Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Minister Maląg zapowiada przedłużenie

29
Podziel się:

Wypłacanie dodatkowego zasiłku opiekuńczego będzie przedłużone - zapowiedziała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg. Według obecnych przepisów zasiłek ten miał być wypłacany do 14 lutego.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Minister Maląg zapowiada przedłużenie
Dodakowy zasiłek opiekuńczy. Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg zapowiedziała przedłużenie wypłat. (PAP, PAP/Marcin Obara, Marcin Obara)
bETqHaIB

Zgodnie z obecnymi przepisami, dodatkowy zasiłek opiekuńczy ma być wypłacany rodzicom do 14 lutego. Okres ten był już kilkukrotnie przedłużany. Dlatego też dziennikarze PAP chcieli się dowiedzieć, czy i tym razem rząd zdecyduje się na ten krok.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie przedłużony

- Na bieżąco monitorujemy sytuację epidemiczną w kraju. Po przeprowadzeniu analiz zdecydowaliśmy, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy kolejny raz zostanie wydłużony o kolejne dwa tygodnie. Oznacza to, że do końca lutego uprawnieni rodzice będą mogli skorzystać z tej formy wsparcia - poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Zobacz także: Waloryzacja emerytur. "Rząd woli drogie bonusy, które niszczą system"
bETqHaID

To oznacza, że obecnie dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie wypłacany do 28 lutego. Szefowa MRiPS zapewniła, że będzie on przysługiwać rodzicom i opiekunom na dotychczasowych zasadach.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy - komu przysługuje?

Dodatkowe świadczenie trafi do wszystkich rodziców lub opiekunów, których dzieci pozostaną w domu z powodu pandemii koronawirusa. Zasiłek pobrać mogą opiekunowie dzieci do lat 8, jak i starszych dzieci z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności.

bETqHaIJ

Przysługuje zatem ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; i do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Zgodnie z przepisami, pomoc należy się tylko w sytuacji, kiedy opiekunowie stają przed niemożnością sprawowania opieki przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19. Jednak dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługuje również w przypadku ograniczonego otwarcia takich placówek.

Co istotne, dodatkowy zasiłek nie przysługuje tym rodzicom, z których jeden jest np. bezrobotny lub też korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego. Wtedy to - w teorii - może zapewnić on opiekę dziecku, które pozostanie w domu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bETqHaJe
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(29)
DANIEL
10 miesięcy temu
A ten kto niema dzieci też chcę pieniążki.
Porada
10 miesięcy temu
Ludzie, czytajcie że zrozumieniem. Chodzi o dzieci niepełnosprawnych i sytuację, jeśli w przedszkolu lub szkole jest kwarantanna!!! Wtedy dziecko siedzi w domu i rodzic z nim!!!
MrBean
10 miesięcy temu
Socjalizm w pełni!
bETqHaJf
Mario
10 miesięcy temu
Ile jeszcze tych zasiłków będziecie płacić? Łatwo dzieli się nie swoją kasę. Dość tego rozdawnictwa a jak ktoś chce rozdawać to niech daje że swojej każdy.
qfa
10 miesięcy temu
A jeżeli jeden z rodziców ma pracę w ruchu ciągłym i chciałby odespać nockę, a dziecko ma kwatantannę, to drugi rodzic może iść na zasiłek i sprawować opiekę?
...
Następna strona