Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Obostrzenia. Firmy już weryfikują szczepienia pracowników. Wciąż jednak nie ma jasnego prawa

38
Podziel się:

W odpowiedzi na narastającą IV falę pandemii koronawirusa Ministerstwo Finansów zaostrzyło limity obłożenia sklepów i miejsc usługowych. Pracodawcy jednak chcą też sprawdzić jaki procent osób wśród zatrudnionego przez nich personelu jest zaszczepiony przeciwko COVID-19. O ile Inspekcja Pracy nie nałoży za to mandatu, o tyle mogą odpowiadać za naruszenie przepisów o ochronie danych osobowych.

Obostrzenia. Firmy już weryfikują szczepienia pracowników. Wciąż jednak nie ma jasnego prawa
Koronawirus. Firmy chcą sprawdzać paszporty covidowe pracowników. Na to muszą uważać (Materiały WP, Adobe)

Wciąż nie ma politycznej zgody w Polsce co do obowiązku sprawdzania tzw. paszportów covidowych. W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki jedynie mgliście zapowiedział, że trwają dyskusje w tym temacie, jak w kwestii obowiązkowych szczepień na COVID-19 dla przedstawicieli niektórych zawodów.

Niektóre firmy jednak nie chcą czekać, aż Prawo i Sprawiedliwość znajdzie większość w parlamencie w kwestii obowiązków związanych z pandemią. Niektórzy pracodawcy m.in. z sektora oświaty i usług (gastronomia) chcą wiedzieć, którzy z ich pracowników są zaszczepieni preparatami chroniącymi przed COVID-19 lub też posiadają negatywny wynik testu - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Część szefów domaga się od swoich pracowników wyznaczenia terminu na przyjęcie szczepionki. Inaczej grożą im zwolnieniem. Jak podaje gazeta, takie przypadki zgłoszono do inspekcji pracy m.in. w województwach małopolskim, wielkopolskim i zachodniopomorskim.

Zobacz także: Jak oszczędzać w dobie inflacji? Ekspert podpowiada: Alkohol jest dobrym rozwiązaniem

Prawa do weryfikacji szczepień wciąż nie ma

Dziennik przypomina, że wciąż nie ma prawa, które umożliwiłoby pracodawcom weryfikację szczepień u pracowników. Po publikacji Wirtualnej Polski z inicjatywą wyszedł poseł Czesław Hoc i zapowiedział poselski projekt w tej sprawie. Na razie jednak niewiele więcej w tej sprawie się wydarzyło.

Jak zatem reagują państwowe organy w takich sytuacjach? "DGP" podaje, że Inspekcja Pracy ogranicza się w takiej sytuacji do pouczeń. Nie kwestionuje też zachęt do szczepień.

Nieco inaczej ma się sprawa z Urzędem Ochrony Danych Osobowych. W odpowiedzi na pytania dziennika podtrzymał on swoje stanowisko mówiące, że pracodawcy nie mają podstawy do żądania takich danych od pracownika.

- W sytuacji gdy dana osoba uważa, że jej dane są przetwarzane np. bez podstawy prawnej bądź z naruszaniem przepisów o ochronie danych osobowych, ma prawo do złożenia skargi do prezesa UODO, jak i do skierowania sprawy na drogę sądową - wskazał Adam Sanocki, rzecznik prasowy UODO, cytowany przez "DGP".

Firmy na pierwszym froncie walki z pandemią

Na pracodawców zrzuca się obowiązek walki z pandemią. Z jednej strony muszą zapewnić bezpieczeństwo i higienę pracy, a z drugiej - nie mogą w sposób oczywisty ustalić, kto choruje na COVID-19.

W money.pl szczegółowo opisywaliśmy sprawę kopalni gipsu Nowy Ląd w Niwnicach. Część górników miała zostać potraktowana przez przełożonych jako niezaszczepione. Wszystko przez to, że nie chcieli w wyznaczonym przez spółkę terminie dostarczyć certyfikatów zaszczepienia się na COVID-19.

Nakazano im pracę na jednej, wieczornej zmianie, miały one też zostać pozbawione podwyżki inflacyjnej. Jeden z górników został zdegradowany i dostał wypowiedzenie umowy o pracę. Sprawa znalazła swój finał w kontroli Inspekcji Pracy, która zarzuciła firmie dyskryminację.

Na razie jednak rząd stara się walczyć z pandemią zaostrzaniem restrykcji. Od 1 grudnia w Polsce obowiązują nowe obostrzenia epidemiczne. Rząd zdecydował się na m.in. zakaz lotów z siedmiu krajów Afryki i zmianę limitów obowiązujących w sklepach, instytucjach kultury, kościołach, hotelach, lokalach gastronomicznych i na weselach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(38)
Erzo
2 lata temu
Paszport covid przepustka do wolności niebawem skrócą ważność więc ile teraz w roku zastrzyków aby być wolnym macie swój PiS i PO
Ccc
2 lata temu
Paszport covid to człowiek z terminem ważności lepsza polski rząd to wł robi z ludźmi obrzydlistwo
Gbzest
2 lata temu
Numery to były w obozach mamy powtórkę to zbrodnia obrzydliwa zbrodnia
maruda
2 lata temu
zwykła nagonka medialna i tak aż do skutku.
maruda
2 lata temu
zwykła nagonka medialna i tak aż do skutku.
...
Następna strona