Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Wojciech Rynkowski
|

Dom do 70 metrów kwadratowych na zgłoszenie. Cena? Możesz go mieć za mniej niż cena kawalerki

301
Podziel się:

Czy 70 metrów kwadratowych powierzchni zabudowy to wystarczająco dużo dla rodziny z dwójką dzieci? W oparciu o istniejące projekty domów postaram się przeanalizować, jakie teoretycznie możliwości będą miały osoby chcące wybudować dom do 70 m2 na zgłoszenie. Co realnie może zmienić zapowiedziany Polski Ład?

Dom do 70 metrów kwadratowych na zgłoszenie. Cena? Możesz go mieć za mniej niż cena kawalerki
Domek do 70 mkw. Ile kosztuje? Cena to nawet 200 tys. zł. (Adobe Stock)

Kilka dni temu rynek budownictwa indywidualnego w Polsce uderzyła informacja o tym, że limit powierzchni zabudowy domów bez pozwolenia na budowę wzrośnie dwukrotnie. Wzrost z 35 m2 na 70 m2 oznacza skok jakościowy i w znaczący sposób może zmienić realia rynku budowlanego.

W związku z brakiem uregulowań prawnych nie są jeszcze znane warunki, jakie będzie musiał spełnić dom, by móc zostać wybudowany na podstawie zgłoszenia. Ważne będzie określenie sposobu, w jaki liczona będzie powierzchnia zabudowy, ponieważ obecnie obowiązujące przepisy nie są do końca jasne.

Funkcjonalne wnętrze w większym domu

Do tej pory decyzja o budowie domu o powierzchni zabudowy do 35 m2 oznaczała, że jego właściciel godzi się na szereg kompromisów i niewygód w zamian za istotne uproszczenie procesu inwestycyjnego. Często oznaczało to również balansowanie na krawędzi przepisów prawa budowlanego. Podwojenie tej powierzchni ułatwi wybudowanie funkcjonalnego domu.

Zobacz także: Deweloperzy zdumieni Polskim Ładem. PiS strzela sobie w stopę?

Należy zwrócić uwagę, że 70 m2 powierzchni zabudowy oznacza, w przypadku domu parterowego, powierzchnię użytkową nieco ponad 50 m2. Wzrost powierzchni domu ułatwi praktyczne zagospodarowanie wnętrza. Zatem kluczowe dla kwestii komfortu będą zapisy dotyczące ewentualnej możliwości budowy poddasza.

Obecnie do powierzchni użytkowej domu wliczają się w całości tylko pomieszczenia o wysokości powyżej 2,20 m. Tam, gdzie wysokość pomieszczenia wynosi od 1,4 do 2,2 metra, wlicza się tylko połowę jego powierzchni.

Wysokość 1,4 m i mniej pomija się obliczeniach całkowicie. W praktyce dom z poddaszem użytkowym może mieć 70 m2 powierzchni zabudowy, 65-85 m2 powierzchni użytkowej i nawet ponad 100 m2 powierzchni liczonej po podłodze pomieszczeń. To już nie mało, ale trudno też mówić o prawdziwym komforcie mieszkania dla rodziny 2+2.

Dom bez pozwolenia - projekty

Oczekując na publikację nowych uregulowań dotyczących domów na zgłoszenie przeanalizujmy trzy przykładowe projekty domów oferowanych przez Extradom.pl. Wszystkie one są wybudowane w technologii murowanej i mają powierzchnie zabudowy poniżej 70 m2.

Pierwszy z domów posiada wyłącznie parter o powierzchni użytkowej 51,2 m2. Znajdziemy w nim wiatrołap, pokój dzienny połączony z kuchnią, o łącznej powierzchni niemal 25 m2, dwie niewielkie sypialnie, i małą łazienkę, pełniącą również funkcję kotłowni. Jest to z pewnością wygodne miejsce do mieszkania dla dwóch osób, nieco mniej komfortowe dla rodziny z dzieckiem.

Tak jak w przypadku pozostałych omawianych projektów praktyczne byłoby postawienie obok domu wiaty na samochód. Ze względu na małą powierzchnię nie posiada go żaden z omawianych projektów. Taki dom to oczywiście duży krok naprzód w stosunku do domu o powierzchni zabudowy 35 m2, ale wciąż zbyt mało dla rodziny 2+2. Przybliżony koszt budowy do stanu surowego zamkniętego metodą zleconą to 125 tysięcy złotych.

Poddasze zwiększa komfort mieszkańców

W odróżnieniu od poprzednika drugi dom ma niewielkie, proste poddasze. Na parterze znajduje się wiatrołap i hall ze schodami, niewielki salon połączony z kuchnią, o powierzchni niecałych 20 m2, łazienka pełniąca jednocześnie funkcję kotłowni i mały gabinet.

Całość pomieszczeń parteru ma powierzchnię 46,5 m2. Poddasze pełni głównie funkcję strefy nocnej, znajdziemy tutaj tylko hall i dwa pokoje o powierzchni użytkowej prawie 12m2 każdy. Niestety projektanci nie przewidzieli łazienki na poddaszu. Ten dom pozwoli wygodne zamieszkać rodzinie z jednym dzieckiem. Stanowi z pewnością alternatywę dla mieszkania w bloku, również cenową - koszt budowy metodą zleconą do stanu surowego zamkniętego powinien zamknąć się w kwocie 163 tysięcy złotych.

Większe poddasze daje większe możliwości

Ostatni, największy z projektów posiada dużą, otwartą dużą przestrzeń na parterze, która obejmuje pokój dzienny, kuchnię i jadalnię, w sumie 38 m2. Oprócz tego na dolnej kondygnacji znajdziemy jedynie wiatrołap, mały hall ze schodami, kotłownię i WC. W sumie daje to 48 m2. Na poddaszu znajduje się hall, trzy sypialnie i łazienka. W sumie jest to program mieszkalny umożliwiający swobodne funkcjonowanie rodzinie 2+2. Szacunkowy koszt budowy tego domu, również metodą zleconą to 188 tysięcy złotych.

Realne koszty budowy oczywiście będą się różnić od szacunkowych w zależności od zastosowanych technologii i przyjętych rozwiązań konstrukcyjnych, oraz nakładu pracy własnej.

Wszystkie trzy projekty domów charakteryzują się prostą bryłą, rzutem w kształcie lekko wydłużonego prostokąta, oraz dwuspadowym dachem. Cechy te sprzyjają niskim kosztom budowy oraz dobremu wykorzystaniu i doświetleniu powierzchni na poddaszu. Zaletą domu do 70 m2 jest też to, że wymaga niewielkiej działki, teoretycznie powinna wystarczyć nieruchomość o wymiarach 15 na 18 metrów i powierzchni 270 m2. Przy dzisiejszych cenach gruntów jest to bardzo ważne.

Czy będzie można postawić dwa budynki na jednej działce?

Interesujące jest, jak ustawodawca w nowych przepisach określi ilość i powierzchnię budynków, które można postawić na działce. Jeśli obok domu do 70 m2 będzie można postawić na przykład dwustanowiskowy garaż wolnostojący, z małym strychem otrzymamy naprawdę wygodne miejsce do mieszkania. W tej chwili, by móc na działce postawić dwa obiekty na zgłoszenie, na przykład domek i budynek gospodarczy lub dwa domy do 35 m2, działka musi mieć ponad 500 m2.

Domy zapewne będą musiały być zgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, lub w przypadku jego braku, z warunkami zabudowy wydanymi dla konkretnej działki, co może stanowić istotne ograniczenie.

Pozostaje mieć nadzieję, że tym razem przepisy dotyczące domów do 70 m2 na zgłoszenie zostaną opracowane dokładniej, tak aby ich interpretacja w poszczególnych urzędach była jednakowa.

Dom o powierzchni 70 m2 jest dobrą alternatywą zarówno dla mieszkania w bloku, jak i większego domu jednorodzinnego. Jest nie tylko atrakcyjny pod względem ceny, ale też komfortu życia. Dodatkowo jego budowa będzie wymagała mniejszej liczby dokumentów i pozwoleń niż w przypadku domów o większej powierzchni.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
totalmoney.pl
KOMENTARZE
(301)
R55
2 lata temu
Zlecę Morawieckiemu i niech mi wybuduje dom 70 m kw z poddaszem użytkowym za 180 tyś
Kowalski
2 lata temu
Cwaniactwo to mało powiedziane, w moim projekcie kąt dachu to 22 stopnie, a w lokalnym prawie zabudowy minimum to 35 stopni! Chodzi o to , że są nowe domy wybudowane z mniejszym kątem dachu, jak to możliwe? Kolesie partyjne budują jak chcą, a ciebie ograniczają! Jak zmienię kąt dachu to nie będzie domek, tylko stodoła. Takich mamy ludzi w samorządach!
Magda
2 lata temu
Wszystko pięknie, tylko działka w okolicach Wrocławia 10 ar to już 300 tysięcy.
mcc
2 lata temu
no to kolego Danielu aż się zdziwisz jesli myslisz, że pozwolenie na budowę to największa biurokracja i cwaniactwo. Użyjesz dopiero jak zaczniesz załatwiać przyłącza :DDDD
Daniel
2 lata temu
Jest krzyk i wycie cwaniaków Inżynierów kierowników budowy i innych. Mnie starczy 70m na starość nad polskim morzem. Mam już działkę 1300m2 i czekam na start dom 70m2 i startuje. Nic nie robiłem do tej pory, bo mnie biurokracja przerażała i cwaniactwo.
...
Następna strona