Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KIB
|

DOZ przejmuje sieci aptek. Ma zgodę UOKiK, choć jest jedno "ale"

4
Podziel się:

DOZ ma zgodę UOKiK na przejęcie spółek Euro-Apteka, Super Zdrowie i MLV18. Jest jednak warunek. Musi sprzedać aptekę w Goleniowie. Zdaniem Urzędu zapobiegnie to negatywnym skutkom transakcji na lokalnym rynku.

DOZ przejmuje sieci aptek. Ma zgodę UOKiK, choć jest jedno "ale"
Duża zmiana na rynku aptecznym (Adobe Stock)

UOKiK podał, że DOZ zarządza m.in. aptekami "DOZ Apteki dbam o zdrowie". Przejmowane spółki należą do grupy kapitałowej EA, która jest właścicielem aptek działających pod nazwami "Euro-Apteka" i "Polonez".

Medix będzie musiał sprzedać aptekę w Goleniowie

Przeprowadzone postępowanie wykazało, że transakcja może doprowadzić do ograniczenia konkurencji na lokalnym rynku w Goleniowie (woj. Zachodniopomorskie). Jednocześnie możliwe było wydanie decyzji warunkowej, w której zgoda na koncentracje uzależniona jest od sprzedaży jednej z aptek - wskazał Urząd.

Zobacz także: Stan wyjątkowy na stałe? PiS proponuje ustawę, opozycja grzmi. „Mają podejście podobne do strony białoruskiej”

"Przeprowadzona przez nas analiza wykazała, że sprzedaż apteki w Goleniowie zapobiegnie negatywnym skutkom transakcji na lokalnym rynku" – powiedział, cytowany w komunikacie prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

UOKiK wyjaśnił, że zgodnie z nałożonymi warunkami Medix będzie musiał sprzedać aptekę "Euro-Apteka" przy ul. Szczecińskiej 4a w Goleniowie. "Nabywca nie może należeć do tej samej grupy kapitałowej co DOZ i musi zostać zaakceptowany przez Prezesa UOKiK. W umowie kupna musi się znaleźć klauzula, która zagwarantuje, że inwestor będzie kontynuował w tym miejscu działalność apteczną. Treść tego postanowienia również będzie wymagała aprobaty Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. DOZ będzie musiał złożyć do urzędu sprawozdanie z realizacji warunku" - podano.

Przypomniano, że zgodnie z dotychczasowym orzecznictwem Urząd przyjął, że apteki konkurują ze sobą na obszarze kilometra. Wynika to z faktu, że konsumenci najczęściej wybierają apteki w pobliżu miejsca zamieszkania, pracy lub przychodni, gdzie większość z nich chodzi pieszo. Dojeżdżają zazwyczaj jedynie mieszkańcy miejscowości, w których nie ma aptek - wskazano.

UOKiK podkreślił, że zgodnie z przepisami, transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(4)
z innej beczk...
2 lata temu
Kto pamięta jak TVN, TVP i Polsat chwalił Gibraltar że ma W 100% stado zaszczepione? To teraz efekty: na 17 listopada 2021 mają uwaga 10 krotnie więcej zakażonych niż rok temu o tej porze! Kolejny lider Singapur: rok temu 6 zakażeń, a obecnie w dn 17 list uwaga 3 474 (czyli 580krotny wzrost). Chcecie większe państwa? Wielka Brytania: rok temu 20 051 a obecnie mają 37 868 zakażeń (2-krotny wzrost zakażeń). Niemcy: rok temu 26 231 a obecnie 68 366 (3x wzrost i pobity rekord wszechczasów); Holandia rok temu 4 302 a obecnie 20 760 (5-krotny wzrost r-d-r). Irlandia: rok temu 330 zakażeń a teraz 3632 (11-krotny wzrost). Polska: rok temu 19 152 a w tym roku w dniu 17 listopada 2021 = 24 241 (wzrost o 27%). Te szczepienia dosłownie wystrzeliły transmisje wirusa w kosmos i dokładnie przed takim skutkiem tej inżynierii genowej ostrzegali nieskorumpowani naukowcy jak Geert Bossche. A najlepsze jest że udajecie że nie pamiętacie jak od jesieni 2020 do wiosny 2021 na okrągło w telewizorni trąbiono że szczepionki redukują zakażalność o 95%, podpierając się badaniami Pfizera na 40.000 probantach z których miało wynikać że jak przyjmiesz preparat to nie zarazisz dziadka ani babci. Zresztą nawet wczoraj na WP widziałem art z hasłem "coraz więcej zakażeń a tymczasem Polska w ogonie szczepień" czyli dalej sugerują że szczepienia obniżają transmisje ! Norymberga dla satanistycznych mediów !!!
Muszymir
2 lata temu
Kupię obajtek
Omarka
2 lata temu
Według, mnie powinno być ustawowo określone ile może narzucać marży apteka, bo są kolosalne różnice, na tym samym leku, w różnych aptekach.
Ola
2 lata temu
Apteki wcale nie konkurują w obrębie kilometra.osoby potrafią i dojechać 15! Km do apteki ich zdaniej tańszej.w swojej miejscowości czasami kupią akurat jeden lek który im się akurat skończył...a tamto jadą do bliźniaków czy innych doktorów..skończy się to tym że ta mała apteczka w ich miejscowości się w końcu zamknie...