Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Do parku narodowego tylko z biletem. Nowy pomysł PiS

19
Podziel się:

Rząd planuje wprowadzenie płatnego wejścia na teren wszystkich 23 parków narodowych w Polsce. Obecnie biletowany wstęp obowiązuje w 11 spośród 23 parków. Dodatkowe opłaty według projektu ustawy mają być także pobierane za fotografowanie i filmowanie, a w parkach znajdujących się w górach do ceny biletu zostanie doliczone 15 proc. na GOPR czy TOPR .

Do parku narodowego tylko z biletem. Nowy pomysł PiS
Rząd planuje wprowadzenia opłat za wejście do wszystkich parków narodowych (Adobe Stock)

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce, żeby wejście do wszystkich polskich parków narodowych było płatne. Projekt przygotowanej przez resort ustawy o parkach narodowych przewiduje, że za wstęp do wszystkich 23 takich obszarów w Polsce trzeba będzie zapłacić.

Dodatkowe opłaty będą pobierane za fotografowanie i filmowanie, a w parkach znajdujących się w górach do ceny biletu zostanie doliczone 15 proc. na GOPR czy TOPR – podaje Prawo.pl.

Obecnie bilety wstępu obowiązują obecnie w 11 parkach narodowych: Babiogórskim, Biebrzańskim, Bieszczadzkim, Gorczańskim, Karkonoskim, Magurskim, Narwiańskim, Świętokrzyskim, Tatrzańskim, Wigierskim i Wolińskim.

Zobacz także: Kontrolerzy lotów masowo rezygnują z pracy. "Trzeba mieć partnera do rozmów"

Natomiast w pięciu parkach narodowych (Białowieskim, Poleskim, Roztoczańskim, Słowińskim i parku Bory Tucholskie) płatny jest wstęp na określone szlaki turystyczne, ścieżki przyrodnicze, trasy rowerowe lub do konkretnych obwodów ochronnych. Prawo.pl informuje, że opłata za jednorazowy wstęp nie może obecnie przekraczać kwoty 8 zł.

Wysokie kary za wejście do parku narodowego bez biletu

Projekt ustawy o parkach narodowych przewiduje, że maksymalna wysokość opłaty za wstęp do parku narodowego oraz znajdujących się na jego terenie obiektów będzie ustalona w rozporządzeniu ministra środowiska.

Natomiast kara za brak biletu lub brak dokumentu uprawniającego do ulgi będzie wynosiła w pierwszym przypadku 50-krotność ceny biletu, w drugim 40-krotność.

Projekt zakłada także rezygnację ze zwolnienia z opłat za wstęp dla mieszkańców gmin sąsiadujących z parkiem narodowym, pozostawiając je tylko dla mieszkańców gmin położonych jego w granicach. Dotyczy to w szczególności Kampinoskiego Parku Narodowego, gdzie obecnie zwolnieniem objęci są mieszkańcy Warszawy; Wielkopolskiego PN – mieszkańcy Poznania czy Ojcowskiego PN – mieszkańcy Krakowa.

Parki narodowe będą mogły pobierać także inne opłaty za udostępnianie swojego obszaru m.in. w celach filmowania i fotografowania, w szczególności w celach komercyjnych. W tym przypadku nie będzie urzędowo ustalonej maksymalnej stawki.

Ustawa, która pojawiła się w Rządowym Centrum Legislacji, trafiła teraz do konsultacji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(19)
JERYCHO
2 lata temu
Niestety to już nie będzie "Park Narodowy" tylko "Park Pisowy"!
biurokrat
2 lata temu
Powstanie nowy urząd - Dyrekcja Parków Narodowych. I ten urzond zgarnie cała kasę z biletów. Ale swoi dostana posady.
Yogi
2 lata temu
Dali 500 plus to teraz trzeba tą kasę wyciągnąć.
emeryt
2 lata temu
Może to i dobry pomysł, o ile pieniądze uzyskane z opłat trafią do kasy parków a nie do jakiegoś prezesa co to wymyślił. Mam jednak lepszy pomysł, aby zlikwidować subwencje dla partii politycznych( niech utrzymują się ze swoich składek lub darczyńców , byle nie anonimowych). Proszę sobie poczytać na co przeznaczane są pieniądze z subwencji. Partia jak będzie miała dobry program to wejdzie do parlamentu, ale musi też go realizować a nie tylko przekupywać 13,14-kami. Emeryci i tak wiedzą na kogo głosować. I jeszcze jedno parlamentarzysta po otrzymaniu mandatu posła powinien do końca kadencji reprezentować swojego wyborcę a nie po wyborach zmieniać partię tak jak teraz to robią sprzedawczyki za posady.
Kreska
2 lata temu
Bardzo dobry pomysł o ile pieniądze z biletów zasila kasy każdego z tych parków narodowych. No i żeby obyło się bez nonsensów, miejscowi powinni wchodzić za darmo ale bez możliwości wprowadzania innych osób. Wszędzie na świecie pobiera się opłaty za wejście do parków i to nie tylko narodowych. Turysta płacąc ma przynajmniej prawo wymagać np miejsc na odpoczynek z czystymi toaletami, nie tylko ekipy ratunkowej. Jednak pomoc np GOPR powinna być zapewniona w ramach ubezpieczenia od NW na terenie danego parku.