Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
KBB
|

Dramatyczne braki szczepionek. Sprawdziliśmy 200 aptek. Większość nie robi już nawet zapisów

659
Podziel się

W 200 polskich aptekach jest łącznie 5 dawek szczepionki na grypę dla dorosłych - wynika z badania UCE Research dla money.pl. Większość aptek kompletnie nie wie, kiedy może spodziewać się dostaw. A i tak już wiadomo, że nie wystarczy ich dla wszystkich.

Dramatyczne braki szczepionek. Sprawdziliśmy 200 aptek. Większość nie robi już nawet zapisów
(Flikr, Kojach - CC BY 2.0)
bDfipowl

Na zlecenie money.pl ankieterzy sprawdzili 200 aptek we wszystkich województwach. Okazuje się, że w przededniu sezonu grypowego szczepionek na tę chorobę po prostu nie ma. Bo dostępność łącznie 5 dawek w 4 z 200 sprawdzonych punktów trudno uznać za wystarczającą.

- Praktycznie każdego dnia w aptekach pojawiają się osoby, które pytają o szczepionki przeciw grypie. Mimo że w poprzednich sezonach nie widziały konieczności ich zakupu, teraz zmieniają zdanie. Ten rok jest wyjątkowy m.in. z uwagi na trwający okres pandemii - mówi w rozmowie z money.pl Tomasz Leleno, rzecznik prasowy Naczelnej Izby Aptekarskiej.

Wyścig po szczepionkę. Naukowcy szukają leku przeciwko COVID-19

bDfipown

Perspektywy na przyszłość nie są różowe. Tylko jedna apteka spodziewa się w najbliższym czasie dużej dostawy. 56 proc. aptekarzy ma nadzieję na niewielkie zakupy, prawie jedna trzecia z nich nie ma pojęcia, czy coś do nich w ogóle dotrze.

- To trudna sytuacja zarówno dla pacjentów, którzy mają problem z nabyciem szczepionek w aptekach, jak również dla farmaceutów, którzy nie mogą zamówić tych preparatów w hurtowniach lub otrzymują jedynie niewielką część zamówienia - mówi Tomasz Leleno.

Szczepionki na grypę w aptekach

Rzecznik Naczelnej Izby Aptekarskiej dodaje, że obecnie na rynek trafiła niewielka liczba szczepionek przeciw grypie, a pacjenci błyskawicznie je wykupili.

bDfipowt

- Cały czas czekamy na kolejne dostawy. Liczymy na to, że sytuacja nieco się poprawi na przełomie października i listopada i wraz z nadejściem kolejnych miesięcy - tłumaczy Leleno.

Z naszego badania wynika, że 62 proc. aptek spodziewa się dostawy (jakiejkolwiek) jeszcze w październiku, a ponad jedna trzecia nie umie odpowiedzieć na pytanie, kiedy szczepionki będą w ogóle dostępne.

Jednocześnie prawie 70 proc. aptek nie prowadzi list oczekujących na szczepionkę. Kolejne 30 proc. prowadzi, ale nie można się już do takiej listy dopisać – z góry wiadomo bowiem, że i tak nie wystarczy dla wszystkich. Zaledwie 1 proc. aptek umożliwia wpisanie się na listę oczekujących, oczywiście bez żadnej gwarancji, że szczepionka będzie dostępna.

bDfipowu

Ile mamy mieć szczepionek?

"Do końca września 2020 r. do Polski trafiło 972 tys. opakowań szczepionek przeciw grypie. Obrót szczepionkami odbywa się zgodnie z prawem farmaceutycznym. MZ zwróciło się do dostawców szczepionek i potwierdzono dostawy zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami - w październiku 649 tys." - informuje nas biuro prasowe Ministerstwa Zdrowia.

Przedstawiciele resortu dodają, że liczba szczepionek przeciw grypie będzie powiększona w stosunku do pierwotnych planów.

"Początkowo było to 1,85 mln. W tej chwili możemy liczyć, że będzie ich ponad 2,5 mln. W przypadku większego zapotrzebowania będziemy szukali dalszych rozwiązań. Dostawy szczepionek są stopniowo realizowane. Zwracamy uwagę, że Ministerstwo Zdrowia nie zamawia ani nie kupuje szczepionek. To producent, składając wniosek o refundację, oświadcza, że dostarczy daną liczbę szczepionek" - informuje MZ.

bDfipowv

W poprzednich latach szczepionki trzeba było niszczyć

- Na polski rynek docelowo ma trafić ponad 2,5 miliona szczepionek. Na ten moment trudno jest ocenić, czy to faktycznie wystarczy. W poprzednim sezonie grypowym w skali kraju zaszczepiło się ok. 1,5 mln osób, czyli 4,12 proc. populacji. Do utylizacji trafiło blisko 100 tys. niewykorzystanych szczepionek. To pokazuje, jak trudno prognozować zapotrzebowanie na tego rodzaju preparaty - mówi Tomasz Leleno.

"Zapotrzebowanie na szczepionki w sezonie 2020/2021 może być zauważalne, a wzrost wykonanych szczepień przeciwko grypie może przekroczyć poziom z ubiegłego sezonu" - ocenia Ministerstwo Zdrowia.

bDfipoww

"Na przestrzeni ostatnich dziesięciu sezonów grypowych stan zaszczepienia przeciw grypie w całej populacji utrzymywał się na niskim poziomie (w zakresie 3,26–4,12 proc.)" – wliczają przedstawiciele resortu.

Dodają, że w tym roku pacjenci będą mieli zapewnioną szerszą refundację szczepień przeciw grypie. Bezpłatne szczepionki będą dla seniorów powyżej 75 lat. Na 50-procentową refundację mogą liczyć osoby w wieku 65-74 lata, osoby w wieku 18-64 z chorobami współistniejącymi, kobiety w ciąży i dzieci od ukończonych 2 lat do ukończonych 5 lat. 

Za darmo będą mogli się zaszczepić także lekarze i farmaceuci. Szczepionki dla tych grup pochodzą z odrębnej puli. Na dziś jest ich 114 tysięcy. 

Dla dzieci szczepionki refundowane będą dostępne w formie donosowej, dla pozostałych będą szczepionki domięśniowe. Grupy nieobjęte refundacją również mogą skorzystać ze szczepień przeciwko grypie, w pełnej odpłatności. 

W związku z wyjątkową w tym roku sytuacją Ministerstwo Zdrowia wprowadziło ograniczenia w wydawaniu szczepionek przeciw grypie na jednego pacjenta - tak, by jedna osoba nie stała się posiadaczem kilku czy nawet kilkunastu dawek. Obwieszczenie w tej sprawie obowiązuje od 18 września.

Badanie zostało wykonane przez UCE Research na zlecenie portalu money.pl, w dniach 1-3 października br. metodą "mystery shopping" (tj. za pomocą tajemniczych klientów). Badanie odpowiada na pytanie, jak dostępna jest szczepionka na grypę dla osób dorosłych. W tym celu zadzwoniono do 200 losowo wybranych aptek w 56 miastach i zadano cztery podstawowe pytania. Próba została dobrana proporcjonalnie do liczebności placówek we wszystkich województwach.

bDfipowO
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(659)
ach ten (nie)...
2 tyg. temu
Ministerstwo zdrowia zapewniało na początku września, że nie zabraknie !!! Znowu kłamali ?
Michu
2 tyg. temu
Kto się szczepi?
Kukus
2 tyg. temu
ktoś naprodukował wichajstrów, i chciał je sprzedać, nikomu tak naprawdę do życia one potrzebne nie były, wystarczyło że ogłosił że wichajstrów zaczyna brakować, a gdzie nigdzie już ich niema. Ludzie się na to zucili i w dwa dni wykupili wszystkie.
bDfipowP
ewa
2 tyg. temu
O co tu CHODZI ???? Rząd apeluje do narodu żeby się szczepić .. .ale nie ma szczepionek !! Apelują , żeby robić badania płuc- bo może być za późno ... ale lekarze nie przyjmują ??, Ustalono nakaz noszenia masek ... ale sami rządzący tego nie respektują !!!. Państwo podobno doskonale sobie radzi z pandemią ... ale dlaczego lekarze proszą o pomoc a w szpitalach brakuje łóżek i personelu ??? DLACZEGO ??? Ile jeszcze będzie tych kłamstw i kpiny ??
ready
2 tyg. temu
"Polacy rzucili się do aptek " .Chciałbym poznać tego "geniusza" ,który wymyśla takie wstępniaki ?
Najnowsze komentarze (659)
PIS
2 tyg. temu
I bardzo dobrze! szczepionki nie działają brałam przez kilka lat i i tak co roku chorowałam na grypę , odkąd odbudowałam układ odpornościowy wszystko powróciło do normy .
Przypadkowy
2 tyg. temu
Szczepionek brakuje ? A jakiś pan minister przypadkiem przechodził koło apteki, przypadkiem do niej wstąpił i przypadkiem sobie wykupił szczepionkę i się zaszczepił. Ten pan minister powinien też przypadkiem zagrać w TOTOLOTKA. Z pewnością by przypadkiem wygrał kilka albo kilkanaście milionów złotych. Na szczęście szczepionek wystarczy (dla I sortu.) Ja jestem z tego ostatniego z ostatnich sortów, więc nie mam na co liczyć, chociaż bardzo często przechodzę przypadkiem koło różnych aptek.
Pantera
2 tyg. temu
Jestem cukrzykiem. Stosuję szczepionkę p/grypie już bez mała od 20 lat. Nawet, jak zachoruję , to przebieg jest tzw. poronny. Nigdy nie można przewidzieć, jaki szczep właśnie ,,grasuje,, Niepokoi mnie informacja o jej braku w aptekach. Koniecznie muszę skontaktować się z moją apteką. Do taj pory nigdy się nie zawiodłam , ale tym razem? Przecież z pustego i Salomon nie naleje.
ewa
2 tyg. temu
..i prawidłowo jest
Pseudomedia
2 tyg. temu
Pseudodziennikarzyny z pseudomediów! Nauczcie się w końcu prawidłowo pisać po POLSKU!
Leo
2 tyg. temu
mam w pakiecie firmowym ubezpieczenia Luxmed bezpłatne szczepienia, oczywiście jak znajdę sobie szczepionkę której to nie ma, w ten sposób cwaniaczki mogą refundować nawet sex z dziewicą orleanską
ZZ
2 tyg. temu
w tym roku podobno szczepionka jest niezbeda dla starych ludzi.
AMEN
2 tyg. temu
Znam osobe bliska osiemdziesiatki zapisana w kolejce na szczepionke w aptece; Jest 287 na liscie; Mozna powiedziec tylko 287 razy niech PiS tafi szlag.
bDfipowH
elemelek
2 tyg. temu
Nie mogę się wprost doczekać, aż wyznawcy koronawirusowej religii zaszczepią się na covid. Trochę na świecie się rozrzedzi, i przejaśni. Ofiarami będę dzisiejsi wyznawcy, jak w sekcie.
janek
2 tyg. temu
zamiast zamykać gospodarkę i później rozdawać pieniądze na tzw tarcze itd. powinni tą kasę wpuścić w służbę zdrowia, zakupy dla szpitali itp. Podatki maksymalnie uprościć i obniżyć. Może byłoby więcej zakażeń ale szpitale nie byłyby sparaliżowane. Czas kiedy była koniunktura i hossa przegapili rozdając kasę i zadłużając Polaków na grube miliardy. Tak jak najzwyklejsza patologia każdy zastrzyk gotówki przepija i przejada a później leci do lombardu zastawić co mają w domach żeby mieć jeszcze kasę na to żeby do końca się dopić. Jak stary dziad który nie potrafi wyremontować swojego bloku i żyje z kotem może zarządzać 40 milionowym krajem?
BUG H2O
2 tyg. temu
Uniwersalna (złota) zasada Jerzego Urbana znowu zadziała : Rząd ŁŻE-PISu sam się wyleczy a reszta Polaków (w tym najgorszy sort), niech nie szturmuje oddziałów zakaźnych tylko nich umiera po cichu i nie przeszkadza.
wert
2 tyg. temu
ze szczepionkami jest tak samo jak ze środkami ochrony roślin, gdzie upowszechnia i faworyzuje się uprawy i drzewa wymagające ciągłego stosowania chemicznych środków ochrony roślin, a do tego hipermarkety sprzedają ziemię ogrodniczą która jest zużytą ziemia ze szklarni i miejskich kompostowni w której tkwi≤a wszelkie choroby grzybowe roślin i w ten sposób kupując taką ziemie zakażamy swoją działkę.Zyskują na tym koncerny produkujące środki ochronny roślin. Podobnie koncernom farmaceutycznym zależy na takim zaszczepieniu ludzi aby co roku potrzebowali nowych szczepień.
Ela
2 tyg. temu
W pobliskiej okolicy jest co najmniej 10 aptek, ale nigdzie nie widziałam żeby się ktokolwiek do nich rzucał.
Dowcip:
2 tyg. temu
nikt nie mógł przewidzieć takiej zmiany zapotrzebowania na szczepionki na podstawie ostatnich 9 miesięcy w kraju.
...
Następna strona