Notowania

Nowe drogi w Polsce. Wykonawcy grożą, że zejdą z placów budowy. GDDKiA zabiera głos

Rosnące ceny materiałów powodują, że firmy, które budują drogi w Polsce, chcą renegocjacji umów i więcej pieniędzy za swoją pracę. Inaczej nie będą kontynuowały robót. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad odpowiada: podjęliście się zadania za konkretną kwotę, to teraz je dokończcie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(GDDKiA)
Wykonawcy grożą, że zejdą z placów budowy (Fot: GDDKiA)

"Równe zasady dla wszystkich wykonawców" - tak GDDKiA zatytułowała komunikat wzywający wykonawców do wznowienia prac. W tej chwili zagrożone jest co najmniej kilkanaście odcinków dróg. Dyrekcja daje wykonawcom czas do 15 marca na rozpoczęcie robót. Jeśli po tym terminie nadal nie ruszą, Dyrekcja może ostatecznie odstąpić od umowy z winy wykonawcy. A to oznacza dla firm konkretne kary finansowe.

Zobacz też: Firmy uciekają z placów budowy nowych dróg

GDDKiA podkreśla, że wszyscy muszą się wywiazywać z wcześniej zawartych umów. "Niektóre podmioty wygrywały przetargi dużo poniżej kosztorysu inwestorskiego. Wówczas deklarowały w ramach wyjaśnień rażąco niskiej ceny swoje tzw. 'know-how' i zaangażowanie sił własnych, z czego niektóre obecnie się nie wywiązują" - czytamy.

"Wszystkie roszczenia rozpatrywane są kontraktowo i wykonawca nie ma prawa zawieszać robót wg własnego uznania" - dodaje Dyrekcja.

Czwartkowy komunikat GDDKiA to odpowiedź między innymi na patową sytuację przy budowie trasy S5. Włosi z Impresa Pizzarotti, którzy realizują tę inwestycję, zapowiadają w mediach zejście z budowy. Wzywają Dyrekcję "do spełnienia dobrowolnego świadczenia w zakresie trzech odcinków S5 w związku ze wzrostem cen na rynku budowlanym". Dla GDDKiA sytuacja jest jednak oczywista: "to jasno zostało określone jako działanie niekontraktowe" - czytamy.

Rzecznik GDDKiA Jan Krynicki tłumaczył w RMF FM, że podpisując umowę, koncerny brały pod uwagę ewentualne ryzyko kosztów pracy czy materiałów. I teraz muszą to ryzyko zrealizować. Jak podaje radio, zagrożone odcinki to m.in. obwodnica Częstochowy, Zakopianka - obwodnica Rabki-Zdrój, trasa S7 w Jędrzejowie i S3 w Polkowicach. To inwestycje prowadzone m.in. przez Salini. Podobne problemy ma też co najmniej kilka innych koncernów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
21-02-2019

AdrianTak to jest jak kryterium wygrania jest najniższa cena. GDDKiA nie powinno się w żadnym momencie ugiąć. Chcieli wygrać przetarg za wszelką cenę to … Czytaj całość

21-02-2019

SuwerenRząd wprowadza nowe ustawy i podatki, a później wymaga od wykonawów by utrzymali koszty sprzed tych zmian. Hipokryzja PiS.

21-02-2019

onrZa tą cenę się umawiałeś za ta wykonujesz i bez żadnych "zamienników" wszystko zgodnie z planem i specyfikacjami oraz kosztorysem

Rozwiń komentarze (18)