Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|

Uwaga pacjenci. Tych leków brakuje w aptekach. Mamy listę

46
Podziel się

Do 18 spadła liczba leków na receptę, których dostępność w polskich aptekach jest zerowa bądź mocno ograniczona - wynika z raportu serwisu gdziepolek.pl.

Uwaga pacjenci. Tych leków brakuje w aptekach. Mamy listę
Do 18 spadła liczba leków na receptę, których dostępność w polskich aptekach jest zerowa bądź mocno ograniczona (Pixabay)
bDIENdBx

Jak ocenia portal, utrzymuje się pozytywny trend dobrej dostępności leków na receptę. W poprzednim badaniu (z sierpnia) lista braków miała 21 pozycji, a w jeszcze wcześniejszym (z czerwca) - 34. Rekordowo zły był grudzień ubiegłego roku, kiedy to na liście znalazło się aż 50 preparatów.

Raport serwisu uwzględnia niesezonowe leki na receptę, których dostępność w aptekach spadła co najmniej o połowę i nie mają łatwo dostępnych zamienników. 18 pozycji na liście to najlepszy wynik od sierpnia ubiegłego roku, czyli od momentu rozpoczęcia prowadzenia tego badania.

Na liście nie ma szczepionek przeciwko grypie, bo to lek sezonowy. O tym, że jest to lek niezwykle dziś trudno dostępny, wie zapewne każdy, kto pytał o niego w aptece. Według raportu przygotowanego dla money.pl przez firmę UCE Research w 200 aptekach objętych badaniem szczepionka była dostępna tylko w czterech - łącznie te placówki dysponowały pięcioma sztukami tego medykamentu.

bDIENdBz

Jak podaje gdziepolek.pl, duży niedobór dotyczy też leku Prevenar 13, czyli szczepionki przeciwko pneumokokom. W warunkach zagrożenia koronawirusem jest ona rekordowo popularna.

Oprócz Prevenaru 13, najbardziej wyczekiwanym przez pacjentów lekiem jest też Asamax, stosowany w leczeniu zapalenia jelita grubego.

Oto lista braków leków portalu gdziepolek.pl

bDIENdBF

Są też dobre wieści. Serwis podaje, że do aptek wróciła stosowana przy nadciśnieniu Nitrendypina Egis, która była na szczycie listy niedostępnych leków w sierpniu.

Zobacz także: Obejrzyj też: Brakuje pielęgniarek do opieki nad pacjentami pod respiratorem. "To niebezpieczne"

Lepsza jest też dostępność takich leków, jak Adadut, Betoptic S, szczepionki doustnej Luivac, Neurol SR 0,5 mg, Pronoran i Syntarpen.

bDIENdBG
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDIENdCa
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(46)
Zbulwersowany
5 miesięcy temu
Dla czego nic się nie mówi o braku leków dla chorych na Parkinsona np; Madopar 250 kapsułki i tabletki Madopar HBS 125 Madopar 125tabletki i kapsułki. Podsumuje krótko chorzy na Parkinsona są nie zauważani przez ministerstwo zdrowia a chorują coraz młodsi ludzie.
Kasia
5 miesięcy temu
Kto robił tę listę ??? Jest dużo więcej brakujących w aptekach i dużo ważniejszych dla zdrowia pacjenta niż np. Bisacodyl bo jest dużo dostępnych zamienników.
oko
5 miesięcy temu
Podziekujcie PISowi - mafie lekowe dzialaja sobie w najlepsze
bDIENdCb
Sally
5 miesięcy temu
Polfa została przecież sprzedana za psie grosze. Polska nie wytwarza nic.
jkk
5 miesięcy temu
A ja powiem tak-w Dzienniku TVPiS podają ,że wszystko jest .Tylko pacjeńci podobno nie chcą się leczyć i nie chodzą do lekarza
...
Następna strona