Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|
aktualizacja

Organizator Forum Ekonomicznego: "Nie możemy się wiecznie zadłużać"

16
Podziel się:

Tegoroczne Forum Ekonomiczne w Karpaczu może przyciągnąć rekordową liczbę gości. O czym będą rozmawiać w kuluarach najważniejsi politycy i przedsiębiorcy? Rozmawiamy o tym z Zygmuntem Berdychowskim, organizatorem Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Organizator Forum Ekonomicznego: "Nie możemy się wiecznie zadłużać"
Zygmunt Berdychowski, pomysłodawca i ogranizator Forum (Forum Ekonomiczne)

Już od wczesnych lat 90. Forum Ekonomiczne przyciąga liderów polityki i biznesu - nie tylko zresztą z Polski. O czym będą dyskutować goście w tym roku? Co będzie głównym tematem kuluarowych spotkań? Jak pandemia wpłynęła na frekwencję Forum? O tym wszystkim rozmawiamy z Zygmuntem Berdychowskim, organizatorem Forum Ekonomicznego w Karpaczu.

Mateusz Madejski: W czasach pandemii spotkania, kongresy czy konferencje były zwykle odwoływane, a czasem obywały się w znacznie mniejszym gronie. Czy wpływa to wszystko na tegoroczną frekwencję Forum Ekonomicznego?

Zygmunt Berdychowski: Poziom rejestracji na konferencje przypomina ten z roku 2019 –przedcovidowego, a zarazem roku, w którym mieliśmy zaszczyt przyjąć najwięcej gości. To jasno wskazuje na to, jak goście potrzebują okazji, by się ze sobą spotkać, by ze sobą porozmawiać. Staramy się jednak przy każdej okazji zapewnić naszych gości, że organizowane przez nas wydarzenie będzie bezpieczne. Pytamy o szczepienia, sugerujemy możliwości przeprowadzenia badań na miejscu, będzie oczywiście dezynfekcja, odstępy, maseczki…

Zobacz także: Rząd ukrywa część długu? Ekonomista resortu finansów: zarzut bezpodstawny

Wracając do pytania – na pewno jesteśmy beneficjentami tego, że w tym roku nie odbyła się żadna duża tego rodzaju konferencja. Wszystkie spotkania, które są zapowiadane, przewidziane są na okres późniejszy. Zwiększone zainteresowanie gości naszym Forum więc też zapewne bierze się i z tego.

Tytuł tegorocznego spotkania to "Europa w poszukiwaniu przywództwa". Gdzie pana zdaniem można tego przywództwa szukać?

W wymiarze bezpośrednim to wyborcy w Niemczech będą szukać nowego przywództwa już we wrześniu, bo wtedy odbędą się tam wybory. Francuzi pójdą do urn na wiosnę przyszłego roku. Może w jeszcze tym roku, może w przyszłym, przywództwa politycznego będą szukać także Włosi. Widzimy jednak na całym kontynencie kryzys braku identyfikacji Europejczyków z instytucjami ładu demokratycznego. To musi rodzić pytania – skąd się ten kryzys bierze.

Ma pan jakąś odpowiedź na to pytanie?

Moim zdaniem dlatego, że właśnie nie ma europejskiego przywództwa, które byłoby czytelne dla wszystkich Europejczyków: oto tacy jesteśmy, taki mamy program, nasza agenda jest taka, pieniądze na odbudowę po pandemii będziemy wydawać tak, a nie inaczej. To wszystko są elementy skutecznego przywództwa, których niestety w Europie nam teraz brakuje. Widzimy przecież kiepską frekwencję w wyborach, widzimy, jak słabo Europejczycy identyfikują się z czołowymi europejskimi instytucjami czy politykami. Widzimy wreszcie, również w Polsce, jak dużo czasu poświęca się na zagadnienia drugo- czy trzeciorzędne, kosztem tych absolutnie najważniejszych.

O czym więc powinniśmy rozmawiać, a co pan uznaje za te trzeciorzędne rzeczy?

Zamiast rozmawiać chociażby o tym, co jest najważniejsze dla europejskiej konkurencyjności w wymiarze globalnym, dyskutujemy o kwestiach światopoglądowych. Powinniśmy raczej skupić się na programie, który Europa ma przed sobą, o wychodzeniu z kryzysu związanego z pandemią, o tym jak wydać te gigantyczne środki z Funduszy Odbudowy. Trzeba mieć świadomość, jak ważne są to decyzje.

Spójrzmy na 2008 rok. Większość krajów Europy w reakcji na kryzys mocno się zadłużyła. Włosi na przestrzeni 12 lat zwiększyli zadłużenie ze 130 do 160 procent swojego PKB! A przecież kryzys z 2008 roku był właściwie niczym w porównaniu do kryzysu z 2020 r… Strasznie łatwo jest podejmować błędne decyzje gospodarcze, a przecież nie możemy wiecznie nakręcać spirali długów.

To będzie oznaczać, że ciężary spłaty długów będą obciążać europejski model gospodarczy przez długie dekady. Potrzeba dyskusji o przywództwie jest więc potrzebą dyskusji o naszym programie. Ale ten program nie może dzielić kontynentu na tę część, która akceptuje "zachodni model cywilizacyjny" i na tę, która go nie akceptuje. To jest podział, który zupełnie nie odzwierciedla tego, o czym naprawdę dziś dyskutują Europejczycy.

Forum Ekonomiczne to jednak nie tylko wielkie dyskusje na konferencjach, ale i kuluarowe rozmowy. Czego w tym roku pana zdaniem będą one głównie dotyczyć?

Myślę, że będą dominować rozmowy o tym, co będzie po pandemii, ale i zapewne goście będą rozmawiać o samej pandemii – i o tym, jak wyciągnąć z niej odpowiednie wnioski. Sądzę też, że będą poruszane kwestie dotyczące paktu klimatycznego "Fit for 55". Oczywiście także zapewne będą rozmowy o gigantycznych pieniądzach z Funduszu Odbudowy, które mają do nas trafić. Goście z pewnością będą dyskutować, jak najlepiej wydawać takie środki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(16)
Wert
3 lata temu
Walka z długiem, to walka z problemem, który sami stworzyli. Rozdawali pieniądze na lewo i prawo, przez co ceny wszystkiego co cenne są gigantyczne i mało kogo stać na własne mieszkanie. Takie dno polityczne jakie mamy przez ostatnie 30 lat w Europie, to ewenement w skali całej historii.
Romek
3 lata temu
Unia jest skazana na klęskę i rozsądny to widzi , serwuje się nam ekoharacze , pseudoepidemia wykreowania przez eskimoskich bankierów , ogólnie precz z drożyzna i wpychaniem się do naszego życia . Nie ma co wpychac się w ten syf , jak chcą folksdojcze, Turcja się zawinela , Anglia uciekła , kogoś małego dołożą na Bałkanach celem drenażu siły roboczej , ale to nic nie zmienia liczę że w Francji wygra le Pęd lub salvini we Włoszech i upadnie ten eurokolchoz , Rosja nam nie zagraża bo im chodzi o kraje byłego zssr ,
Darek
3 lata temu
zdemolowali całe państwo
Bolek
3 lata temu
złodzieje! w historii Polski z imienia i nazwiska zostaniecie zapisani jako najwięksi grabieżcy kraju a kolejne pokolenia będą wytykać was palcami
Marcus
3 lata temu
MOŻEMY Podpisano: Kaczyński, Morawiecki