Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Weronika Szkwarek
|
aktualizacja

Dodatek inflacyjny w Biedronce? Związkowcy chcą 4 tys. zł netto [NEWS MONEY.PL]

30
Podziel się:

Wspólna reprezentacja związkowa pracowników Jeronimo Martins Polska wnioskuje do pracodawcy o jednorazowe świadczenia inflacyjne w wysokości 4 tys. zł netto. Dodatek miałby zostać przyznany dla tych, których miesięczne wynagrodzenie nie przekracza 12 tys. zł brutto. W środę odbywa się w tej sprawie spotkanie z pracodawcą.

Dodatek inflacyjny w Biedronce? Związkowcy chcą 4 tys. zł netto [NEWS MONEY.PL]
Pracownicy Biedronki chcą 4 tys. zł netto świadczenia inflacyjnego (Agencja Gazeta, Cezary Aszkielowicz)

W środę 21 września odbędzie się spotkanie zarządu Jeronimo Martins Polska (JMP) wraz z zakładowymi organizacjami związkowymi. W agendzie spotkania jest m.in. temat jednorazowych świadczeń inflacyjnych, który chce podjąć strona związkowa.

Świadczenia inflacyjne w Biedronce

Money.pl dotarł do dokumentu, z którego wynika, że NSZZ "Solidarność" w Jeronimo Martins Polska, NSZZ "Solidarność-80" i WZZ "Sierpień 80" postulują wypłatę jednorazowego świadczenia inflacyjnego dla pracowników w wysokości 4 tys. zł netto. Wypłata dodatku miałaby nastąpić nie później niż do 1 października 2022 r.

Świadczeniem inflacyjnym w naszej ocenie objęci powinni być pracownicy, których wynagrodzenie zasadnicze miesięczne nie przekracza kwoty 12 tys. zł brutto, i nie są w okresie wypowiedzenia umowy o pracę. Świadczenie powinno być wypłacone proporcjonalnie do etatu i okresu podjęcia pracy w roku kalendarzowym 2022 - czytamy w piśmie.

Powstrzymanie odpływu pracowników

Związkowcy argumentują, że podwyżki od stycznia 2022 r. na średnim poziomie 7 proc. nie są wystarczającą rekompensatą na pokrycie kosztów utrzymania gospodarstwa domowego. Wskazują też, że wzrosły kosztów dojazdu do pracy lub oddelegowania pracownika do innej placówki sklepu Biedronka. Przypominają ponadto o wzroście cen żywności, energii, wody czy ogrzewania.

"Raportowane wyniki finansowe Jeronimo Martins Polska rok do roku za I półrocze 2022 r. wynoszą 19,1 proc. - są wyśmienite i uzasadniają wypłatę świadczenia dla pracowników. W naszym przeświadczeniu podjęcie przez pracodawcę decyzji o wypłacie świadczenia inflacyjnego może zasadniczo powstrzymać odejścia pracowników z pracy i wzmocnić wizerunek spółki na tle konkurencji" - tłumaczy strona związkowa.

Przypomnijmy, że w sklepach sieci Biedronka na stanowisku sprzedawca-kasjer płaca wynosi od 3460 do 4090 zł brutto miesięcznie w pierwszym roku pracy. Na stanowiskach pracownik sklepu lub kasjer stawki są niższe i wynoszą 3400-3940 zł brutto ze względu na okrojony zakres obowiązków.

Wspomniane 3400-4090 zł brutto obejmuje już płacę zasadniczą, nagrodę za brak nieplanowanych nieobecności oraz miesięczną premię zależną od realizacji budżetu i procedur operacyjnych.

Poprosiliśmy o komentarz Jeronimo Martins Polska w sprawie dodatku inflacyjnego, czekamy na odpowiedź.

Weronika Szkwarek, dziennikarka money.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(30)
Pracownik
2 lata temu
Wnioskują o 4 tys netto, a dostaliśmy po 1500 brutto, zanim dodacie artykuł to może poczekajcie a dajecie ludziom nadzieje
nauczyciel
2 lata temu
Za pracę 7 dni w tygodniu głównie fizyczną często z normami do zrobienia i na zmiany pod licznymi kamerami
8/7
2 lata temu
Lata zaniechań eseldowskich i powskich ws. zarobków, przespanie tego okresu jeszcze długo się czkawką będzie odbijać. A proinflacyjnych wojny ruskich, covidu, aż tak chorej UE z patologicznym ets na czele nie było.
8/7
2 lata temu
Oby częściej odwiedzali wierchuszkę Biedronki.
Lala
2 lata temu
Ciekawe że Pracownik sklepu ma ponad 3000 brutto jak ja na umowie mam 2250brutoo jako Parcownik sklepu
...
Następna strona