Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Konrad Bagiński
Konrad Bagiński
|

Duda przed wyborami obiecał 100 mln maseczek. Jak potoczyły się ich losy?

184
Podziel się

Miało być 100 milionów maseczek do końca czerwca i nowa fabryka w Stalowej Woli. Tak brzmiała przedwyborcza obietnica Andrzeja Dudy, wspierana przez rządową agencję, która za maseczki płaciła. Ile z tego udało się zrealizować? Sprawdzamy.

100 mln maseczek do końca czerwca - obiecał w kampanii Andrzej Duda
100 mln maseczek do końca czerwca - obiecał w kampanii Andrzej Duda (PAP)
bDafQDTV

Z inicjatywą wyszła Agencja Rozwoju Przemysłu w porozumieniu ze sztabem Andrzeja Dudy. Nie było przypadku w tym, że prezydent objął "patronatem" rządowe zlecenie na uszycie 100 milionów maseczek. Start projektu został ogłoszony 16 kwietnia, a więc na kilka tygodni przed wyborami zaplanowanymi pierwotnie na 10 maja. Używamy terminu "uszycie", choć aby być precyzyjnym, trzeba dodać, że w rzeczywistości proces produkcji jednorazowych maseczek obejmuje też ich zgrzewanie z przygotowanych wcześniej elementów.

Pomoc dla polskich szwalni

ARP poszła dwutorowo. Po pierwsze zapowiedziała budowę fabryki maseczek w Stalowej Woli, po drugie zleciła ich szycie siedmiu polskim firmom. Miały to być 4F, LPP, PTAK, Pako Lorente, EM Poland, Rascal Industry i Modesta. "Wszystkie podmioty prowadzą działalność na terenie Polski i w produkcji korzystają z krajowych dostawców" – zapewniała ARP. Te firmy miały sobie znaleźć podwykonawców, również polskich, do wyprodukowania do końca czerwca 100 milionów maseczek ochronnych. Celem takiego działania miała być ochrona miejsc pracy w przemyśle odzieżowym.

O wielkość produkcji zapytaliśmy kilka firm z tego grona. Na nasze pytanie odpowiedziało jedynie LPP (właściciel m.in. marek Reserved, Mohito, Cropp, czy House).

bDafQDTX

- W ramach projektu Polskie Szwalnie LPP zaangażowało 18 współpracujących z firmą zakładów produkcyjnych, w których powstały blisko 4 mln maseczek. Jako LPP wspieramy ten projekt organizacyjnie i logistycznie, co oznacza, że udostępniamy swoje centrum dystrybucyjne w Pruszczu Gdańskim, skąd kontyngent trafia do magazynów wskazanych przez Agencję Rozwoju Przemysłu, która odpowiada za zakup materiałów oraz pozostałe etapy operacji, w tym dystrybucję do konkretnych lokalizacji - poinformowało nas biuro prasowe LPP. Po szczegóły odesłało nas jednak do ARP.

Co ciekawe, ARP nie podała i do dziś nie podaje wielkości miesięcznej produkcji. Wszystko oparło się na obietnicy dostarczenia 100 mln sztuk do końca czerwca. Nie miesięcznie czy rocznie, ale do końca czerwca. Czy ten plan wypalił? I tak, i nie.

bDafQDUd

Dużo niewiadomych

Według informacji podawanych przez ARP do 19 czerwca polskie szwalnie wyprodukowały 50 milionów maseczek, informacji o wielkości produkcji na koniec czerwca brak.

Gdyby ARP chciała spełnić obietnicę Andrzeja Dudy, trzeba by było ogromnego rozpędzenia produkcji, by przez kolejne 11 dni wytworzyć brakujące 50 mln maseczek. Miłosz Marczuk, rzecznik Agencji, informuje nas, że obecnie - czyli do początku sierpnia - wolumen produkcji dobił do 105 milionów sztuk. Nie uzyskaliśmy informacji o produkcji miesięcznej. Można założyć, że obietnica wyprodukowania 100 milionów do końca czerwca nie została dotrzymana.

Na pytanie, ile kosztują maseczki (wedle zapewnień ARP miały się one cechować "preferencyjną ceną"), Marczuk najpierw odpowiedział wymijająco: że są różne ceny, zależące od szczegółów kontraktu. Po ponowieniu pytania i prośbie o szczegóły, doprecyzował, że średnio jest to "około 2 zł netto".

- Maseczki ochronne od ARP wciąż są dostępne m.in. na stacjach benzynowych, a także w samej Agencji. 4 mln sztuk Polska wysłała na Białoruś w ramach Mechanizmu Ochrony Ludności Unii Europejskiej - tłumaczy rzecznik ARP.

bDafQDUe

Warto przypomnieć, że sieć Żabka sprowadziła do Polski już kilkadziesiąt milionów maseczek i sprzedaje je po 1,62 zł za sztukę, rezygnując z własnego zysku.

Niestety, nikt nie ma informacji o tym, ile ogółem w tym czasie sprowadzono do Polski maseczek. Z pewnością jest to kilka razy więcej niż 100 milionów z obietnicy Dudy.

Fabryka w Stalowej Woli nie działa

A co się dzieje z obiecaną fabryką maseczek w Stalowej Woli? Jej powstanie ARP zapowiedziała jeszcze w kwietniu, nie podając jednak wiążących terminów. Zakład owiany jest aurą tajemnicy. W tej sprawie rzecznik Agencji odsyła nas do prasowego komunikatu ARP z 19 czerwca. Należy więc założyć, że sytuacja w nim opisana jest sytuacją nadal aktualną.

bDafQDUf

Wówczas to ARP pisała w tytule: "Fabryka maseczek w Stalowej Woli działa zgodnie z planem". Z komunikatu wynika jednak, że zakład nie działa, a jest w trakcie budowy i organizacji. Nic nie produkuje, bo nie została ukończony.

Jak czytamy w komunikacie, wykonanie projektu i budowa "czystego pomieszczenia", tzw. clean roomu, "jest w trakcie prac przygotowawczych". Nie ma zatem miejsca, które zapewni sterylność produkcji maseczek. Natomiast pozostałe maszyny są kupione i zainstalowane, procesy produkcyjne zostały przetestowane.

Agencja nie podaje terminów, z których wynikałoby, kiedy proces produkcji mógłby ruszyć. Nie jest znana również cena budowy fabryki.

Ciągle nie dostaliśmy też pełnej odpowiedzi na pytania, które zadaliśmy Agencji Rozwoju Przemysłu. Nie wiemy więc, szycie jakich maseczek zleciła ARP (jednorazowych czy wielokrotnego użytku) oraz uszycie ilu maseczek zostało jeszcze zlecone prywatnym podmiotom. Czy na tych 105 milionach się skończy, czy produkcja dalej idzie pełną parą?

bDafQDUy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(184)
BAS.............
2 miesiące temu
TO BYŁO KIEŁBASA WYBORCZA JAK ZWYKLE ZAWSZE KŁAMIE
Leo
2 miesiące temu
Czy ktoś wierzy temu Panu. Oczywiście oprócz elektoratu pisowskiego. Bo ja nie.
Wierzący
2 miesiące temu
Wszystko prawda, podobno nawet demokratycznie został wybrany na drugą kadencję...tak mówił, podobno
bDafQDUz
Wyborca
2 miesiące temu
Adrian jak zawsze kłamie
czarna masa
2 miesiące temu
zakład jeszcze nie powstał ale już ma dyrektora i to najważniejsze
Najnowsze komentarze (184)
aga4
2 miesiące temu
Dzięki wszystkim firmom, które pomimo trudnego okresu dla nich, zdobyły się na to żeby pomóc szyjąc maseczki.
polak ,,,
2 miesiące temu
w sejmie na co przysięgał czy na konstytucje czy na biblie ,,czy na kaczyzm ,,,, ten człowiek wszystko zrobi dla kaczyzmu ,,,, wstyd ,,,, dalej chlapie ,,,, Watykan nie powinien przyjać bo Polska nie ma Prezydenta ,,wybory zfałszowane mmmm ,,,,to jesy fikcja
mario
2 miesiące temu
ale ściema, fabryka nie działa, maseczek nie ma i nie będzie bo okazało sie że duduś na tym nie zarobi tak jak szumi.
Egon
2 miesiące temu
Przecież jeszcze w lutym minister zdrowia, prof. nauk medycznych twierdził, że maseczki przed niczym nie chronią (dziś chronią przed mandatem) i wtedy miał rację, ale dziwi mnie to, że po 4 tygodniach wprowadził obowiązek noszenia masek. Widocznie ktoś mu wydał takie polecenie. Korporacje międzynarodowe działają.
SaBa
2 miesiące temu
Money --- prawie jak Żakowski ----- wszystko jasne?
chytra Kryśka...
2 miesiące temu
w Żabce po 1,62 zł za sztukę a w Lewiatanie w D..... nadal po 9 zł za sztukę.
Raf
2 miesiące temu
Jakie 2 zl netto za maseczke . Za 6 dalem w dyskoncie 30 zeta. Ale fakt byly robione w polsce i dobrze niech ktos na tym zarobi
Halina
2 miesiące temu
Po pierwsze Duda znowu okłamał ciemnotę ,po drugie te firmy korzystają tylko z polskich komponentów ??? Chyba produkowanych w Chinach i Wietnamie , po trzecie niech pokażą sumy które zostały wydane w podatków na te 50 mln maseczek bo znając pisowców śmiało można sądzić że co najmniej kilku kolesi z ich bandy zostało przy tych maseczkach milionerami . Jestem pewna że nie długo wyjdzie z tego już chyba kolejna z wielotysięcznych afer. Trzeba jednak przyznać że im się należy.
bDafQDUr
dw
2 miesiące temu
kłamczuszek ?
to
2 miesiące temu
kolejne kłamstwo, żadna z tych firm nie szyje w Polsce
rumcajs
2 miesiące temu
Odpowiedziało tylko LPP bo tylko LPP wywiązało się z powierzonych zadań.
xaxa122
2 miesiące temu
jak ci Adrian obieca to jak pewne do pieca:) |Jedynie żal i politowanie w stosunku do naiwnych ktorzy mu uwierzyli i ciągle glosują:)
ada
2 miesiące temu
nie ma maseczek..miały byc autobusy nie ma..miały byc bloki nie ma wieka sciema
Kir
2 miesiące temu
A ja się pytam, ile kasy rządowej na to wydali i gdzie te maseczki!!! Czy ktoś te działania rozliczy? Ludzie mają prawo to wiedzieć! Żadnej maseczki z tej produkcji na oczy nie widziałem. To tylko maseczki wirtualne za gruby szmal!
...
Następna strona