Notowania

Droższy wywóz śmieci. Sprawdzą zużycie wody

Gminy szukają rozwiązań, jak skutecznie podnieść opłaty za wywóz śmieci. Niektórzy nie zgłaszają lokatorów, więc pojawia się pomysł, by stawki uzależnić od zużycia wody.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock.com)
Wywóz śmieci będzie droższy. Samorządy szukają też sposobu na nieuczciwych mieszkańców (Fot: Dmitry Kalinovsky)

Rekordowe podwyżki opłat za wywóz śmieci w Polsce, usługa dorżeje nawet o 100 proc. Choć absolutnym rekordzistą są podwarszawskie Marki, które podnoszą stawkę o 300 proc. Jak infromuje "Rzeczpospolita", władze tego miasta planują ponadto uzależnić wysokość opłat od zużycia wody. Temu pomysłowi stanowczo sprzeciwiają się mieszkańcy.

- Rozumiem rozgoryczenie mieszkańców. Niestety, zmiany są konieczne, bo wzrosły koszty wywozu odpadów - wyjaśnia w "Rzeczpospolitej" Jacek Orych, burmistrz Marek. Miasto ma problem, bo teraz dopłaca do wywozu odpadów.

Firma, z którą Marki miały podpisaną umowę do końca 2019 r., złożyła wypowiedzenie jeszcze pod koniec 2018. Kolejnych siedem przedsiębiorstw nie chciało wywozić śmieci. W końcu zgodziła się firma, która umowę wypowiedziała. Jednak zażądała 1,2 mln zł.

- Wcześniej płaciliśmy jej co miesiąc 350 tys. zł. Nie podnieśliśmy jednak opłat mieszkańcom. Rozpisaliśmy przetarg, zgłosiły się dwie firmy, wybraliśmy tańszą. Zażądała 1,4 mln zł. Niestety, nie możemy dłużej już dopłacać mieszkańcom do opłat - dodaje Jacek Orych. Dlatego w maju mieszkańców Marek czeka wysoka podwyżka.

Obejrzyj: Co dalej z rosnącymi cenami nieruchomości?

Co więcej, ma zostać uzależniona od zużycia wody, bo okazało się, że w Markach mieszka więcej osób, niż wynika to z deklaracji śmieciowych. Przez co za nieuczciwych mieszkańców płacą ci uczciwi. Ma też uzasadnienie prawne, bo wysokość opłaty za wywóz śmieci można uzależnić od: liczby mieszkańców, zużytej wody, powierzchni lokalu lub od gospodarstwa domowego.

Kierowcy muszą się przygotować na droższe tankowanie.
Ropa idzie w górę, a to nie koniec. Benzyna zmierza w kierunku 5 złotych

- Podwyżki są teraz wszędzie. Firmy wywożące śmieci podzieliły między siebie rynek i teraz dyktują ceny. Ale podwyżki w Markach są wyjątkowo duże. Z reguły opłaty idą w górę o 100 proc., nie więcej - tłumaczy w "Rz" Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich.

W Polsce średnio na jednego mieszkańca przypada 312 kg śmieci rocznie. Tylko w 2018 r. wyprodukowaliśmy 12 milionów ton odpadów komunalnych (licząc w kilogramach, jest to 12 miliardów kilogramów śmieci rocznie).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: odpady, opłaty za wywóz śmieci, rachunki, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-03-2019

rydzPodziękujcie PIS !!! Pamiętacie co szydło powiedziała żadnych podwyżek wody nie będzie, a co do śmieci jak zwykle mateuszek kłamczuszek powie że to … Czytaj całość

15-03-2019

Jak długo 2019Jezu to wodę będą nam limitować wyliczać będą nam dyktować kiedy mamy sie myć i ile czasu i le wody mamy zużyć no chore a śmieci tez kpina będą … Czytaj całość

15-03-2019

DawidGlupizna jakich malo

Rozwiń komentarze (277)