Notowania

Drogi w Polsce. Salini wraca na budowy, ale nadal są problemy z pieniędzmi

Włoski koncern wznowił prace na większości zakontraktowanych odcinków, choć nie dostał od GDDKiA żądanych dodatkowych pieniędzy. Na place budowy wracają podwykonawcy, choć mają poważny problem. Nie dostali jeszcze zaległych wypłat.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Marzec 2019. Przestój na budowie drogi ekspresowej S3. (Fot: PIOTR DZIURMAN/REPORTER)

O sprawie pisze RMF FM. Salini realizuje obecnie pięć kontraktów o wartości ponad 3,5 mld zł, między innymi obwodnicę Częstochowy (fragment autostrady A1), zakopiankę i ekspresówkę S3. Na dwóch pierwszych trasach roboty miały już zostać wznowione.

Stało się tak mimo wcześniejszych żądań koncernu, który chciał od GDDKiA dodatkowych 449 mln zł za wykonanie prac. Salini i druga włoska firma, Impresa Pizzarotti, argumetnowały to tym, że ceny materiałów podrożały od czasu, gdy podpisywały umowy, już o 30 procent.

Groziły, że jeśli Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie dosypie im pieniędzy, nie będą kontynuować robót. Razem chciały ponad 1,2 mld zł.

Obejrzyj też: Zastanawiasz się, dlaczego polskie budowy dróg stoją w weekend? Ekspert wyjaśnia

GDDKiA stanowczo zapowiedziała, że nie da więcej i firmy mają zbudować drogi za takie pieniądze, za jakie zadeklarowały podczas przetargów. Dała im ultimatum do 15 kwietnia. Groziła, że jeśli nie wrócą do pracy, zerwie z nimi kontrakty.

Salini wróciła do prac na większości odcinków, ale - jak podaje RMF FM - są jeszcze problemy z jej podwykonawcami. W czasie, kiedy roboty były wstrzymane, oni także mieli zablokowane płatności. Teraz mają wracać na place budowy, ale nadal nie mają jeszcze zaległych pieniędzy. A bez tego trudno im znaleźć środki na bieżącą działalność.

GDDKiA zapewnia, że uruchomiona została procedura wypłat bezpośrednich dla podwykonawców, realizowanych z pominięciem koncernów blokujących wcześniej prace.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
17-04-2019

PISOŻERCO TO JEST ? SIEDZI NA DWÓCH SREBRNYCH WIEŻACH, CHCE KANAŁU NA MIERZI WIŚLANEJ...PTOK...NI TO PIES NI TO WYDRA A OBCUJE Z KOTEM ...?

17-04-2019

GoścMetoda a la Prezes Jarosław Kaczyński

17-04-2019

FranekTa włoska firma salini już nie jedną drogę spaprała,kto z rządu zawiera umowy z tą firmą,nie kończą budowy, zrywają umowy schodzą z budowy,nie płacą … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (16)