Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
KRWL
|

Dobry Start. Najczęściej zadawane pytania. Wyjaśniamy wątpliwości

1
Podziel się:

Dobry Start sprawia trudności Polakom. Źle wypełniony wniosek może skończyć się brakiem wypłaty świadczenie 300 plus. Wnioski składać można tylko online. To nie są jedyne wątpliwości dotyczące tego programu.

Dobry Start. Najczęściej zadawane pytania. Wyjaśniamy wątpliwości
Podania w programie Dobry Start można skąłdać tylko online (Adobe Stock)

Świadczenie z programu Dobry start przysługuje w wysokości 300 złotych - raz w roku - na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20. roku życia lub 24. w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami.

Najczęściej pojawiające się pytanie dotyczy właśnie formy złożenia podania. Wnioski o świadczenie dobry start można składać do ZUS wyłącznie drogą elektroniczną. Można to zrobić, tak jak w latach ubiegłych, przez portal informacyjno-usługowy Emp@tia, bankowość elektroniczną lub portal PUE ZUS.

Dodatkowo w wybranych 938 placówkach Poczty Polskiej będzie można uzyskać pomoc w złożeniu drogą elektroniczną wniosku o świadczenie 300 plus w ramach programu Dobry Start.

Zobacz także: Rząd rozpada się przez Polski Ład. Szef PFR: Jestem zdziwiony

Rodzice często pytają do, kiedy można składać wnioski. Nabór zaczął się 1 lipca i potrwa do 30 listopada. Ale im szybciej złożone zostaną dokumenty, tym szybciej świadczenie zostanie wypłacone.

Na stronie MRiPS czytamy, że złożenie wniosku w lipcu i sierpniu daje gwarancję wypłaty 300 plus do 30 września. Wypłaty będą wypłacane tylko na konto bankowe. To też kolejna zmiana. Można wskazać tylko jeden numer konta do otrzymywania świadczeń na wszystkie dzieci.

Rodzice przedszkolaków pytają też, czy dzieci idące do zerówki również objęte są tym świadczeniem. Przysługuje ono natomiast uczniom szkół policealnych i szkół dla dorosłych. Program nie obejmuje też studentów.

Czy 300 plus może zostać zajęte przez komornika oracz, czy wlicza się do kwoty dochodu przy wyliczaniu innych świadczeń? Pieniądze pochodzące z programu Dobry Start nie mogą zostać zajęte przez komornika. Nie wliczają się również do dochodu przy wyliczaniu pomocy socjalnej z innych źródeł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(1)
śmieszek
3 lata temu
Wyobraźcie sobie że teraz Jarek to wypełnia, ale nie umie w komputery, więc wsiada w samochód i jedzie na pocztę, wróć nie jedzie bo nie ma prawka, więc go wiozą, ale wróć przecież nie ma konta. No i kot zostanie bez dobrego startu