Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MAB
|
aktualizacja

Długa lista pierwszych sankcji UE. Są na niej rosyjscy dowódcy i redaktor naczelna Russia Today

Podziel się:

Rada UE w środę oficjalnie przyjęła pierwszy pakiet sankcji wymierzonych w Rosję. Na liście znaleźli się czołowi rosyjscy politycy i dowódcy wojskowi, wśród których jest rosyjski minister obrony. Sankcjami za naruszanie integralności terytorialnej Ukrainy objętych zostało dotychczas 555 osób i 52 podmioty.

Długa lista pierwszych sankcji UE. Są na niej rosyjscy dowódcy i redaktor naczelna Russia Today
Rada UE przyjęła pierwszy pakiet sankcji w odpowiedzi na decyzję Rosji o uznaniu obszarów obwodów donieckiego i ługańskiego na Ukrainie za niepodległe podmioty i wysłanie do nich swoich wojsk. (Getty Images, Bloomberg)

Na liście pierwszego pakietu sankcji UE przeciwko Rosji znaleźli się czołowi rosyjscy politycy i dowódcy wojskowi:

- minister obrony Siergiej Szojgu,

- szef administracji (kancelarii) prezydenta Anton Wajno,

- wicepremierzy: Marat Chusnullin i Dmitrij Grigorienko,

- minister rozwoju gospodarczego Maksim Reszetnikow,

- dowódca sił lądowych Oleg Saljukow.

- Margarita Simonjan, redaktor naczelna Russia Today.

Lista personalnych sankcji UE na Rosję. Kogo ukarała Unia?

Siergiej Szojgu publicznie wypowiadał się na temat Krymu jako terytorium, które jest i pozostanie rosyjskie. Pod jego dowództwem i rozkazami oddziały rosyjskie przeprowadziły ćwiczenia wojskowe na zaanektowanym Krymie i zostały rozmieszczone na granicy - wskazała Bruksela.

Anton Wajno odgrywał aktywną rolę w procesie decyzyjnym na Kremlu, zasiadał w prezydenckiej Radzie Bezpieczeństwa i wpływał na opracowywanie decyzji prezydenta w zakresie obrony i bezpieczeństwa narodowego Rosji. Bierze też udział w posiedzeniach poświęconych rozwojowi społeczno-gospodarczemu Krymu i Sewastopola.

Marat Chusnullin łączy funkcję wicepremiera z obowiązkami ministra budownictwa i rozwoju regionalnego. Jest odpowiedzialny za politykę rządową dotyczącą Krymu, w tym zaopatrzenia w wodę Krymu i do Sewastopola.

Dmitrij Grigorienko jest wicepremierem i szefem administracji (kancelarii) rządu. Jest również przewodniczącym rady nadzorczej państwowego banku VTB Bank. Gdy pełnił funkcję zastępcy dyrektora Federalnej Służby Podatkowej, był odpowiedzialny za ustanowienie nowych lokalnych przepisów podatkowych dla Krymu po jego aneksji w 2014 r.

Maksim Reszetnikow jest również członkiem Rady Nadzorczej Banku VTB. Jako minister rozwoju gospodarczego odpowiada za programy rozwoju infrastruktury na Krymie i w Sewastopolu.

Nikołaj Jewmienow to głównodowodzący marynarki wojennej Rosji. Odpowiada za wszelkie operacje morskie rosyjskiej marynarki wojennej, w tym na Ukrainie lub wymierzone przeciwko niej.

Igor Osipow to z kolei głównodowodzący Floty Czarnomorskiej. Jest odpowiedzialny za wszelkie operacje morskie prowadzone na Ukrainie lub wymierzone przeciwko niej na Morzu Czarnym oraz za ograniczanie swobody żeglugi na Morzu Czarnym.

Oleg Saljukow jako głównodowodzący sił lądowych Rosji odpowiada za rosyjskie operacje lądowe na Ukrainie lub skierowane przeciwko niej.

Siergiej Surowkin to głównodowodzący rosyjskich sił powietrznych i kosmicznych. Odpowiada za operacje powietrzne na Ukrainie lub wymierzone przeciwko niej.

Margarita Simonjan to redaktor naczelna anglojęzycznej telewizji informacyjnej RT (Russia Today). Jest jedną z centralnych postaci propagandy rządowej - wskazała Rada UE. Promowała pozytywny stosunek do aneksji Krymu i działań separatystów w Donbasie.

Pierwszy pakiet unijnych sankcji dotyczy też importu i eksportu

Pakiet sankcji przyjęty przez Radę UE w środę przewiduje rozszerzenie istniejących już ram restrykcji na wszystkich 351 członków rosyjskiej Dumy Państwowej, którzy 15 lutego głosowali za apelem do prezydenta Władimira Putina o uznanie niepodległości samozwańczych "republik". Zakazany będzie import towarów z terenów Doniecka i Ługańska. Nie wolno będzie inwestować w niektóre sektory ich gospodarki, a także świadczyć usług turystycznych. Nie można będzie eksportować do nich niektórych towarów i technologii.

Rada UE podjęła też decyzję o wprowadzeniu sektorowego zakazu finansowania Federacji Rosyjskiej, jej rządu i Banku Centralnego. "Ograniczając dostęp państwa i rządu rosyjskiego do rynków oraz usług kapitałowych i finansowych UE, UE dąży do ograniczenia finansowania eskalacji i agresywnej polityki" - czytamy w komunikacie Rady.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP