Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Agnieszka Zielińska
|

Jest najdrożej od dekady. Ceny materiałów rosną, a tych zaczyna brakować

670
Podziel się:

Ceny materiałów budowlanych rosną jak szalone. Eksperci ostrzegają, że jeżeli nic się nie zmieni, niedługo może dojść do załamania koniunktury na budowlanym rynku, bo nie będzie z czego budować.

Jest najdrożej od dekady. Ceny materiałów rosną, a tych zaczyna brakować
Gwałtowny wzrost cen materiałów budowlanych niepokoi wszystkich (East News, Arkadiusz Ziołek)
bEKSnSMR

W maju rząd ogłosił główne założenia Polskiego Ładu, które zakładają, że budowa własnego domu ma być łatwiejsza. Jeżeli jednak materiały budowlane dalej będą rosnąć w takim tempie jak teraz, a problem z ich dostępnością będzie się pogłębiać, to pomimo ułatwień nikt domu nie zbuduje.

O rosnących cenach materiałów budowlanych piszemy od dłuższego czasu. Sytuacja z miesiąca na miesiąc się jednak pogarsza. - Stal w krótkim czasie podrożała blisko dwukrotnie, drewno też, niektórych materiałów nie można w ogóle dostać w hurtowniach. Na styropian trzeba czekać, bo np. brakuje m.in. styrenu grafitowego koniecznego do jego produkcji - wylicza Tomasz Lingo z Hurtowni Styropianu.

bEKSnSMT

Jego zdaniem z powodu wzrostu cen budowa domu w porównaniu z poprzednim rokiem jest średnio droższa nawet o 30 proc.

Zobacz także: Marzenia, edukacja dziecka czy emerytura – jak odłożyć na swój cel?

Z kolei dla pana Maćka, wykonawcy domów pod Warszawą najbardziej dotkliwy jest wzrost cen stali. - W ciągu ponad pół roku ceny stali wzrosły niemal dwukrotnie. To jest kluczowy dla budownictwa materiał, skoro tak drożeje, to warto zadać pytanie, dlaczego tak się dzieje - zastanawia się.

bEKSnSMZ

Według niego niektórych materiałów zaczyna brakować. - Gdy dzwonię do hurtowni, słyszę, że np. na styropian trzeba czekać miesiąc. Podobnie jest ze stalą. Ostatnio nie tylko nie wiadomo, kiedy będzie, ale jaką będzie mieć wówczas cenę. Cały harmonogram budowy się więc sypie. A przecież obowiązują mnie terminy. Ta niestabilność i niepewność zaczyna negatywnie odbijać się na rynku - denerwuje się.

Kolejne podwyżki w tym roku

Informacje napływające od wykonawców potwierdzają przedstawiciele ogólnopolskiej sieci hurtowni PSB. Z ich danych wynika, że w ciągu ostatniego roku najbardziej podrożały płyty OSB, których ceny wzrosły średnio o 40 proc. Urosły także średnio o ponad 7 proc. ceny wszystkich materiałów wykończeniowych oraz stolarki. Podrożały także płytki ceramiczne oraz kuchnie o co najmniej 6 proc. a nawet farby i lakiery, których ceny urosły minimum o 3 proc.

bEKSnSNa

Wzrost cen w budownictwie monitoruje także wydawnictwo Sekocenbud. Z jego danych wynika, że w ciągu ostatniego półrocza najbardziej wzrosły ceny stali, średnio od 43 do 57 proc. O blisko 15 proc. podrożały także materiały izolacyjne. Duży wzrost o 35 proc. zanotowały także prefabrykaty. Podwyżki nie ominęły także wyrobów cementowych i gipsów. W dodatku według ekspertów Sekocenbudu musimy się przygotować na kolejne podwyżki, które mają nastąpić w kolejnym, trzecim kwartale tego roku.

Żadne programy nie pomogą

- Materiały budowlane na polskim rynku drożeją w niespotykanym tempie. Takiej sytuacji nie było od ostatniej dekady - komentuje dr Damian Kaźmierczak, główny ekonomista Polskiego związku Pracodawców Budownictwa.

Jego zdaniem jest kilka powodów. - Obostrzenia związane z przeciwdziałaniem epidemii na świecie doprowadziły do spadku produkcji materiałów budowlanych. Wydłużyły się także lub przerwały łańcuchy dostaw. W 2020 roku doszło także do wzrostu inflacji, co doprowadziło do wyższych wycen surowców. W budownictwie nie doszło z kolei do spadku zapotrzebowania na usługi budowlane, co poskutkowało nierównowagą między popytem na materiały budowlane a ich podażą - komentuje ekspert.

bEKSnSNb

Według niego drożejące materiały są dzisiaj ogromnym wyzwaniem dla całego budownictwa. Ucierpieć może na tym m.in. rentowność realizowanych obecnie publicznych kontraktów zarówno drogowych, kolejowych, jak i energetycznych.

Gwałtowny wzrost cen na budowlanym rynku w ostatnim czasie niepokoi także Iwonę Kozłowską, posłankę KO. Dlatego zapytała oficjalnie premiera, czy ma jakieś pomysły, które mogłyby pomóc tym, którzy zaczynają obecnie budowę własnej nieruchomości.

Odpowiedź nadeszła z Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii. Wynika z niej, że resort nie podejmuje obecnie żadnych kroków zmierzających do wpłynięcia na poziom cen na budowlanym rynku.

bEKSnSNc

- W chwili obecnej trwają prace legislacyjne nad nowymi mechanizmami służącymi zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych gospodarstw domowych (m.in. poprzez budowę domu jednorodzinnego) w postaci bonu mieszkaniowego oraz rządowego programu dla spłaty kredytów hipotecznych. Program będzie miał na celu wspieranie rodzin w nabyciu mieszkania lub domu, a nie łagodzenie skutków wzrostu cen m.in. materiałów budowlanych na rynku. Oba instrumenty, jako rozwiązania zawarte w programie "Polski Ład", będą się wzajemnie uzupełniać poprzez dostosowane do różnych sytuacji życiowych, w tym możliwości finansowych i wielkości gospodarstw domowych - czytamy w odpowiedzi ministerstwa na interpelację posłanki.

- Jeżeli nic się w nie zmieni, to żadne programy pomocowe nie pomogą. Wiele nowych inwestycji może w ogóle nie powstać. Nie mówiąc już o tym, że przeciętnego Kowalskiego nie będzie stać na budowę domu - podsumowuje Tomasz Lingo.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKSnSNu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(670)
Pit1410
2 dni temu
To co się dzieje z cenami to jest po prostu BANDYTYZM-Skąd te ceny -z kosmosu?.Np.listewka drewniana kosztuje o 100% więcej , a jakość jest do niczego-krzywa,wypaczona,do niczego się nie nadaje.Gdzie jest kontrola jakości????.Dlaczego mamy płacić za takie gówna?jesteśmy oszukiwani i okradani!!!!.Ludzie olejcie te wszystkie markety!!!
kozioł
3 tyg. temu
typowa zmowa cenowa i hurtowni i deweloperów , mozna zainwestowac w innym kraju
goral
3 tyg. temu
Hej ,Rodacy skoro kupujecie na potege to ceny rosną sami napedzacie błedne kolo a wyplaty najnizszew Europie tylko tam protestuja jak chca podnieśc cene a polacy zdychaja i placą ,,tak trzymac
bEKSnSNv
asd
miesiąc temu
raczej nikt nie będzie chciał. Ja np. nie zamierzam przepłacać i wolę w ogóle nie budować bo mam gdzie mieszkać. Działkę mam kupioną w normalnej cenie nad jeziorem i blisko miasta i może sobie stać - najwyżej syn będzie bydował. Mam taką zasadę że nigdy niczego drobo nie kupuję.
jaja
3 miesiące temu
Ponoć najlepsza jakość w stosunku do ceny jest w Wilgi Park. Okazja jakich nie było. Idę już wpłacić zaliczkę.
...
Następna strona