Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Ekonomiści czekali na te dane. Podwójny szok w ciągu trzech dni

27
Podziel się:

Pierwsze wyliczenia sugerowały, że zatrudnienie w Stanach Zjednoczonych w styczniu spadło o 300 tys. osób. Zburzyło to spokój ekonomistów, ale nie na długo. Po dwóch dniach okazało się, że sytuacja na rynku pracy jest o wiele lepsza, a miejsc pracy na przełomie roku przybyło więcej od najśmielszych prognoz. Eksperci przewidują, że w takiej sytuacji bank centralny USA może podjąć od dawna wyczekiwaną decyzję.

Ekonomiści czekali na te dane. Podwójny szok w ciągu trzech dni
Styczniowe dane z amerykańskiego rynku pracy zaskoczyły (Adobe Stock, ©blvdone - stock.adobe.com)

Piątkowa publikacja danych z amerykańskiego rynku pracy miała być jednym z najważniejszych rynkowych wydarzeń tygodnia. Dane nie zawiodły. Mocno zaskoczyły, co nie pozostało bez reakcji inwestorów. Dolar błyskawicznie umocnił się względem euro.

Apetyty były mocno rozbudzone po środowym raporcie ADP, który sugerował, że zatrudnienie w sektorze prywatnym (poza rolnictwem) w Stanach Zjednoczonych w styczniu skurczyło się o 301 tys. osób. Coś podobnego zdarzyło się ostatni raz w maju 2020 roku.

Tamte dane wywołały potężne zdziwienie, bo średnia prognoz ekonomistów mówiła o wzroście zatrudnienia na poziomie około 200 tys. Tym samym oczekiwania na piątkowe oficjalne wyliczenia biura statystycznego USA były bardzo zaniżone, a okazało się, że zatrudnienie nie tylko nie spadło, a wręcz bardzo mocno wzrosło.

Zobacz także: Money. To się liczy

Wzrost zatrudnienia i bezrobocia

W sektorze pozarolniczym pracę znalazło 467 tys. osób. Na dodatek urzędnicy zrewidowali w górę statystyki za grudzień. Miesiąc temu informowali, że pod koniec roku zatrudnienie w USA wzrosło o 199 tys., a wyszło ponad pół miliona nowych miejsc pracy.

Przy okazji poznaliśmy też dane o bezrobociu. Tu mamy lekkie zaskoczenie na minus, bo wskaźnik wzrósł z 3,9 do 4 proc., a miał utrzymać się bez zmian. Ekonomiści wskazują jednak, że nie jest to większy problem.

"Wzrost stopy bezrobocia z 3,9 proc. do 4 proc. jest w tych warunkach pochodną skoku aktywności zawodowej z 61,9 proc. do 62,2 proc. A jeśli ludzie wracają na rynek pracy, to wyższe płace już działają, co powinno z kolei działać kojąco na przyszłe wzrosty wynagrodzeń (zwiększenie podaży pracy)" - czytamy w komentarzu ekspertów mBanku.

Przyznają, że w danych o zatrudnieniu w USA zdarzają się takie nieoczekiwane ruchy. Wskazują, że kolejne rewizje lepiej przybliżają rzeczywistość.

Rynek pracy rozgrzany. Czas na bank USA

"Gdyby raport był słaby, wnioskowalibyśmy, że gospodarka jest dobra, a to tylko Omikron. Nie ma efektu Omikrona, gospodarka jest w dobrym (świetnym?) stanie. Jest więc zielone światło dla Fed" - komentują ekonomiści mBanku.

Tym samym sugerują, że w niedługim czasie bank centralny USA (odpowiednik naszego NBP) powinien zdecydować się na pierwsze podwyżki stóp procentowych. Wcześniej blokowała to m.in. niepewna sytuacja na rynku pracy. Teraz widać, że ma się dobrze.

Ekonomiści PKO BP dodają, że amerykański rynek pracy, pomimo przejściowych kłopotów, pozostaje wręcz "rozgrzany". Dowodem tego ma być niezwykle silny, odchylający się w górę od średnioterminowego trendu wzrost przeciętnych wynagrodzeń godzinowych. W ciągu miesiąca wzrosły o 0,7 proc. a w skali roku - o 5,7 proc.

Eksperci Pekao zwracają uwagę na jeszcze jeden element danych opublikowanych w piątek. Do osiągnięcia poziomu zatrudnienia w USA sprzed pandemii brakuje jeszcze kilku milionów pracowników. Oceniają, że nie będzie to łatwe, nawet mimo szybkiego wzrostu wynagrodzeń.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
praca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(27)
Texas
5 miesięcy temu
Mineta pl W ciągu dnia 3, sprzeczne artykuły Guwno nie portal ekonomiczny. Dla mnie to pośmiewisko i kabaret
mój nick
5 miesięcy temu
I znowu konsternacja - wczoraj czytałem, że w USA brakuje rąk do pracy, bo nie ma nielegalnych imigrantów... no to jak? Siedzą na zasiłkach, pracują czy co w końcu bo nie wiem. A może tylko stworzyli 0,5 miliona miejsc tylko nikt nie chce tyrać za 20 $ na godzinę? Tak "na papierku", żeby się wszystko zgadzało, domknęło. Komuna też tak robiła. Zdrówka życzę.
😡😡😡
5 miesięcy temu
Tyle sa warci eksperci. Miały być 300,000 na minusie jest 200,000 na plusie. Kto wierzy jeszcze że to nie jest manipulacja to jest głupcem. Wojna jest nieunikniona nie dlatego ze Putin ja chce ale że Ameryka upadnie.
kontr
5 miesięcy temu
PODPIS TRUDNO PODROBIĆ NATOMIAST DO ZŁOŻENIA ODCISKU PALCA KAŻDEGO BĘDZIE MOŻNA W ŁATWY SPOSÓB PRZYMUSIĆ PRZYTRZYMUJĄC I PRZYKŁADAJĄC NA SIŁĘ JEGO PALEC, NP POD ZEZNANIAMI (OBEJRZYJ FILM „CUD W CELI NR 7”)!!! CZY DLATEGO ELITOM TAK ZALEŻY NA PILNYM WPROWADZENIU ODCISKU PALCA W DOWODZIE OSOBISTYM, JAKO FORMY PODPISU ELEKTRONICZNEGO, ŻEBY PRZEJĄĆ KONTROLĘ NAD KAŻDYM CZŁOWIEKIEM? JAKIE TO WTEDY BEDZIE ŁATWE WIDAĆ W FILMIE „CUD W CELI NR 7” SZCZEGÓLNIE NIEWYGODNYCH BARDZO ŁATWO WTEDY BĘDZIE MOŻNA USUNAĆ, ZNISCZYĆ!!! CZY ELITY MOGĄ NAS DO TEGO ZMUSIĆ CZY SAMI PÓJDZIEMY NA...??? CZY NIEKIEDY NIEWINNE OSOBY SIEDZĄ W WIĘZIENIACH???
Jan jan
5 miesięcy temu
JAK MAJA PROBLEM .....Z BEZROBOCIEM JA BIORE ZE 30 ....NA 6 RANO Z CIUCHAMI tj.kask,nosek,okulary,kamizelka....place 20zl netto...WAZNE WSZYSTKO BEZ PAPIERU....PLATNE CO TYDZIEN...TYRAMY 10,12 h NIE SPOZNIAMY SIE ,NIE CHLAMY,NIE MA URLOPOW PLATNYCH,NIE MA ZUS....TYLKO TYRANKA I KASA.....budowa Warszawa 6 soboty wskazane 10h zarobisz majątek zapraszam POLSKI BIZNESMEN
...
Następna strona