzo poszły w górę, koszty są niebagatelne – donosi "Rzeczpospolita".

Jerzy Jankowski, prezes zarządu Związku Rewizyjnego Związku Spółdzielni Mieszkaniowych RP mówi bez ogródek: "oczekujemy wsparcia od państwa".

Część spółdzielni umorzyła swoim najemcom komercyjnym czynsze, co w dłuższej perspektywie również może wpędzić je w kłopoty. Jedna ze spółdzielni w Legionowie wsparła już część najemców w nadziei, że dzięki temu firmy te "w lepszych czasach" będą kontynuowały działalność i regularnie płaciły czynsz.

Zobacz także: Obejrzyj: Nowe przepisy ws. koronawirusa. Można jeździć na rowerze, na motocyklu raczej nie"

- Trzeba jednak jasno powiedzieć, że odbywa się to kosztem mieszkańców (…). Mamy rezerwę w budżecie. W tym roku uda się uniknąć podwyżek. Nie wszystkie spółdzielnie mają jednak tyle szczęścia – mówi w rozmowie z "Rz" prezes spółdzielni w Legionowie.

Dobra wiadomością dla spółdzielców jest to, że projekt ustawy koronawirusowej przewiduje, że minister finansów może przesunąć datę zatwierdzenie sprawozdania finansowego – a tym samym walnego zgromadzenia.

Jest jednak pewne niedociągnięcie. Radca prawny Piotr Pałka zauważa, że projekt powinien zawierać termin do wydania rozporządzenia przez ministra finansów.

- W przeciwnym razie może ono sporo namieszać, np. gdy zostanie wydane w czerwcu. Walne zgromadzenie organizuje się do końca czerwca. Wiele czasu wymaga również ich organizacja. Są spółdzielnie, które mają po 20, 30 tys. członków. I co taka spółdzielnia zrobi, gdy dzień przed walnym wejdzie w życie rozporządzenie? – zastanawia się prawnik.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(319)
mickon20
4 lata temu
Żadna firma nie ma w umowie dezynfekcji klatek schodowych, bo nikt nie przewidział epidemii. Każda spółdzielnia czy wspólnota szuka jak najmniejszych kosztów związanych z utrzymaniem czystości. Czemu ja mam ze swoich pieniędzy fundować odkażanie klatek schodowych ??? Ja i tak robię dużo więcej niż mam w umowie.
lekko podiryt...
4 lata temu
Podniosą czynsze z powodu odkażania klatek schodowych a czy wrócą do obecnych stawek jak już wirus zostanie opanowany? Czy zmniejszyli czynsz z powodu oszczędności na łagodnej zimie? Naciągają mieszkańców ile się da. Sejm powinien uchwalić nowe zasady funkcjonowania SM bo to jakaś nietykalna kasta jest obecnie. Żeby prezes SM zarabiał 50 tys.miesięcznie i za nic nie odpowiadał? To jest kpina z mieszkańców.
Juch
4 lata temu
Trzeba tak jak w Alternatywach 4, że lokatorzy powinni sami sprzątać klatki schodowe.
trą
4 lata temu
A co z dopłatami, jakie spółdzielnia dostanie z powodu epidemii?
Fakt
4 lata temu
Wysłuchałem wystąpień sejmowych i dawno nie słyszałem takiego pustosłowia. Budżet jest własnością narodu i nie było żadnych deklaracji pozabudżetowych ze strony rządzących. Chociażby zmniejszenie liczby posłów do 300, likwidacja senatu, urzędów marszałkowskich, likwidacja powiatów /przekazać zagadnienia od gmin- bliżej obywatela/, finansowanie partii z własnych składek itd.
...
Następna strona