Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|
aktualizacja

Domy do 70 mkw bez pozwolenia. Projekt ustawy wraca do komisji

17
Podziel się:

Budowanie domu bez większych formalności może jeszcze się odwlec. Ale jest też dobra wiadomość. Możliwe, że metraż urośnie. Wśród zgłoszonych poprawek jest propozycja Konfederacji, zwiększenia limitu do 100 mkw.

Domy do 70 mkw bez pozwolenia. Projekt ustawy wraca do komisji
Opozycja chce zmian w projekcie ustawy ułatwiające budowanie domów do 70 mkw. (Adobe Stock)

Ustawę po drugim czytaniu, odesłano do połączonych sejmowych Komisji Infrastruktury i Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. Posłowie opozycji zgłosili poprawki.

Jedną z nich jest propozycja Konfederacji, zakładająca zwiększenie do 100 mkw. limitu na dom bez formalności.

Zobacz także: Budowa droga jak nigdy, ceny wystrzeliły. "To początek podwyżek"

Poseł Dobromir Sośnierz przekonywał, że dom bez zezwolenia to dobre rozwiązanie, które ułatwi życie Polakom, więc nie ma powodu ograniczać jego wielkość do 70 mkw.

Jednak nie wszystkim te ułatwienia przypadły do gustu. Wiesław Szczepański z Lewicy wskazał, że wbrew deklaracjom wnioskodawców, projekt jest prostą drogą do nadużywania jej przez deweloperów, bo umożliwia zbudowanie kilku domów bez formalności na jednej działce.

Lewica zgłosiła kilka poprawek, zaznaczając, że spodziewa się, iż nie zostaną one uwzględnione, wówczas Lewica nie poprze tego projektu.

Rząd broni jednak kształtu ustawy. Piotr Uściński, wiceminister rozwoju i technologii podkreślił, że to bardzo dobry projekt dla Polaków i spowoduje, że "Polacy będą mieli faktyczną wolność wyboru miejsca zamieszkania".

Pewna zmiana w pozwolenia na budowę już zaszła. Przypomnijmy, że od 1 lipca wszystkie dokumenty będzie można wysłać przez internet. To oznacza koniec z drukowaniem projektów i noszeniem dokumentów do inspektorów budowlanych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(17)
ddki
2 lata temu
Rządowo-deweloperska oferta dla poprawy standardu życia i zdrowia Polaków: Gęsto zaludniane blokowiska w stylu "ferm niosek" bez dostępu słońca i zieleni, brak miejsc parkingowych, rakotwórczy smog spalin samochodowych, hałas ponad miarę, korki uliczne ,smród asfaltu latem, hałas od sąsiadów a na klatce schodowej i w windzie covid gratis.... Aż chce się wracać z zagranicy, osiedlić się, zakładać rodzine…wydawać na świat potomstwo..
ace
2 lata temu
Nie wybierajcie polityków, samorządów którzy "układają" się z deweloperami. Nie sprzedajcie ziemi deweloperom ani samorządom, Wybierajcie ludzi którzy szanują waszą własność i niezależność. W przeciwnym razie będziecie skazani na zamieszkanie w deweloperskim gettcie -blokowisku, stłoczeni jak króliki w klatkach na "stancji" we własnym kraju. Bez skrawka zieleni ciszy, spokoju. Nasi "wybrańcy" ograbiają nas ze zdrowia, spokoju i godnego życia
ace
2 lata temu
Polityka mieszkaniowa tj prawo budowlane i ustawa o planowaniu przestrzennym pozbawia nas Polaków mieszkańców tego kraju własności i prywatności . Władza robi wszystko aby nas zepchnąć do czynszowych blokowisk. Deweloper dostaje od samorządu prezent w postaci gruntów pod zabudowę wielorodzinną. Samorząd uniemożliwia budownictwo jednorodzinne , deweloper kupuje grunt za bezcen. Buduje bloki- fermy królicze, zagraniczne fundusze wykupują mieszkania a nam Polakom wyborcom tej władzy pozostaje mieszkanie na stancji należącej do np. arabskiego lub obrzezanego funduszu i bulenie bezlitosnych czynszów.. Czy polska należy do Polaków skoro dach nad głowa będzie należał do kogoś innego ? Czy można czuć sie bezpiecznie w tym kraju, przy takiej HANIEBNIEJ polityce mieszkaniowej, wypychającej z własności, uwłaszczającej godności
pjbp
2 lata temu
Niepodległym narodem jesteś wtedy jak masz ziemie. Bez własnej ziemi jesteśmy niczym. Największą HAŃBĄ jest postepowanie naszych władz . Jeszcze niedawno skamleli jak szczeniaki o nasze glosy, Dzisiaj pod hasłem publicznych inwestycji zagrabiają dorobki życia, za psie pieniądze. Po wywłaszczeniu przekształca grunty pod zabudowę wielorodzinna , dla zaprzyjaźnionych deweloperów. I w ten sposób skończymy na stancji w deweloperskich blokach należących do "czosnkowch obwateli", wypędzeni z własnej ojcowizny.. (Zgadnijcie, jakiej narodowości jest nasz premier? Tylko ogólnonarodowy bunt może coś zmienić
Abcd
2 lata temu
Konfederacja jest ok, muszą tylko wąsatego pogonic od siebie i będą mieli większe wsparcie. Oni przynajmniej nazywają rzeczy po imieniu a nie piep...a poprawnością polityczna która już wszyscy zygaja