Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
architektura
19.08.2019 21:01

Dostępność Plus z podpisem prezydenta. Urzędy, szkoły i szpitale mają być przyjazne dla wszystkich

Andrzej Duda złożył podpis pod ustawą wprowadzającą program "Dostępność Plus". W jego ramach wszystkie placówki publiczne mają zostać dostosowane do wymagań m.in. osób starszych i z niepełnosprawnościami.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Dzięki nowej ustawie wszystkie placówki finansowane z publicznych pieniędzy mają być dostępne dla każdego. (Fot: Adam Staskiewicz/East News)

"Celem ustawy jest stopniowa poprawa dostępności podmiotów publicznych, dzięki której osoby ze szczególnymi potrzebami w sposób możliwie samodzielny będą mogły korzystać z usług publicznych" - czytamy w komunikacie na stronie internetowej prezydenta.

Ustawa ma zniwelować "przeszkody lub ograniczenia architektoniczne, cyfrowe lub informacyjno-komunikacyjne, które uniemożliwiają lub utrudniają osobom ze szczególnymi potrzebami udział w różnych sferach życia na zasadzie równości z innymi osobami".

Nowe prawo wprowadza też przepisy dotyczące certyfikacji dostępności, dostępu alternatywnego i postępowania skargowego w sprawie braku zapewnienia dostępności architektonicznej lub informacyjno-komunikacyjnej.

Obejrzyj też: Dostępność+. Za brak podjazdu dla wózków będzie kara

Na mocy ustawy ma też powstać Fundusz Dostępności - państwowy fundusz celowy na realizację zadań polegających na wsparciu działań w zakresie zapewniania dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami lub jej poprawy.

Program stawia na osiem filarów. Zmiany mają dotknąć architektury, transportu, edukacji, służby zdrowia, cyfryzacji, usług, konkurencyjności i koordynacji działań.

Wartość inwestycji przyczyniających się do realizacji programu wyniesie w perspektywie najbliższych sześciu lat aż 23 mld zł. Źródłami finansowania są fundusze europejskie, tzw. fundusze norweskie oraz publiczne środki krajowe.

Część zapisów ustawy wejdzie w życie w 14 dni po jej ogłoszeniu. Na wejście w życie innych trzeba będzie trzeba poczekać półtora roku, a w niektórych - nawet dwa lata.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: architektura, nieruchomości, Dostępność Plus, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-08-2019

JerzyTo co w cywiizowanym swiecie funkcjonuje od dawna - bez ustaw, u nas wymaga podpisu notariusza.

20-08-2019

Mys.Czy ta ustawa zmiejszy kolejki ? Czy tylko umozliwi wjazd niepelnosprawnemu a budowlancom doda kasy ?

20-08-2019

ObA może jeszcze empatia lekarzy+, poważne podejście do leczenia tych co się leczą na NFZ+, bo klasa polityczna to już ma.

Rozwiń komentarze (25)