Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Droższy wywóz śmieci. Sprawdzą zużycie wody

277
Podziel się:

Gminy szukają rozwiązań, jak skutecznie podnieść opłaty za wywóz śmieci. Niektórzy nie zgłaszają lokatorów, więc pojawia się pomysł, by stawki uzależnić od zużycia wody.

Wywóz śmieci będzie droższy. Samorządy szukają też sposobu na nieuczciwych mieszkańców
Wywóz śmieci będzie droższy. Samorządy szukają też sposobu na nieuczciwych mieszkańców (Shutterstock.com, Dmitry Kalinovsky)
bETPHeAB

Rekordowe podwyżki opłat za wywóz śmieci w Polsce, usługa dorżeje nawet o 100 proc. Choć absolutnym rekordzistą są podwarszawskie Marki, które podnoszą stawkę o 300 proc. Jak infromuje "Rzeczpospolita", władze tego miasta planują ponadto uzależnić wysokość opłat od zużycia wody. Temu pomysłowi stanowczo sprzeciwiają się mieszkańcy.

- Rozumiem rozgoryczenie mieszkańców. Niestety, zmiany są konieczne, bo wzrosły koszty wywozu odpadów - wyjaśnia w "Rzeczpospolitej" Jacek Orych, burmistrz Marek. Miasto ma problem, bo teraz dopłaca do wywozu odpadów.

bETPHeAD

Firma, z którą Marki miały podpisaną umowę do końca 2019 r., złożyła wypowiedzenie jeszcze pod koniec 2018. Kolejnych siedem przedsiębiorstw nie chciało wywozić śmieci. W końcu zgodziła się firma, która umowę wypowiedziała. Jednak zażądała 1,2 mln zł.

- Wcześniej płaciliśmy jej co miesiąc 350 tys. zł. Nie podnieśliśmy jednak opłat mieszkańcom. Rozpisaliśmy przetarg, zgłosiły się dwie firmy, wybraliśmy tańszą. Zażądała 1,4 mln zł. Niestety, nie możemy dłużej już dopłacać mieszkańcom do opłat - dodaje Jacek Orych. Dlatego w maju mieszkańców Marek czeka wysoka podwyżka.

Zobacz także: Obejrzyj: Co dalej z rosnącymi cenami nieruchomości?

Co więcej, ma zostać uzależniona od zużycia wody, bo okazało się, że w Markach mieszka więcej osób, niż wynika to z deklaracji śmieciowych. Przez co za nieuczciwych mieszkańców płacą ci uczciwi. Ma też uzasadnienie prawne, bo wysokość opłaty za wywóz śmieci można uzależnić od: liczby mieszkańców, zużytej wody, powierzchni lokalu lub od gospodarstwa domowego.

bETPHeAJ

- Podwyżki są teraz wszędzie. Firmy wywożące śmieci podzieliły między siebie rynek i teraz dyktują ceny. Ale podwyżki w Markach są wyjątkowo duże. Z reguły opłaty idą w górę o 100 proc., nie więcej - tłumaczy w "Rz" Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich.

W Polsce średnio na jednego mieszkańca przypada 312 kg śmieci rocznie. Tylko w 2018 r. wyprodukowaliśmy 12 milionów ton odpadów komunalnych (licząc w kilogramach, jest to 12 miliardów kilogramów śmieci rocznie).

bETPHeAK

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bETPHeBe
KOMENTARZE
(277)
Markowianka
3 lata temu
No uchwalono ustawę śmieciową która od początku wprowadzała monopol to teraz podziękujmy tym którzy ją wyprodukowali i uchwalili. Była konkurencja ceny były normalne a teraz ryms benc 400 % podwyżki to chyba nie byli tak trudno zgadnąć, gorą firma Remondis - czy ona polska?
Watacha
3 lata temu
A może ja się kąpię cztery razy na dzień, to co mam płacić więcej za śmieci?
Torino
3 lata temu
Złupić Kowalskiego i rodzinę jego. To nowe hasło PiS które właśnie wchodzi w życie. Z jednej strony mamienie datkami, a z drugiej realne kopanie w tyłek. Brawo PiS ! Partia obłudy i hipokryzji.
bETPHeBf
pol13
3 lata temu
W Gdańsku płacę od ......powierzchni mieszkania i wolałbym płacić od zużytej wody choć oba rozwiązania są paranoiczne.
babcia
3 lata temu
A kto płaci za śmieci i wodę które są produkowane i zużywane przez sejm,senat i rząd to my podatnicy i jeszcze nam się wszystko podwyższa bo kasa pusta.Oni produkują i zużywają to niech płacą z prywatnej kieszeni
...
Następna strona