Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Dokumenty kolekcjonerskie. Przestępcy zarobili 3,5 mln zł

Grupa przestępcza rozbita przez prokuraturę i CBŚP. Co najmniej 5 osób organizowało proceder podrabiania dokumentów i sprzedaży ich jako tak zwanych dokumentów kolekcjonerskich. Zarobili w ten sposób 3,5 mln zł.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Prokuratura Krajowa)
Prokuratura i policja rozbiły grupę produkującą tzw. dokumenty kolekcjonerskie

Na polecenie Prokuratury Regionalnej w Białymstoku funkcjonariusze CBŚP zatrzymali 5 osób w związku z działalnością zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się podrabianiem dokumentów oraz praniem pieniędzy - czytamy w komunikacie Prokuratury Krajowej.

Dwóch podejrzanych decyzją sądu trafiło na 3 miesiące do aresztu, wobec pozostałych zastosowano "środki o charakterze wolnościowym". Podejrzani usłyszeli zarzuty organizowania, kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Mieli podrabiać dokumenty, które nabywcy używali jako autentyczne. Do tego zarzuca się im pranie pieniędzy w kwotach od 300 tys. do 3,5 mln zł.

Grupa działała w latach 2015-2019 i zajmowała się produkcją oraz sprzedażą podrobionych dokumentów. Prokuratura ustaliła, że przestępcy oferowali sprzedaż tak zwanych dokumentów kolekcjonerskich w internecie.

Obejrzyj: Rząd chce nacjonalizować biznes?

Były to dowody osobiste, prawa jazdy, karty pobytu cudzoziemców, świadectwa kwalifikacyjne i inne potwierdzające uzyskanie uprawnień zawodowych, dyplomów szkół średnich i uczelni wyższych, a także patentów żeglarskich i motorowodnych. Ogółem było to co najmniej 5 tys. sztuk takich dokumentów.

W ten sposób przestępcy zarobili co najmniej 3,5 mln zł. Werbowane przez nich osoby tzw. słupy, zakładały rachunki bankowe, na które wpływały wpłaty za dokumenty. Następnie pieniądze transferowane były na inne konta, skąd wypłacano je w bankomatach, a także wymieniano na tzw. waluty wirtualne.

Każdemu z podejrzanych grozi do 10 lat więzienia. Prokuratura nie wyklucza kolejnych zatrzymań.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-06-2020

PrzezornyDlaczego poszkodowany ma udowadniać oszustwo, Jak ktoś wyłudzi kredyt na jego dane, a tymczasem banki nadal mogą kserowac dokumenty bezkarnie????

15-06-2020

PrawoNo to teraz niech prokuratura znajdzie te 5 tys osob, ktore uzywa tych podrobionych dokumentow. Przeciez oni tez popelnili przestepstwo, tak?

16-06-2020

AndrzejMoze Sasina tez przymknac. Za nasze dane ktore dostala poczta te juz powinien siedziec

Rozwiń komentarze (8)