Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|

Dopłaty dla rolników. Rozporządzenie opublikowane w Dzienniku Ustaw

31
Podziel się:

W piątek wieczorem w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenia ws. dopłat do zbóż m.in. do pszenicy, kukurydzy i rzepaku oraz wsparcia finansowego w przypadku nawozów mineralnych.

Dopłaty dla rolników. Rozporządzenie opublikowane w Dzienniku Ustaw
W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenia ws. dopłat dla rolników (East News, Przemek Swiderski/REPORTER)

W piątek w Dzienniku Ustaw opublikowano dwa rozporządzenia ws. pomocy rządowej dla rolników, które tego samego dnia zostały przyjęte przez rząd. Przepisy rozporządzenia odnoszące się do dodatkowego wsparcia dla producentów kukurydzy, żyta, jęczmienia, owsa, pszenżyta, mieszanek zbożowych lub nasion rzepaku lub rzepiku, wejdą w życie w sobotę.

Z kolei drugie rozporządzenie odnoszące się do pomocy dla producentów pszenicy oraz programu dopłat do nawozów, wejdzie w życie po upływnie 7 dni od dnia ogłoszenia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kryzys na rynku zbóż. "Będziemy po nim sprzątać przez kilka lat"

Rozporządzenie, które wejdzie w życie w sobotę przewiduje, że rząd przeznaczy dodatkowe wsparcie dla producentów kukurydzy, żyta, jęczmienia, owsa, pszenżyta, mieszanek zbożowych lub nasion rzepaku lub rzepiku, w związku ze zwiększonym przywozem zbóż i nasion oleistych z Ukrainy.

Stawki pomocy zostaną zróżnicowane w zależności od odległości poszczególnych regionów Polski od portów, przez które możliwy jest wywóz zboża z kraju oraz od rynków zbytu na zachodzie UE. Według rządu rozwiązanie to powinno zachęcić rolników do sprzedaży zbóż lub rzepaku.

Kancelaria premiera tłumaczyła, że wsparcie zostanie przyznane rolnikom, którzy m.in. dokonali lub dokonają sprzedaży kukurydzy, żyta, jęczmienia, owsa, pszenżyta, mieszanek zbożowych lub nasion rzepaku lub rzepiku, w okresie od 15 kwietna 2023 r. do 15 czerwca 2023 r.

Im dalej od portu, tym większe dofinansowanie

Stawki pomocy będą zróżnicowane według gatunków roślin oraz regionalnie. W województwie lubelskim lub podkarpackim będzie to: 1750 zł na 1 ha powierzchni upraw kukurydzy, rzepaku lub rzepiku, 1125 zł na 1 ha powierzchni upraw jęczmienia lub pszenżyta, 875 zł na 1 ha powierzchni upraw żyta, owsa, mieszanek zbożowych.

W województwach - małopolskim, mazowieckim, świętokrzyskim lub podlaskim będzie to: 1610 zł na 1 ha powierzchni upraw kukurydzy, rzepaku lub rzepiku, 1035 zł na 1 ha powierzchni upraw jęczmienia lub pszenżyta oraz 805 zł na 1 ha powierzchni upraw żyta, owsa, mieszanek zbożowych.

W pozostałych województwach stawki ustalono na: 1400 zł na 1 ha powierzchni upraw kukurydzy, rzepaku lub rzepiku, 900 zł na 1 ha powierzchni upraw jęczmienia lub pszenżyta; 700 zł na 1 ha powierzchni upraw żyta, owsa, mieszanek zbożowych.

Kancelaria informowała, że wsparcie uzależnione będzie od dostarczenia przez rolników faktur sprzedaży zbóż lub rzepaku. Pomoc będzie przyznawana dla gospodarstw o powierzchni do 300 ha użytków rolnych.

Wsparcia będzie udzielać Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR), a nabór wniosków będzie trwał od 1 czerwca do 30 czerwca br. Zgodnie z rozporządzeniem, kierownik biura powiatowego ARiMR będzie wydawał decyzję ws. przyznania pomocy w ciągu 60 dni od dnia 1 lipca br.

Dopłata do pszenicy. Iloczyn stawki i powierzchni upraw

Drugie opublikowane w piątek rozporządzenie odnosi się do dopłat dla producentów pszenicy oraz do kupionych nawozów mineralnych.

Odnośnie pszenicy, KPRM wyjaśniała, że dotyczyć to będzie rolników, którzy sprzedali lub sprzedadzą pszenicę w terminie od 15 kwietnia do 15 czerwca 2023 r. Pomoc finansowa wyniesie iloczyn stawki 2200zł/ha i powierzchni upraw pszenicy: objętej wsparciem bezpośrednim za 2022 rok i pomniejszonej o powierzchnię upraw, do której już udzielono pomoc, stanowiącej iloraz liczby ton pszenicy wynikającej z faktur VAT, potwierdzających sprzedaż pszenicy i średniego plonu dla Polski, czyli 5,5 tony.

Kancelaria tłumaczyła, że pomoc dla producentów pszenicy ma spowodować, że "efektywna cena tony pszenicy osiągnie ok. 1400 zł".

Program przewiduje, że wsparcie będzie przeznaczone dla rolników, którzy posiadają gospodarstwo do 300 ha.

Dopłaty do nawozów. Tak będą wyliczane

Odnośnie dopłat do nawozów, to otrzymają je rolnicy, którzy w okresie od 16 maja 2022 r. do 31 marca 2023 r. zakupili nawozy mineralne inne niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez.

Jak wyjaśniono, wysokość pomocy to będzie iloczyn: deklarowanej we wniosku o płatność bezpośrednią powierzchni upraw i stawki pomocy; liczby zakupionych ton nawozów i różnicy ceny zapłaconej przez rolnika i średniej z okresu 16 maja 2021 r. – 31 marca 2022 r.

Stawka pomocy będzie zróżnicowana i wyniesie: 500 zł na 1 ha powierzchni upraw rolnych z wyłączeniem łąk i pastwisk oraz traw na gruntach ornych, 250 zł na 1 ha powierzchni łąk, pastwisk i traw na gruntach ornych.

Pomoc będzie przeznaczona dla rolników, którzy posiadają gospodarstwo do 300 ha i złożyli w 2023 r. wniosek o płatności bezpośrednie.

KPRM informowała w komunikacie, że programy dotyczące dopłat dla producentów pszenicy oraz dopłat do nawozów będą wymagać notyfikacji Komisji Europejskiej.Dopł

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(31)
poinformowany
rok temu
a teraz jak te dopłaty są jeszcze wyższe to już jest normalnie maszynka do wyłudzania naszych publicznych pieniedzy. Ludzie piszą fikcyjne faktury i składają wnioski o dopłaty do zboża. A agencja wogóle tego nie sprawdza. Agencja chce tylko fakturę vat (zboże jest na 0%, chyba że rolnik ryczałtowy to 7%). Nawet potwierdzenia zapłaty agencja nie wymaga, wiec miedzy sąsiadami są fikcyjne transakcje. Rolnik który ma jakąś hodowlę kupuje zboże od osób które pobierają dopłaty (bo zwykle sami jej nie uprawiają, tylko oddali w takzwaną "dziką dzierżawę"). A potwierdzenie zapłaty powinno być wymagane. Chcąc kupić zboże od rolnika ryczałtowego powinno wykonać mu się przelew, a nie gotówkę i wynika to z ustaw podatkowych. Rolnik vatowiec na fakturę gótwkową ryczałtowcom (osobom fizycznym) może sprzedać tylko do kwoty 15000 zł rocznie. Powyżej tej kwoty może sprzedawać na faktury z zapłatą z przelewem, lub wystawić paragon. Ale agencja w żadnym z tych przypadków nie wymaga potwierdzenia zapłaty. Znam też przypadek że osoba niewypacalna wystawia dla ryczałtowców (którzy wiedzą że jest niewypłacalny) faktury vat rr. Dlatego też chcąc uniknąć wyłudzeń ARiMR powinno wymagać potwierdzenia zapłaty, a jeśli tego potwierdzenia zapłaty nie ma, to udokumentowania że chce się sciągnąć należności np.conajmniej potwierdzenie złożenia wniosku o uzyskanie tytułu wykonawczego. No bo faktycznie może się zdażyć że ktoś sprzedał i trafił na nieuczciwego kontrachenta, który nie zapłacić, a takiej osobie powinno się należeć dofinansowanie. No i ponadto KOWR prowadzi jakiś tam "rejestr", do którego każdy podmiot kupujący zboże chyba co miesiąc powinien złożyć jakąś "informacją" ile i za ile kupił. Powinien być przepływ informacji między KOWR i ARiMR. Jeśli nie było zgłoszenia w KOWR, postępowanie wyjaśniające/administracyjne. Ale poki co nikt tego nie sprawdza, nikt nie wymaga potwierdzeń zapłaty wiec wyłydzenia naszych pieniędzy będą dalej się toczyły. pozdrawiam
Rolnik
rok temu
Sprzedałem żyto w styczniu to nic nie dostanę cena była niższa o 200 zł niż po żniwach a kazali trzymać i nie sprzedawać
Gienek
rok temu
Ja sprzedałem pszenice 24marca po 870zł i mam dostać 660zł za ha a po 15 kwietnia jest minimalnie droższa a dopłata dużo wyższa
Normalne?
rok temu
Pracowników arimr nie przybywa, podwyżek płac brak, a programów do obsłużenia przybywa. Ludzie są przeciążeni.
Gościu.
rok temu
Najwyższy czas na wolny rynek produktów rolno-spożywczych. Koniec z dopłatami do produkcji. Jeśli ma być tanie jedzenie to dopłaty dla konsumentów, albo i tu wolny rynek.
...
Następna strona