Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
TOS
|

Domy bez pozwolenia. Rząd przyjął projekt nowych przepisów

328
Podziel się:

Dom do 70 metrów kwadratowych zbudujesz bez pozwolenia. Taki ma być efekt przyjętego w środę przez rząd projektu.

Domy bez pozwolenia. Rząd przyjął projekt nowych przepisów
Domy bez pozwolenia. Rząd przyjął projekt nowych przepisów (Adobe Stock, Stanisław Błachowicz)
bEKOtmsB

To jeden z projektów ustaw opracowanych w ramach wprowadzania "Polskiego Ładu". Nowelizacja Prawa budowlanego i ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma wprowadzić ułatwienia dla inwestora w budowie niewielkich budynków mieszkalnych jednorodzinnych i budynków rekreacji indywidualnej.

Ustawa wprowadza możliwość budowy budynków mieszkalnych jednorodzinnych bez pozwolenia na budowę, bez dziennika budowy oraz bez konieczności ustanowienia kierownika budowy, jedynie w procedurze zgłoszenia.

"Już na etapie zgody na realizację przedmiotem zgłoszenia, do którego dołączyć trzeba będzie projekt budowlany, ma być budynek o powierzchni zabudowy do 70 m. kw. z poddaszem, o łącznej powierzchni użytkowej nieprzekraczającej 90 m. kw. Obiekty te z założenia mają być niewielkie i o prostej konstrukcji, co ma ułatwiać zachowanie wymogów bezpieczeństwa" - czytamy w Ocenie Skutków Regulacji nowych przepisów.

bEKOtmsD
Zobacz także: Szef będzie wiedział o szczepieniu. "Dobre rozwiązanie, ale rząd musi wprowadzić coś jeszcze"

W ustawy przewiduje się wymóg, aby budowane domy do 70 m. kw. były budynkami wolnostojącymi. Została też określona maksymalna gęstość zabudowy: jeden taki budynek może powstać na działce o powierzchni co najmniej 1000 m. kw.

Ma to zagwarantować, że nowe przepisy będą służyły wyłącznie celom indywidualnym, a nie budowie wieloobiektowych osiedli.

bEKOtmsJ

Nowelizacja przewiduje też zmianę w zakresie dopuszczalnej powierzchni zabudowy wolno stojących parterowych budynków rekreacji indywidualnej rozumianych jako budynki przeznaczone do okresowego wypoczynku z obecnych 35 m. kw. do 70 m. kw.

"Mając na uwadze względy bezpieczeństwa przewiduje się wprowadzenie ograniczenia, aby rozpiętość elementów konstrukcyjnych w takich obiektach nie wynosiła więcej niż 6 m, a wysięg wsporników był ograniczony do 2 m" - czytamy w OSR.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKOtmte
nieruchomości
prawo budowlane
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(328)
Teresa
miesiąc temu
Czy ja wiem, czy to taki dobry pomysł… roombe kupiłam, bo spełnia wszelkie wymogi i ma dobre opinie na testach, a taki dom bez zatwierdzenia kierownika budowy? Nie ufałabym...
Dar
miesiąc temu
Dla mnie to jest masakra i proszenie się o katastrofę. Teraz budowa domu to naprawdę nieprzewidywalny i skomplikowany proces, wiem, bo zastanawiałem się nad budową i na szczęście ostatecznie postawiliśmy na zakup gotowego domu od dewelopera na Wilgi Park – jestem przekonany, że na własną rękę w którymś momencie wszystko stanęłoby i zostałbym z niczym.
Ferdynand
miesiąc temu
Nie o taką Polskę walczyłem.
bEKOtmtf
Fasola
miesiąc temu
Żenada . Nie chcę się tego czytać.
emeryt
miesiąc temu
Tani domek na działce 1000m2. To jest przemyślane przez PIS. Na takiej działce można posadzić ziemniaki i inne warzywa, chodować kozę na mleko czy inne zwierzęta. Krocząca drożyzna zmusi nas do tego. A teraz z innej beczki; Będzie tak samo jek za wszystkimi wcześniejszymi nowelizacjami prawa budowlanego. Jeszcze więcej wymaganich przez urzedników dokumentów.
...
Następna strona