Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PGO
|
aktualizacja

Dostali podwyżki za ciepło i wyszli na ulice. "Złodzieje!"

459
Podziel się:

Mieszkańcy Piotrkowa Trybunalskiego protestowali przed urzędem miasta w związku z drastycznymi podwyżkami stawek za ogrzewanie. Jak opisuje portal polsatnews.pl, pismo dotyczące nawet dwukrotnego wzrostu cen dostało ok. 13 tys. osób. Prezydent miasta Krzysztof Chojniak poinformował protestujących, że zwrócił się do parlamentarzystów z prośbą o interwencję w tej sprawie.

Dostali podwyżki za ciepło i wyszli na ulice. "Złodzieje!"
Protest mieszkańców Piotrkowa Trybunalskiego ws. cen ogrzewania (Adobe Stock, Twitter, Robert Grodzki, Sergey Kucherov)

W czwartek po południu przed Urzędem Miasta Piotrkowa Trybunalskiego zebrał się tłum protestujących przeciwko podwyżkom stawek za ogrzewanie. W manifestacji, według portalu piotrkowtrybunalski.naszemiasto.pl, wzięło udział ponad tysiąc osób.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Nowe ceny prądu dociskają firmy. "Upatruję tu pewne ryzyko"

Protest mieszkańców Piotrkowa Trybunalskiego ws. podwyżek za ogrzewanie

Odpowiedzialnością za wysokie ceny ciepła mieszkańcy obarczają władze miasta oraz elektrociepłownię. Podczas czwartkowego protestu głos zabrali przedstawiciele mieszkańców, przedsiębiorców, a także prezydent Piotrkowa Trybunalskiego Krzysztof Chojniak.

- Więcej nie udźwigniemy. Mówimy stanowcze "nie" kolejnym podwyżkom cen śmieci, wody i ciepła oraz waszym poronionym inwestycjom. Jesteśmy niezadowoleni z pana, jako gospodarza - mówiła zwracając się do prezydenta miasta jedna z mieszkanek Piotrkowa, którą cytuje portal polsatnews.pl. Z tłumu było słychać okrzyki "Złodzieje!".

Jak tłumaczyła inna z lokatorek, stawki za ciepło znacząco wzrosły, a wiosną mają być jeszcze wyższe. - Zaczynają się ludzkie tragedie. Zaczyna brakować środków do życia. Jeżeli mają zrezygnować z jedzenia, by zapłacić za mieszkanie, za ciepło, to robi się bardzo źle - wskazał jeden z protestujących. Pisma dotyczące nowych opłat dostało 13 tys. mieszkańców Piotrkowa.

- Zwróciłem się z prośbą do parlamentarzystów z regionu, do parlamentarzystów partii rządzącej z prośbą o to, by interweniowali i reagowali - mówił do zgromadzonych przed ratuszem prezydent Chojniak.

- Taką taryfę dostaliśmy z elektrociepłowni. Podwyżkę tłumaczono nam tym, że zatwierdził to prezes URE. Wszelkie składowe cen w taryfach też zostały zaakceptowane - zaznaczył w rozmowie z polsatnews.pl prezes Piotrkowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej Michał Bortkiewicz. Według wyliczeń spółdzielni, w maju mieszkańcy będą musieli zmierzyć się z nawet 200-procentowymi podwyżkami stawek.

Podwyżki ponad limit

W ubiegłym roku, w związku z kryzysem energetycznym i rosnącymi cenami nośników energii, parlament przegłosował ustawę mającą ograniczyć podwyżki cen za ogrzewanie dla odbiorców. Zgodnie z nią w tym sezonie grzewczym, czyli od 1 października 2022 r. do 30 kwietnia 2023 r., wprowadzono mechanizm sprzedaży ciepła z rekompensatą dla wytwórców.

Uzasadniając ustawowe ograniczenie podwyżek cen za ogrzewanie, minister klimatu i środowiska Anna Moskwa tłumaczyła, że - po wprowadzeniu tzw. ciepła z rekompensatą - maksymalna podwyżka za ogrzewanie i ciepłą wodę dla odbiorców indywidualnych ciepła systemowego nie powinna wynosić więcej niż 40 proc.

Mimo wejścia w życie tych przepisów w wielu miejscach podwyżki były większe i znacznie przekraczały zapowiadane 40 proc. Wynika to m.in. z wyjściowej stawki za ciepło, jaką do tej pory płacili mieszkańcy. Jeśli była ona znacznie niższa od średniej krajowej, a sytuacja na rynku zmusiła wytwórcę do podniesienia ceny, to mimo zastosowania mechanizmu ceny z rekompensatą, procentowy wzrost ceny ciepła mógł przekroczyć 40 proc.

W ustawie, która wprowadziła ceny ciepła z rekompensatą, zastosowano bowiem pułapy cen, których nie można przekroczyć w rozliczeniach z odbiorcami - 150,95 zł/GJ netto dla ciepła wytwarzanego ze źródeł gazowych, czyli ciepłowni gazowych, i 103,82 zł/GJ netto dla ciepła wytwarzanego w pozostałych źródłach, czyli np. w ciepłowniach opalanych węglem.

Zmiany w ustawie o odbiorcach ciepła

Nowe przepisy przewidują m.in., że maksymalna cena dostawy ciepła przyjmie wartość nie wyższą niż 140 proc. ceny dostawy ciepła stosowanej w danym systemie ciepłowniczym w dniu 30 września 2022 r. "Cena ta będzie obejmować więc składniki kosztowe w zakresie wytwarzania oraz przesyłania ciepła – wpływające na rachunek odbiorcy końcowego" - podkreślono w ocenie skutków regulacji projektu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(459)
PIC_NA_BUDĘ
rok temu
KTO PODNOSI CENY ENERGII? PARLAMENTARZYŚCI CZY MIEJSKIE SPÓŁKI CHOJNIE OPŁACANE Z KAŻDEJ MIEJSKIEJ KASY? TO SIĘ NAZYWA DEMOKRACJA OBYWATELSKA. TO JAK Z PODWYŻAKI CZYNSZU W SPÓŁDZIELNIACH MIESZKANIOWYCH. KOSZTY EKSPLOATACYJNE WZROSŁY W GRUDNIU 2019, CZYLI PRZED WOJNĄ UA-RF O 80 % Z TZW. POWODU STRZYŻENIA TRAWNIKÓW (!) A FAKTYCZNIE TYLKO PO TO ŻEBY PREZESI I RADY NADZORCZE MIAŁY NA WYGÓROWANE PŁACE, PREMIE I EKSTRA NAGRODY. PATOLOGIA DEMOKRACJI I SPÓŁDZIELCZOŚCI KWITNIE. NIKT NIE SZUKA ŻADNYCH OSZCZĘDNOŚCI, IM WIĘCEJ PŁACĄ ZWYKLI LUDZIE TYM WIĘCEJ MA LOKALNA OLIGARCHIA I CZŁONKOWIE RODZIN. GDZIE JEST WOLNA PRASA? WSZYSCY TYLKO GRABIĄ DLA SIEBIE JAK WOŚP ZBIERAJĄCY DATKI, Z KTÓRYCH Z KAŻDEJ ZLOTÓWKI 50 GROSZY TRAFIA NA UTRZYMANIE WOŚP, CZYLI OWSIAKA I JEGO RODZINY. W NIEKTÓRYCH SM TA PATOLOGIA SIĘGA ZENITU. MINISTERSTWA MIESZKALNICTWA NIE MA A MINISTERSTWO FINANSÓW TWIERDZI, ŻE NIE MA PRAWA KONTROLOWAĆ SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWYCH. TO JAKAŚ TOTALNA BUJDA NA RESORACH.
fgty
rok temu
Niekrytkowa Rosji za to że w Polsce rządza złodzieje idziękujcie Morawieckiemu i Dudzie aby wspierali więcej Ukrainę i Ukraińcow tam trzeba więcej Paliwa bo następna dostawa Czołgów itrzeba więcej pieniędzy teraz macie gaz Z USA bo Rosyjski jest BE chory premier dawno zapowiadał rze wykończy Rosję a wykończył Polaków on sprzeda parę HA ziemi dostanie kilkanaście milionów aPolacy niech dalej ściąbają Ukraińców oni kiedyś wam odpłacą śiekierami i Kosami
Charzyński D
rok temu
DOJNĄ POLSKĘ RACZ NAM DAĆ PANIE!!!
Jarek
rok temu
Przecież wiadomo co robią rządzący działają tak jak Putin w Rosji, układ mafijny działa. Spółki państwowe obsadzone są przez swoich i drenowane i wyprowadzane pieniądze w postaci dotacji dla PiS i rodzin, zakup nieruchomości. Obejrzyjcie film Aleksieja Nawalnego to zobaczycie jak działa to samo w Polsce
slawek
rok temu
A nie dziwi was to ze Mieszkańcy Piotrkowa Trybunalskiego protestowali przed urzędem miasta w związku z drastycznymi podwyżkami stawek za ogrzewanie.Jakiego sobie wybrali "adresata" Prezydenta miasta, gdy tymczasem adresatem winien być Morawiecki Przypomina mi to jeden z odcinków "Świat według Kiepskich" Gdzie mieszkańcy mieli pretensje i prześladowali listonosza Edzia Kiepskiego za to tylko ze doręczał im rachunki do zapłacenia. Lata mijają a ludka mentalność i sposób myślenia wciąż taki sam.A najgorsze ze nikt ze zgromadzonych nie widział tam obciachu i ze adresatem zażalenia winien być kto inny.
...
Następna strona