Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Bezrobocie. Nawet 59 mln zwolnień w całej Europie

3
Podziel się

Nawet co czwarty Europejczyk straci pracę przez pandemię koronawirusa. Europejskie gospodarki są ostrożnie odmrażane, jednak podnoszenie się po kryzysie będzie długie.

Pandemia koronawirusa. Pracę straci nawet 59 mln Europejczyków
Pandemia koronawirusa. Pracę straci nawet 59 mln Europejczyków (PAP Archiwum)
bDIKINQR

Odbudowa gospodarek po koronakryzysie potrwa długo. A jeśli dodamy do tego silne trendy automatyzacji, to powrót do tzw. rynku pracownika będzie bardzo trudny - wynika z najnowszego raportu McKinsey Global Institute, który cytuje "Rzeczpospolita". Eksperci McKinsey oszacowali, że aż 59 mln miejsc pracy w Europie, czyli 26 proc. ogółu, jest zagrożonych likwidacją w krótkiej perspektywie.

Pandemia będzie poważnym ciosem dla rynku pracy. To efekt upadku części firm, skrócenia wymiaru czasu pracy (niższy etat i wynagrodzenie), tymczasowych przerw w pracy oraz zwolnień pracowników w tych przedsiębiorstwach, które przetrwają. Najbardziej narażone grupy zawodowe to sprzedaż i obsługa klienta, usługi gastronomiczne oraz zawody budowlane - stanowią aż połowę wszystkich miejsc pracy dotkniętych pandemią.

Koronakryzys nakłada się na procesy automatyzacji. Dla porównania, w 2018 r. w Europie było ok. 230 mln miejsc pracy – obecnie ok. 59 mln z nich jest zagrożonych przez COVID-19, a ok. 51 mln przez automatyzację. Jednak 24 mln to część wspólna, czyli miejsca pracy, na które nakładają się oba trendy, więc prawdopodobieństwo, że przestaną istnieć jest bardzo wysokie.

bDIKINQT
Zobacz także: Obejrzyj: Tarcza finansowa będzie przedłużona? Decyzja do końca lipca

Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", najwięcej takich stanowisk zidentyfikowano w branżach: sprzedaż detaliczna i hurtowa (ok. 5,4 mln), produkcja przemysłowa (4,3 mln) oraz zakwaterowanie i gastronomia (ok. 2,9 mln).W handlu efekt nakładania się COVID-19 dotyczy ok. 70 proc. miejsc pracy zagrożonych przez automatyzację.

Eksperci McKinsey zakładają, że w 2030 r. kryzys koronawirusa będzie już za nami, a nowo utworzone miejsca pracy w pełni lub częściowo zrekompensują te, które zlikwiduje postępująca automatyzacja.

bDIKINQZ

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDIKINRu
KOMENTARZE
(3)
Miki
9 miesięcy temu
Niech Chiny placa odszkodowania
Stanisław
9 miesięcy temu
Wina tuska
SADFG
9 miesięcy temu
JUZ NADCIAGAJA TLUMY ZDZIKICH POL DO POLSKI ,,CHOCHOLY Z WALIZKAMI TLOCZA SIE NA GRANICY...
bDIKINRv