Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Uwaga pacjenci. Tych leków brakuje w aptekach. Mamy listę

46
Podziel się

Do 18 spadła liczba leków na receptę, których dostępność w polskich aptekach jest zerowa bądź mocno ograniczona - wynika z raportu serwisu gdziepolek.pl.

Uwaga pacjenci. Tych leków brakuje w aptekach. Mamy listę
Do 18 spadła liczba leków na receptę, których dostępność w polskich aptekach jest zerowa bądź mocno ograniczona (Pixabay)
bEpPtgRh

Jak ocenia portal, utrzymuje się pozytywny trend dobrej dostępności leków na receptę. W poprzednim badaniu (z sierpnia) lista braków miała 21 pozycji, a w jeszcze wcześniejszym (z czerwca) - 34. Rekordowo zły był grudzień ubiegłego roku, kiedy to na liście znalazło się aż 50 preparatów.

Raport serwisu uwzględnia niesezonowe leki na receptę, których dostępność w aptekach spadła co najmniej o połowę i nie mają łatwo dostępnych zamienników. 18 pozycji na liście to najlepszy wynik od sierpnia ubiegłego roku, czyli od momentu rozpoczęcia prowadzenia tego badania.

Na liście nie ma szczepionek przeciwko grypie, bo to lek sezonowy. O tym, że jest to lek niezwykle dziś trudno dostępny, wie zapewne każdy, kto pytał o niego w aptece. Według raportu przygotowanego dla money.pl przez firmę UCE Research w 200 aptekach objętych badaniem szczepionka była dostępna tylko w czterech - łącznie te placówki dysponowały pięcioma sztukami tego medykamentu.

bEpPtgRj

Jak podaje gdziepolek.pl, duży niedobór dotyczy też leku Prevenar 13, czyli szczepionki przeciwko pneumokokom. W warunkach zagrożenia koronawirusem jest ona rekordowo popularna.

Oprócz Prevenaru 13, najbardziej wyczekiwanym przez pacjentów lekiem jest też Asamax, stosowany w leczeniu zapalenia jelita grubego.

Oto lista braków leków portalu gdziepolek.pl

bEpPtgRp

Są też dobre wieści. Serwis podaje, że do aptek wróciła stosowana przy nadciśnieniu Nitrendypina Egis, która była na szczycie listy niedostępnych leków w sierpniu.

Zobacz także: Obejrzyj też: Brakuje pielęgniarek do opieki nad pacjentami pod respiratorem. "To niebezpieczne"

Lepsza jest też dostępność takich leków, jak Adadut, Betoptic S, szczepionki doustnej Luivac, Neurol SR 0,5 mg, Pronoran i Syntarpen.

bEpPtgRq
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEpPtgRK
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(46)
opinia
6 miesięcy temu
Skandal. Mafie sobie działają. Dla PiS nie liczy się zdrowie i życie ludzi? Brak wielu leków. Np. tamoxifenu ebewe -leku antynowotworowego dla kobiet, który wiele z nich nieźle znosi lepiej niż inne takie jak egis. Czyżby tylko dlatego, że ebewe jest austriacki i niemiecki a egis węgierski, gdzie rządzi ulubieniec Orban?? Brak od lat pertuzumabu -innego bardzo skutecznego leku antynowotworowego, brak również leków na Prarkinsona, brak wielu szczepionek, z których sprowadza się teraz zamienniki,z większą ilością skutków ubocznych. To granda i zbrodnia w biały dzień..
mm
10 miesięcy temu
termometrów też nie ma
RR20
10 miesięcy temu
Obecnie apteki są wypełnione po sufit: pastami do zębów, szamponami i preparatami z serii =jesteś zdrowy, kup nasz preparat będzie zdrowszy albo twardszy=
bEpPtgRL
Polak
10 miesięcy temu
Ten rząd myśli tylko o sobie. Jak oszukać Polaków i zarobić jak najwięcej bo tylko im się należy. Społeczeństwo mają w nosie. Przecież ich długów wnuki prezesa nie będą spłacać.
bart
10 miesięcy temu
Mam 50 lat nie przyjmuję żadnych leków i nic mnie nie boli ani nie dolega. Ale uprawiam własne owoce i warzywa. I staram się nie kupować w dużych sklepach.
...
Następna strona