Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dino rośnie w siłę. Inwestuje w sieć i sprzedaje więcej

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły w ubiegłym roku 7,64 mld zł. To skok wobec 2018 roku kiedy do firmy ze sprzedaży płynęło 5,8 mld zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP.PL)
Diono mocno inwestował w całym 2019 roku. To się przełożyło na zyski.

Polska sieć marketów Dino pokazała najnowsze wynik finansowe. Z pewnością ucieszą one inwestorów, bowiem zyski grupy w 2019 roku są zacne.

Jak informuje Dino w ubiegłym roku odnotowało blisko 411 mln zł skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom. Rok wcześniej zyski te wyniosły ponad 307 mln zł.

Również urosły zyski operacyjne firmy. W ubiegłym roku wyniósł on prawie 562 mln zł wobec 429 mln zł rok wcześniej.

Sieć Dino przez lata rosła jak na drożdżach, ale nie da się w nieskończoność utrzymywać takiego tempa.
Dino miało ścigać się z Biedronką. Na razie przegrywa z oczekiwaniami

"W 2019 r. Grupa Dino odnotowała wzrost wyniku EBITDA o 184,4 mln zł, czyli o 34,1 proc. do 725,4 mln zł z 541,1 mln zł w 2018 r. Marża EBITDA za 2019 r. wyniosła 9,5 proc., podczas gdy w 2018 r. było to 9,3 proc." - czytamy w raporcie spółki.

Więcej sklepów

Co leżało u podstaw takich zysków? Firma tłumaczy to efektem wzrostu liczby sklepów. Zgodnie z danymi firmy ich liczba powiększyło się o prawie 25 proc.

Podatek handlowy. Szefowa POHiD: Zamiast podatkami zajmijmy się drożyzną

"Wzrost przychodów ze sprzedaży był przede wszystkim efektem zwiększenia skali działalności Grupy Dino Polska, głównie poprzez: wzrost liczby sklepów o 24,7 proc. oraz wzrost przychodów ze sprzedaży w istniejącej sieci sklepów (LFL) o 11,6 proc." - wyjaśnia Dino.

Duże inwestycje

W ubiegłym roku sieć mocno inwestowała w infrastruktyrę. Nie tylko przybyło sklepów, ale również powiększone zostało zaplecze logistyczne firmy.

Sieć wpompowała część środków w tym budowę powierzchni magazynowej w Rzeszotarach oraz w Wolborzu, zakup naczep chłodniczych oraz zakup wyposażenia.

Jak tłumaczy firma nakłady inwestycyjne w 2019 r. odbiły się na środki pieniężnych firmy.

"W 2019 r. środki pieniężne z działalności inwestycyjnej Grupy Dino Polska były ujemne i wyniosły - 827,8 mln zł. Ujemne przepływy środków pieniężnych wynikały głównie z wydatków poniesionych na nabycie rzeczowych aktywów trwałych i aktywów niematerialnych związanych z rozwojem sieci sklepów Dino i zaplecza logistycznego" - wyjaśnia sieć w raporcie.

Mimo tego, jak podkreśla firma, w ujęciu jednostkowym zysk netto w 2019 r. Grupy wyniósł 318,2 mln zł wobec 208,56 mln zł zysku rok wcześniej.

Dino Polska to wiodący gracz w segmencie supermarketów proximity w Polsce, zlokalizowanych głównie w zachodniej części Polski, o średniej powierzchni sali sprzedaży wynoszącej ok. 400 m2. Spółka zadebiutowała na GPW w 2017 r.

Tagi: handel, dino
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-03-2020

ABEkspansja niestety kosztem pracowników - niskie płace i minimalne zatrudnienie wieczne kolejki do kasy i nie rozpakowane palety z towarem bo na … Czytaj całość

13-03-2020

FlisakBrawo Dino !

13-03-2020

PolakFajne sklepy, zwłaszcza w małych miejscowosciach. Ceny na poziomie biedronki. Mniejsze kolejki i praca na wsi. Niestety bardzo kiepskie wypłaty

Rozwiń komentarze (11)