Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KFM
|

Ceny materiałów budowlanych nie zmaleją. Hurtownie mają nowy problem. "Skokowy wzrost"

84
Podziel się:

Ceny materiałów budowlanych wymykają się spod kontroli i trudno już to ignorować. - Notują obecnie skokowy wzrost, który nie znajduje odzwierciedlenia w statystyce publicznej - tłumaczy Polski Instytut Ekonomiczny.

Ceny materiałów budowlanych nie zmaleją. Hurtownie mają nowy problem. "Skokowy wzrost"
Drożeją materiały budowlane. Ostatnio rosną ceny styropianu (Adobe Stock)
bEJBriUR

Jak zaznaczają przedstawiciele PIE, dane GUS wskazują, że ceny w budownictwie wzrosły w lipcu o 3,9 proc. r/r, tj. wolniej niż indeks cen konsumenckich CPI.

- Taki obraz jest jednak mało wiarygodny. Na przestrzeni ostatnich lat wskaźnik GUS podlegał bardzo małym wahaniom. Dane sprzedażowe Polskich Składów Budowlanych (PSB) wskazują, że ceny wzrosły o 8,3 proc. r/r, tj. ponad dwukrotnie szybciej - pisze PIE.

Zobacz także: Budowa droga jak nigdy, ceny wystrzeliły. "To początek podwyżek"
bEJBriUT

Drożeje styropian

Jego zdaniem skokowy wzrost cen to efekt zmian na rynkach światowych. Zwraca uwagę, że od listopada 2020 r. ceny zbrojeń stalowych na London Metal Exchange wzrosły z 500 do 700 dolarów za tonę, a kontrakty terminowe sugerują, że ceny utrzymają się na wyższych poziomach do końca roku.

Według PIE w przypadku drewna, rynek odbudowuje się po wystąpieniu niedoborów w maju, towarzyszą temu jednak podwyżki cen producentów we wszystkich państwach UE. Wzrost cen produktów z drewna w PPI sięga obecnie 15-30 proc., a tendencja jest wzrostowa.

bEJBriUZ

- Te zmiany wpływają także na polską gospodarkę. Według danych PSB, wśród artykułów budowlanych najbardziej wzrosły właśnie ceny elementów stalowych i drewna, tj. płyt OSB (w szczycie 40 proc. r/r), blaszanych elementów dachowych (12,5 proc.) oraz instalacji (10,9 proc.) - wskazuje PIE.

Zdaniem PIE, nowym problemem jest niedobór polistyrenu.

- Od początku wakacji hurtownie budowlane zaczęły zgłaszać problemy w pozyskaniu surowca potrzebnego do produkcji styropianu, co – według PSB – już w lipcu wywołało skokowy wzrost cen elementów termicznych o 25 proc. Komunikaty publikowane na stronach internetowych podmiotów dają małe szanse na stabilizację rynku do końca roku. Oznacza to, że ceny tego surowca oraz chemii budowlanej w sierpniu wzrosną jeszcze mocniej - informuje PIE.

Zdaniem ekspertów słaba reprezentacja tych trendów w danych GUS sprawia, że brakuje wiarygodnych informacji dla prowadzenia polityki mieszkaniowej – konieczne są zmiany w sposobie prowadzenia badania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEJBriVu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(84)
vivat66
2 miesiące temu
tylko frajer kupuje teraz styropian i osb. Jakoś bloczki nie poszły w górę. Po prostu jak ceny styro spadły w czerwcu to wszystko się rzuciło i kupowali na zapas rok do przodu. Gdzie nie jade to widze na budowach styro a jeszcze ścian nie ma.
Cinku
2 miesiące temu
Strasznie dalej dekle jedne...może więcej jeleni pobiegnie i kupi...jak towar przestanie się sprzedawać to spadnie cena, a przestanie się sprzedawać bo za chwilę nikogo nie będzie na ten towar stać
Normalny
2 miesiące temu
Rozumiem że obecna drożyzna to wina PiSu? Tak jak wcześniej narzekano że za wszystko odpowiada Tusk...
bEJBriVv
Martin
2 miesiące temu
Sterowana i kontrolowana sprzedaž steropianu , w proceder zaangaźowane hurtownie, przedstawiciele , producenci. Podobna kontrolowana sprzedaż lekòw za granice bo tam wiecej zapĺacà. Gdzie UOkik z tym robi , nic nic nic nic. Styropian i Stal + drewno dziwne czemu cukier, olej itd tak nie rosną?
Rodacy
2 miesiące temu
Myśleliście że będziecie się bogacić, jak Jarosław obiecał? Owszem, niewielka część się wzbogaci, ale większość zdecydowanie zbiednieje. Nadszedł czas wielkiej korekty cen. Towarów i usług nie przybyło, natomiast uwolniono w gospodarce duużo pieniędzy, więc normalnym zjawiskiem jest że ceny rosną i będą rosły dopóty dopóki wszystko się nie wyrówna.
...
Następna strona