Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Dług publiczny puchnie. Przekroczył 1,4 biliona zł

138
Podziel się:

Od początku pandemii dług publiczny wzrósł o ponad 350 mld zł i na koniec pierwszego półrocza 2021 roku przekroczył 1,4 bln zł. W przeliczeniu na jednego mieszkańca to ok. 37 tys. złotych.

Dług publiczny puchnie. Przekroczył 1,4 biliona zł
Dług publiczny puchnie. Przekroczył 1,4 biliona zł. (Mueller, MSC)
bEKxERDp

Na walkę ze skutkami pandemii i zamknięcia gospodarki potrzebne były dodatkowe środki, które państwo musiało pożyczyć. W 2020 roku zadłużenie Polski wzrosło o 290 mld zł. Na tym jednak nie koniec.

Właśnie poznaliśmy najnowsze dane dotyczące 2021 roku. Po pierwszym półroczu zadłużenie wzrosło do 1,4 biliona złotych (wyniosło dokładnie 1 401 619,6 mln zł).

bEKxERDr

Mowa o dług sektora instytucji rządowych i samorządowych (inaczej długu EDP), który stanowi najpełniejszy obraz zadłużenia. Uwzględnia on bowiem zadłużenie z tytułu Funduszu Przeciwdziałania COVID-19, a także tarczy finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju, czyli środki pozyskane na walę ze skutkami pandemii.

Zobacz także: Polska będzie drugą Grecją? Balcerowicz wskazuje sygnały ostrzegawcze

1,4 bln zł to gigantyczna kwota, którą trudno sobie nawet wyobrazić. W przeliczeniu na jednego mieszkańca Polski - bez wyjątku, od dzieci do najstarszych - to około 37 tys. złotych.

bEKxERDx

W 2021 roku dług EDP zwiększył się o 65,5 mld zł. Natomiast od początku 2020 roku urósł aż o 356 mld zł, czyli o ponad 9 tys. zł na w przeliczeniu na jednego mieszkańca Polski.

Ministerstwo Finansów Podaje także dane o państwowym długu publicznym (PDP), który nie uwzględnia większości środków na walkę z pandemią. Po pierwszym półroczu wyniósł on 1, 15 bln zł (dokładnie 1 152 190,6 mln zł).

bEKxERDy

Różnica między długiem EDP, a PDP wzrosła gwałtownie po wybuchu pandemii i nadal rośnie. Źródłem tej różnicy są wspomniane wcześniej fundusze: Przeciwdziałania Covid-19 (stworzony w BGK) oraz tarcza finansowa PFR.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKxERDS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(138)
Marko
2 dni temu
Oddajcie władzę w wyborach niemcom tzn tuskowi to dopiero będziecie mieć..., dlaczego przez 5 lat nigdy ten portal nie napisał że do 2020 dług polski spadał! co dzisiaj widać na każdym wykresie, owszem pandemia to skok zadłużenia jak w każdym innym kraju, ale teraz wychodzimy na prostą i zadłużenie z powrotem spada mimo o wiele wyższego poziomu życia niż to było za poprzedników. Ostatnie wydarzenia w PE pokazały że Polacy mają nakaz wybierać niemców a jak nie to niemcy dojadą nas.
Zofia PiS
1 tyg. temu
przeciez nasz premier mowi ze mamy nadwyzki i dajo pieniedze na emerytury
arczi
3 tyg. temu
jak się zadłużyliście to sobie spłacajcie,moich kredytów nikt nie spłaca jak nie umiecie rządzić to do roboty a nie obarczajcie swoimi długami innych
bEKxERDT
adam
miesiąc temu
wolę omijać dłużników szerokim łukiem i w tym mi pomaga erif, bardzo proste rozwiązanie
POLAK
miesiąc temu
A Piokio wciąż wciska ciemmotę i elektorat PIS to kupuje.
...
Następna strona