Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Dobrowolny ZUS. Prof. Gertruda Uścińska: to duże ryzyko, także dla rynku pracy

298
Podziel się:

- Trudno jednoznacznie stwierdzić, jak dobrowolność w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne przez właścicieli firm wpłynęłaby na rynek pracy. Istnieje realne zagrożenie, że doszłoby do wypychania osób pracujących na etacie na jednoosobową działalność gospodarczą – oceniła na łamach "Rzeczpospolita" prezes ZUS. Gertruda Uścińska. W 2023 r. składka ZUS dla przedsiębiorców wzrośnie o 17 proc., czyli o ok. 200 zł, sięgając ok. 1,4 tys. zł (bez składki zdrowotnej).

Dobrowolny ZUS. Prof. Gertruda Uścińska: to duże ryzyko, także dla rynku pracy
Obowiązkowy ZUS rujnuje małych przedsiębiorców, wpycha ich do szarej strefy i jest zabójcą dla nowych miejsc pracy - uważają przedsiębiorcy (Adobe Stock, WDnet Digital Creation Studio)

"Rzeczpospolita" zapytała szefową Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jak ocenia pomysł rzecznika małych i średnich przedsiębiorców, by wprowadzić dobrowolność w opłacaniu składek na ubezpieczenia społeczne właścicieli firm.

Wypychanie z etatu na jednoosobową działalność

Prof. Uścińska wskazała, że omawiając kwestię dobrowolności składek, należy mówić przede wszystkim o konsekwencjach. Rezygnacja z ubezpieczeń społecznych oznacza, że przedsiębiorca, który zachoruje, nie otrzyma zasiłku chorobowego, a w razie większych problemów ze zdrowiem – renty.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dobrowolny ZUS w Polsce to tylko marzenie. Jak to wygląda w innych krajach Europy?

Nieopłacanie składek wiąże się również z brakiem emerytury. Należy przypomnieć, że ponad 80 proc. seniorów w Polsce utrzymuje się jedynie z tego świadczenia.

- Trudno jednoznacznie stwierdzić, jak dobrowolność wpłynęłaby na rynek pracy. Istnieje jednak realne zagrożenie, że doszłoby do wypychania osób pracujących na etacie na jednoosobową działalność gospodarczą. Być może spowodowałoby to gwałtowny wysyp nowych mikrofirm, założonych jedynie w celu maksymalnego zaniżenia kosztów pracy – wskazała.

- Obowiązkowy ZUS rujnuje małych przedsiębiorców, wpycha ich do szarej strefy i jest zabójcą dla nowych miejsc pracy – tak przedstawiciele Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej "Dobrowolny ZUS dla przedsiębiorców w Polsce" argumentowali rozpoczęcie akcji zbierania podpisów pod społecznym projektem ustawy o dobrowolnym ZUS dla wszystkich przedsiębiorców w Polsce.

"Przedsiębiorcy nie będą polegać na pomocy państwa"

Czy polski system ubezpieczeń jest gotowy na takie zmiany? Czy nie ma ryzyka, że wprowadzając dobrowolne ubezpieczenia dla przedsiębiorców, państwo nie będzie musiało w przyszłości wypłacać im świadczeń w ramach pomocy społecznej?

Adam Abramowicz, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców, wskazuje na przykład Niemiec. Jest przekonany, że przedsiębiorcy nie będą polegać na pomocy państwa.

- Tam połowa przedsiębiorców jest ubezpieczona w państwowym systemie, a reszta nie. Czy ci pozostali grzebią w śmietnikach lub wyciągają rękę po pomoc do państwa? Otóż nie. W Polsce będzie tak samo – zaznaczył w rozmowie z money.

W 2023 r. składka ZUS dla przedsiębiorców wzrośnie o 17 proc., czyli o ok. 200 zł, sięgając ok. 1,4 tys. zł (bez składki zdrowotnej). - Dla wielu maleńkich mikrofirm jest to kwota zaporowa, stąd mówimy o wielu zamknięciach i zawieszeniach firm - wskazał rzecznik.

W pierwszej połowie roku w Polsce zamknęło się ponad 100 tys. firm, a zawiesiło działalność ponad 160 tys. To niemal o 29 proc. więcej niż rok wcześniej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(298)
Realista
6 miesięcy temu
Ale zrozumcie, że przedsiębiorcy wcale nie chcą tej 'pomocy państwa'. Emerytury też niech sobie gdzieś wsadzą; człowiek sam sobie lepiej odłoży na swoim koncie niż przez zusowską piramidę finansową. A to, że większość ludzi przejdzie z UoP na B2B to i tak tylko kwestia czasu, bo UoP jest archaicznym rozwiązaniem, nie pasującym do dzisiejszych realiów. Po co komu 'bezpieczeństwo' zapewniane przez UoP, jak może mieć parę/parenaście tysięcy więcej w ręku przy tych samych kosztach dla pracodawcy?
RCM
rok temu
Za mniej niż połowę składki zdrowotnej, jaką obecnie płacę, mógłbym wykupić najbogatszy pakiet medyczny prywatnie i mieć dostęp do najlepszej opieki medycznej bez czekania.
Sss
rok temu
Niech madrala idzie na emeryture okradla ciezko pracujacych to dla niej wystarczy a nie siedzi za kilkanascie baniek miesiecznie ilu roboli musi na nia skladek zaplacic nie dawno bredzila ze zus nie ma kasy a dla wisniakow bedzie choć nigdy skladek do zus nie placili
Matka Treisi
rok temu
Teraz dobrowolny zus? Jak ja już odprowadzam składki od 30 lat. Dla mnie nie będzie już nigdy dobrowolny, a zawsze przymusowy
emeryt
rok temu
a z czego zus utrzymywałby nierobów, dzieciorobów,…, co nie odprowadzali składek a mają renty, emerytury, zasiłki chor. A KRUS ?- to kolejny paradoks w naszym kraju, którego żaden rząd, sejm nie rusza (bo to elektorat). Zarobki służb mundurowych, sędziów, prokuratorów wyłączone z odprowadzania składek, a emerytury jakie wysokie!!! Jak my uczciwie odprowadzający składki mamy zarobić na nich wszystkich. Możesz 60 lat przepracować odprowadzając wysokie składki zus a tak wyliczą Ci emeryturę, że pożal się boże, nie mówiąc już o waloryzacji(ochłapy)! ŻENADA POLITYKÓW, RZĄDZĄCYCH, KIEROWNICTWA ZUS,
...
Następna strona