Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
CHE
|

Ceny materiałów rosną. Budowa domu dziesięć lat temu była tańsza nawet o paręset tysięcy złotych

35
Podziel się:

Wysoka koniunktura w branży budowlanej pociągnęła za sobą wzrost cen materiałów budowlanych, w niektórych przypadkach nawet o połowę. Jeśli natomiast porównamy koszt budowy domu w 2021 r. z tą sprzed dekady, okaże się, że inwestycja może być nawet o jedną trzecią droższa.

Ceny materiałów rosną. Budowa domu dziesięć lat temu była tańsza nawet o paręset tysięcy złotych
To nie koniec wzrostu cen materiałów - alarmuje Santander Bank Polska. Dobra sytuacja w branży pociągnęła za sobą wzrost cen materiałów budowlanych, w niektórych przypadkach nawet o połowę (pixabay.com)

Jeszcze przed dekadą postawienie 1 metra kwadratowego budynku jednorodzinnego wahało się między 2,9 a 3,5 tys. zł. Tyle wynosił średni koszt ma­te­ria­łów i ro­bo­ci­zny (netto), ja­kie trze­ba było wówczas po­nieść na bu­do­wę do­mu o po­wierzch­ni 167 mkw., w sta­nie su­ro­wym za­mknię­tym. W 2021 r. średnia cenna skoczyła blisko o jedną trzecią.

Drożejące materiały budowlane nie zniechęciły jednak Polaków do budowy domów jednorodzinnych. Jak podają analitycy GetHome.pl, na budowę i wykończenie takiego domu trzeba wydać obecnie średnio ok. 625,4 tys. zł netto (bez VAT), czyli 4124 zł za m kw. powierzchni użytkowej. Są to średnie koszty w kraju. W poszczególnych województwach mogą się one różnić. Np. w województwie mazowieckim z pewnością są wyższe niż w podlaskim.

Z wyliczeń wynika ponadto, że skutki podwyżek cen materiałów budowlanych mogą odczuć zwłaszcza ci inwestorzy, którzy przystąpią do wykańczania swojego domu na zewnątrz lub planują jego ocieplenie. Np. same elewacje podrożały w tym roku o 16 proc. Z dwucyfrowym wzrostem w stosunku do roku ubiegłego trzeba się liczyć również przy wykonaniu fundamentów żelbetowych.

Zobacz także: Opóźnienia na budowach. Inflacja uderza w wykonawców. Nastąpi fala bankructw?

Blisko 60 proc. kosztów budowy (bez VAT) to koszty materiałów, a 19,8 proc. - robocizna netto – bez narzutów. Mówimy tu o budowie przez firmę, a nie systemem gospodarczym.

Budowa domu w Polskim Ładzie

Możliwość budowy domu o powierzchni do 70 m kw. to jedna z zapowiedzi rządu i PiS, związana z Polskim Ładem. Pojawiające się kolejne zapisy projektu ustawy budzą coraz większe zdziwienie i niepokój ekspertów. Warto podkreślić, że projekt został już przyjęty przez rząd i trafił do Sejmu.

Najtańsze konstrukcje kosztują nawet ok. 35-40 tys. zł. Powstaje jednak coraz więcej firm, które nie starają się przekonać klienta ceną, a raczej jakością. Nawet jeśli powierzchnia jest nieduża, to firmy zapewniają, że warto zadbać o jakość wykończenia czy materiałów.

Od pracowników Plank słyszymy, że domu za kilkadziesiąt tys. zł się u nich raczej nie dostanie. Ideą firmy jest raczej budowanie "domów w cenie mieszkań". Przekonują, że dom modułowy "pod klucz", razem z ziemią poza mniejszym miastem, można mieć już za ok. 300 tys. zł.

W HowSmart ceny gotowych projektów zaczynają się od 55 tys., a kończą się na 87 tys. W firmie Natura Home cena najtańszego domu przekracza z kolei 111 tys. zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(35)
Marek
2 lata temu
Zarabialo sie mniej i wiecej kupowalo,teraz zarobki rosna razem z cenami wiec gdzie sens i logika
WRS
2 lata temu
Ja nie wiem ale u mnie w pracy OSB, styropian,blacha podrożały więcej i to dużo niz wy tu piszecie
Dar
2 lata temu
Niestety, i nie jest to zaskoczeniem – zaskoczeni są cwaniacy, którzy celowo nie brali tego pod uwagę i teraz mają problem z dokończeniem budowy, a chcieli zaoszczędzić kilkanaście k złotych. Osobiście robiłem dość rozbudowaną analizę, co warto a czego nie i ostatecznie postawiłem na dewelopera z dużym doświadczeniem i teraz tylko, ze spokojem, czekam na klucze na Wilgi Park.
panda
2 lata temu
Jak zdrożeją kredyty to wszystko samo się unormuje. Niestety aktualnie bank centralny sam napędza to szaleństwo nic nie robiąc pomimo że inflacja w sierpniu to 5,5%. Więc skoro są tanie kredyty to ludziska je biorą i kupują coraz więcej.
Dar
2 lata temu
Było wiadomo, że tak to będzie wyglądać, to jest mrzonka dla naiwnych. Jak ktoś poważnie myśli o domu, to przy obecnej sytuacji (poczytajcie o cenach materiałów) najlepiej i jedyną rozsądną opcją jest skorzystanie z usług dewelopera, jak ja przy moim domu na os. Miasto Ogród w Warszawie. Niczym nie muszę się martwić.
...
Następna strona