Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|
aktualizacja

Drewniane domy to sposób na kryzys - przekonują producenci. W Polsce mają niebawem stanąć całe osiedla

350
Podziel się:

- Drewniane domy są tańsze, bardziej ekologiczne i można jej budować szybciej niż te betonowe - zapewniają producenci. Już w przyszłym roku mają stanąć w Polsce pierwsze drewniane osiedla. Świat jednak nas pod tym względem wyprzedza, istnieją już pierwsze drewniane drapacze chmur.

Niebawem ma powstać pierwsze w Polsce osiedle drewnianych domów.
Niebawem ma powstać pierwsze w Polsce osiedle drewnianych domów. (Danmar)

- Niewielki dom z drewna można postawić w dwa dni - przekonują przedstawiciele spółki Polskie Domy Drewniane. Oczywiście pod warunkiem, że robią to wyspecjalizowane firmy, które mają gotowe zarówno procedury, jak i materiały.

W Polsce ciągle domy drewniane kojarzą się z domkami letniskowymi. Przedstawiciele PDD uważają jednak, że czas walczyć z tymi stereotypami - bo na świecie powstają już drewniane szkoły, biurowce czy muzea.

- Drewno to stabilna i bezpieczna alternatywa dla powszechnie dziś stosowanych materiałów budowlanych - przekonuje Andrzej Schleser, członek zarządu Polskich Domów Drewnianych S.A.

Zobacz także: Dom bez pozwolenia na budowę. Ma 35 mkw., a w środku saunę. Obejrzyj wideo:

- Od wbicia łopaty, prefabrykowany budynek drewniany stawia się w zaledwie 1-2 dni, a wznoszenie czterokondygnacyjnego bloku może trwać 30 dni - przekonuje firma.

W planach ma budowę osiedli z domków drewnianych. Inwestycje mają ruszyć jeszcze w tym roku w Łodzi oraz w Choroszczy. Jeśli dobrze pójdzie, to bliźniaki z drewna mogą zostać oddane do użytku już w 2021 roku. Łącznie spółka zamierza rozpocząć w tym roku budowę 140 domów o łącznej powierzchni prawie 9,5 tys. metrów kwadratowych.

Ile będą kosztować domy z drewna? Tego jeszcze nie wiadomo. W tej chwili jeszcze trwają prace nad projektami architektonicznymi. PDD przekonuje jednak, że będą znacznie tańsze w eksploatacji niż te betonowe.

W Polsce budownictwo tego typu ciągle się rozkręca, chociaż jest już sporo firm, które oferują całoroczne domy drewniane.

Firma "Dom Mistrza" oferuje na przykład 70-metrowy dom za 133 tys. zł. W cenie są wszystkie materiały, dostawa, jak i montaż.

- Choć dom ten najbardziej pasuje jako domek letniskowy, to jednak niewielkim nakładem środków można dostosować jego konstrukcję do użytku całorocznego - przekonuje firma.

Spółka Danmar proponuje z kolei 110-metrowy dom za 133 tys. zł. Realizacja od wejścia ekipy potrwa ok. 3 tygodni. Chętnych jest sporo - a obecne terminy realizacji to wrzesień lub październik.

W oczekiwaniu na drewnianą rewolucję

Z raportów Deloitte wynika, że w Polsce mamy wciąż mniej niż 400 mieszkań na każdy tysiąc mieszkańców. To znacznie mniej niż we Francji (528 mieszkań na 1 tys. mieszkańców) czy we Włoszech (579). Ale też mniej niż na Węgrzech (454) czy w Czechach (467).

Zdaniem producentów, ten dystans można nadrobić właśnie przez domy czy osiedla z drewna. Ich zdaniem zwłaszcza w trudnej sytuacji gospodarczej, gdy dostęp do kredytów będzie utrudniony, taki model budownictwa może być atrakcyjny dla wielu klientów.

Na świecie mieszkań z drewna jest coraz więcej. Ostatnio budowane są nawet drewniane drapacze chmur. Najwyższy jest obecnie 85-metrowy Mjøstårnet, który stanął w 2019 roku w Hedmark w Norwegii. W wieżowcu mieści się pięciogwiazdkowy hotel. W kanadyjskim Vancouver stoi natomiast 53-metrowy drewniany wysokościowiec miejscowego uniwersytetu.

Najwyższy na świecie drewniany wieżowiec stoi w Norwegii i służy jako hotel

Znani architekci, na przykład Michael Green, od lat wieszczą drewnianą rewolucję jeśli chodzi o drapacze chmur. Ta jednak ciągle nie nastąpiła - głównie ze względu na koszty. Budowa drewnianego wieżowca jest ciągle droższa niż takiego ze stali i szkła.

- Jest coraz większa konkurencja na tym rynku, coraz więcej dostawców, ale też coraz większa wiedza na ten temat. Koszty więc spadają - mówił Green w rozmowie z CNN.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

nieruchomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(350)
zarost2
4 lata temu
To jakieś nieporozumienie. W 1997 roku zbudowałem osiedle z drewna dla powodzian.13 domów od Blidy 52 mieszkania komunalne stoja do dzisiaj na Ratyniu we Wrocławiu. W latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku budowano osiedla z drewna. To jakaś reklama tu chyba występuje. W takich domach jak się wejdzie na piętro to na parterze słychać dużo. A, i wannę lepiej na parterze trzymać gdy ktoś lubi kąpiel w wannie. Nie żeby spadła ale jakaś nóżka boże się przez sufit na niepodległość wyrywać.
Marta
4 lata temu
Oczywiście są tańsze i nic nie może równać się z drewnem. Jeśli myślicie o budowie w tym roku to może to być mało realne. Dzwoniłam po całej Polsce. Może to sprawka money lub podobnych publikacji, bo jest ich sporo, ale nie ma terminów. Jeden z ostatnich dwóch wolnych na ten rok wyprawiłam w Sielance pod Wrocławiem. Reszta wykonawców, do których się dodzwoniłam zajęta.
abc
4 lata temu
2 dni? To chyba ściany. A instalacje?. A jak się mają do tego przepisy o spełnieniu współczynnika przenikania ciepła ścian i okien i świadectwo charakterystyki energetycznej? A zwiększone odległości do budynków sąsiednich i do granic, w związku z przepisami pożarowymi? To chyba jednak nie jest takie proste. A pozwolenie na budowę lub tzw. zgłoszenie z projektem?: A decyzja o warunkach zabudowy? Wprowadzacie ludzi w błąd. Ale cóż - reklama dźwignią handlu.
jason
4 lata temu
100 lat temu większość domów była z drewna nawet w miastach i jakoś żyli, myślicie żyć wiecznie? za 50 może 80 lat ktoś i tak zburzy ten wasz klocek
RdB
4 lata temu
ha,ha 35m2 za 'jedyne' 6286/m2 i kontener mieszkalny za 220 000 ZL....Dziekuje, sam sobie zrobie taniej
...
Następna strona