Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. ANA
|

Drożyzna powraca? Inflacja we wrześniu wyższa od prognoz

282
Podziel się

Najnowszy odczyt inflacji zaskoczył. Ceny we wrześniu wzrosły w porównaniu z wrześniem ubiegłego roku o ponad 3 proc., więcej niż prognozowali ekonomiści. Inflacja w Polsce trzyma się mocno.

Drożyzna powraca? Inflacja we wrześniu wyższa od prognoz
Drożyzna powraca? Inflacja we wrześniu wyższa od prognoz (money.pl, Rafał Parczewski)
bDmKYTsR

Ceny we wrześniu wzrosły w porównaniu z wrześniem ubiegłego roku o 3,2 proc., wynika z szacunku Głównego Urzędu Statystycznego.

To więcej niż prognozowali ekonomiści, którzy spodziewali się, że wskaźnik inflacji utrzyma się poniżej 3 proc. i wyniesie 2,9 proc.

Natomiast w porównaniu z poprzednim miesiącem średni wzrost cen wyniósł 0,2 proc. To również więcej od szacunków ekonomistów, którzy spodziewali się, że średni poziom cen we wrześniu nie zmieni się w porównaniu z sierpniem.

bDmKYTsT
Zobacz także: Strajk rolników w Warszawie. Prezes PSL pójdzie na protest

To wstępne dane, a na rozpiskę GUS co i o ile zdrożało będziemy musieli jeszcze poczekać.

Na razie GUS podał, że żywność i napoje bezalkoholowe zdrożały w skali roku o 2,7 proc., a energia aż o 4,6 pro. Natomiast ceny paliw do prywatnych środków transportu poszły w dół o 9,2 proc. w skali roku.

bDmKYTsZ

Jak widać na wykresie poniżej, wskaźnik inflacji spadł zarówno w lipcu, jak i w sierpniu. Jednak we wrześniu nastąpiło odbicie i wskaźnik nie utrzymał się poniżej 3 proc.

- Inflacja w Polsce trzyma się mocno. We wrześniu mieliśmy zapewne ponowne przyspieszenie wzrostu cen usług, które to ceny rosną generalnie już od wielu miesięcy znacznie szybciej niż ceny towarów. I ta tendencja się utrzyma - ocenia Monika Kurtek, główny ekonomista Banku Pocztowego.

- Od nowego roku wejdzie w życie m.in. ponowny wzrost płacy minimalnej, który właśnie w sektorze usług w pierwszej kolejności znajduje odzwierciedlenie w wyższych cenach - dodaje.

bDmKYTta

Zdaniem Moniki Kurtek wskaźnik inflacji w skali roku pozostanie w kolejnych dwóch miesiącach w okolicach 3,0 proc., w grudniu zaś, w związku z efektami bazowymi, obniży się do 2.5 proc.

bDmKYTtu
gospodarka
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(282)
Jagna
2 miesiące temu
Stopy procentowe obniżyć najlepiej do zera i wpompować w obieg jeszcze więcej kasy w postaci zasiłków, zapomóg, dotacji, plusów wszelkiej maści i -nastych emerytur. I dziwić się wtedy: skąd ta drożyzna?!
mgg
2 miesiące temu
Jak oni to liczą? W moim portfelu widzę o wiele wyższą inflację
alga
2 miesiące temu
To tylko ekonomiści są takimi optymistami. My na co dzień, bez prognoz, widzimy jak pnie się inflacja i już możemy ich zawiadomić że będzie znacznie gorzej.
bDmKYTtv
moje 3 grosze
2 miesiące temu
To dopiero poczatek ekonomicznej i gospodarczej tragedii w Polsce.
Ddddd
2 miesiące temu
Za 2 miesiące dopiero będzie kryzys i dopiero zaczną się zwolnienia i będzie PiS DA
...
Następna strona