Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRWL
|

Dodatkowe trzy tygodnie zasiłku dla rodziców. Chodzi o naukę zdalną

8
Podziel się:

W związku z wprowadzeniem nauki zdalnej od 20 grudnia do 9 stycznia rząd chce dodatkowych 21 dni zasiłku dla rodziców. Nie będą one wliczać się do limitu 60 dni, które przysługują w normalnym trybie. Nauka zdalna wprowadzona zostanie z powodu czwarte fali koronawirusa. Ma ograniczyć to transmisję zakażeń w trakcie okresu Bożego Narodzenia.

Dodatkowe trzy tygodnie zasiłku dla rodziców. Chodzi o naukę zdalną
Rodzice dostaną dodatkowe 21 dni zasiłku na dzieci? (EASTNEWS, Bartlomiej Magierowski)

Rząd chce, żeby rodzice uczniów do lat ośmiu i dzieci niepełnosprawnych mieli prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego od 20 grudnia do 9 stycznia. W tym okresie wprowadzona została nauka zdalna w polskich szkołach w związku z trwającą czwartą falą zakażeń koronawirusem. Taki projekt znalazł się w wykazie prac rządu.

80 proc. pensji dla rodzica

Zasiłek opiekuńczy przysługuje matce lub ojcu dziecka. Wypłacany jest rodzicowi, który wystąpi o jego wypłatę. Zasiłek przyznawany jest w wysokości 80 proc. wynagrodzenia. Zasiłek wypłacany jest wypłacany za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy. Można o niego wystąpić wtedy, gdy nie ma innych członków rodziny, mogących dziecku zapewnić opiekę.

Zobacz także: Miłość w rządzie. Minister finansów komentuje
"W projekcie rozporządzenia proponuje się przyznanie prawa do dodatkowego zasiłku opiekuńczego w okresie od dnia 20 grudnia 2021 r. do dnia 9 stycznia 2022 r. (na okres 21 dni)" – czytamy w wykazie prac rządu.

Z opublikowanego rozporządzenia dotyczącego obostrzeń wynika, że dyrektor w czasie nauki zdalnej dla uczniów klas I-III szkoły podstawowej, których rodzice nie mogą zapewnić im opieki w tym czasie, będzie musiał umożliwić opiekę świetlicową, jeśli rodzice będą o to wnioskować.

Ograniczenie pracy stacjonarnej nie dotyczy przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych i innych form wychowania przedszkolnego.

Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, który przyznawany na tzw. zasadach ogólnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(8)
Hymm
2 lata temu
A zerówka to szkoła, czy przedszkole?
Madlennn
2 lata temu
Rozumiem, że dzieci powyżej 8 roku życia są już prawie dorosłe i mogą zostać same😡
Ewa
2 lata temu
A dlaczego 21 dni. Dzieci na zdalnym będą tylko parę dni: 20, 21,22 grudnia , póżniej przerwa świąteczną, 3,4,5 stycznia-zdalne, 6.7 8 9 długi weekend. To chyba tylko 6 dni nauki.
Mwh
2 lata temu
A dzieci po wyżej 8 lat??? Mają zostać Same?! Jak się coś stanie, to rozumiem, że rząd odpowie za to! Paranoja jakaś!
🤔 Pytam
2 lata temu
Od 20 grudnia do 9 stycznia wychodzi im 21dni. Typowi nieucy pisowscy