Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
nieruchomości
11.05.2020 09:50

Drewniane domy to sposób na kryzys - przekonują producenci. W Polsce mają niebawem stanąć całe osiedla

- Drewniane domy są tańsze, bardziej ekologiczne i można jej budować szybciej niż te betonowe - zapewniają producenci. Już w przyszłym roku mają stanąć w Polsce pierwsze drewniane osiedla. Świat jednak nas pod tym względem wyprzedza, istnieją już pierwsze drewniane drapacze chmur.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Danmar)
Niebawem ma powstać pierwsze w Polsce osiedle drewnianych domów.

- Niewielki dom z drewna można postawić w dwa dni - przekonują przedstawiciele spółki Polskie Domy Drewniane. Oczywiście pod warunkiem, że robią to wyspecjalizowane firmy, które mają gotowe zarówno procedury, jak i materiały.

W Polsce ciągle domy drewniane kojarzą się z domkami letniskowymi. Przedstawiciele PDD uważają jednak, że czas walczyć z tymi stereotypami - bo na świecie powstają już drewniane szkoły, biurowce czy muzea.

- Drewno to stabilna i bezpieczna alternatywa dla powszechnie dziś stosowanych materiałów budowlanych - przekonuje Andrzej Schleser, członek zarządu Polskich Domów Drewnianych S.A.

Dom bez pozwolenia na budowę. Ma 35 mkw., a w środku saunę. Obejrzyj wideo:

- Od wbicia łopaty, prefabrykowany budynek drewniany stawia się w zaledwie 1-2 dni, a wznoszenie czterokondygnacyjnego bloku może trwać 30 dni - przekonuje firma.

W planach ma budowę osiedli z domków drewnianych. Inwestycje mają ruszyć jeszcze w tym roku w Łodzi oraz w Choroszczy. Jeśli dobrze pójdzie, to bliźniaki z drewna mogą zostać oddane do użytku już w 2021 roku. Łącznie spółka zamierza rozpocząć w tym roku budowę 140 domów o łącznej powierzchni prawie 9,5 tys. metrów kwadratowych.

Ile będą kosztować domy z drewna? Tego jeszcze nie wiadomo. W tej chwili jeszcze trwają prace nad projektami architektonicznymi. PDD przekonuje jednak, że będą znacznie tańsze w eksploatacji niż te betonowe.

W Polsce budownictwo tego typu ciągle się rozkręca, chociaż jest już sporo firm, które oferują całoroczne domy drewniane.

Firma "Dom Mistrza" oferuje na przykład 70-metrowy dom za 133 tys. zł. W cenie są wszystkie materiały, dostawa, jak i montaż.

- Choć dom ten najbardziej pasuje jako domek letniskowy, to jednak niewielkim nakładem środków można dostosować jego konstrukcję do użytku całorocznego - przekonuje firma.

Spółka Danmar proponuje z kolei 110-metrowy dom za 133 tys. zł. Realizacja od wejścia ekipy potrwa ok. 3 tygodni. Chętnych jest sporo - a obecne terminy realizacji to wrzesień lub październik.

W oczekiwaniu na drewnianą rewolucję

Z raportów Deloitte wynika, że w Polsce mamy wciąż mniej niż 400 mieszkań na każdy tysiąc mieszkańców. To znacznie mniej niż we Francji (528 mieszkań na 1 tys. mieszkańców) czy we Włoszech (579). Ale też mniej niż na Węgrzech (454) czy w Czechach (467).

Zdaniem producentów, ten dystans można nadrobić właśnie przez domy czy osiedla z drewna. Ich zdaniem zwłaszcza w trudnej sytuacji gospodarczej, gdy dostęp do kredytów będzie utrudniony, taki model budownictwa może być atrakcyjny dla wielu klientów.

Na świecie mieszkań z drewna jest coraz więcej. Ostatnio budowane są nawet drewniane drapacze chmur. Najwyższy jest obecnie 85-metrowy Mjøstårnet, który stanął w 2019 roku w Hedmark w Norwegii. W wieżowcu mieści się pięciogwiazdkowy hotel. W kanadyjskim Vancouver stoi natomiast 53-metrowy drewniany wysokościowiec miejscowego uniwersytetu.

Najwyższy na świecie drewniany wieżowiec stoi w Norwegii i służy jako hotel

Znani architekci, na przykład Michael Green, od lat wieszczą drewnianą rewolucję jeśli chodzi o drapacze chmur. Ta jednak ciągle nie nastąpiła - głównie ze względu na koszty. Budowa drewnianego wieżowca jest ciągle droższa niż takiego ze stali i szkła.

- Jest coraz większa konkurencja na tym rynku, coraz więcej dostawców, ale też coraz większa wiedza na ten temat. Koszty więc spadają - mówił Green w rozmowie z CNN.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: nieruchomości, drewno, domy z drewna, dom, domy, budownictwo, ekologia
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-05-2020

fenikstyko potem traba powietrzna robi z takim domkiem co chce ,przyklad znany z usa

10-05-2020

Mądry RebeHolendrzy , Anglicy, Niemcy budują dla pokoleń, Polak tylko dla siebie na 60 lat, dlatego ich państwa są ostoja a Polska to kraj przechodni. 1. … Czytaj całość

10-05-2020

StTrochę silniejszy wiatr i mamy gotowe drewno do kominka porządny drewniany dom to jakieś 400-900 tysięcy euro za 133 tysiące złotych to tylko buda dla … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (350)