Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PZW
|
aktualizacja

Potężne zaskoczenie przed kluczowymi danymi z USA. Co zrobi Fed?

30
Podziel się:

Zatrudnienie w sektorze prywatnym (poza rolnictwem) w Stanach Zjednoczonych w styczniu skurczyło się o 301 tysięcy osób, wynika z raportu ADP. To wynik, który zaskoczył nawet największych pesymistów. Czy znacznie ważniejsze, oficjalne, dane z amerykańskiej gospodarki także rozczarują i co może zrobić amerykański bank centralny?

Potężne zaskoczenie przed kluczowymi danymi z USA. Co zrobi Fed?
Zatrudnienie w sektorze pozarolniczym w USA w styczniu, według ADP, zmniejszyło się o 301 tysięcy (money.pl, Rafał Parczewski)

Takiego rezultatu nikt się nie spodziewał. Jak wynika z raportu ADP, zatrudnienie w sektorze pozarolniczym w USA w styczniu zmniejszyło się o 301 tysięcy.

To potężne zaskoczenie. Średnia prognoz ekonomistów mówiła o wzroście zatrudnienia na poziomie około 200 tysięcy. Spadek o 301 tysięcy jest najgorszym wynikiem od maja 2020 roku.

Zobacz także: Inwestowanie w nieruchomości. "To wcale nie jest niekończący się wzrost"

Warto również podkreślić fakt, że w żadnych miesiącu 2021 roku nie odnotowano spadku.

Kluczowe oficjalne dane z USA

Raport opublikowany przez ADP to jednak tylko przystawka przed kluczowymi, oficjalnymi, danymi z amerykańskiego rynku pracy. Te zostaną opublikowane w piątek o 14:30.

Zdaniem ekonomistów, stopa bezrobocia w Stanach Zjednoczonych w styczniu utrzymała się na dotychczasowym poziomie (3,9 proc.), a w sektorze pozarolniczym przybyło 150 tysięcy nowych zatrudnionych. To wynik słabszy niż w grudniu (199 tysięcy), ale znacznie lepszy niż wskazują dane ADP.

Rozczarowujące wskazania raportu ADP niekoniecznie muszą oznaczać analogiczną sytuację w przypadku oficjalnych danych amerykańskiego Departamentu Pracy. Duże rozbieżności między nimi zdarzały się całkiem często. Nie można jednak wykluczyć, że winny jest Omikron. Wówczas również oficjalne dane mogłyby rozczarować.  

Co zrobi Fed?

Gdyby taki scenariusz się ziścił, a dane z amerykańskiego rynku pracy okazały się znacznie poniżej rynkowych szacunków, momentalnie pojawiłyby się głosy o tym, że Fed może raz jeszcze zastanowić się nad tempem zacieśniania polityki monetarnej w USA.

Czy tak się stanie? Niekoniecznie. - Słabe dane ADP w ostatnich 2 latach były jeszcze mniej przydatne w prognozowaniu NFP (Non-Farm Payrolls - zatrudnienie w sektorze pozarolniczym) niż zazwyczaj, ale jeśli to faktycznie zasługa Omikrona i to samo zobaczymy w NFP, to Fed nawet nie mrugnie. Powell dość wyczerpująco wyjaśniał, czemu to zignorują - napisali analitycy Pekao SA.

Liczba podwyżek stóp procentowych w USA oczekiwanych przez ekonomistów rośnie niemal z tygodnia na tydzień. Analitycy BNP Paribas prognozują aż sześć podwyżek w 2022 roku, choć przed styczniowym posiedzeniem Fed oczekiwali czterech. Z kolei eksperci banku Nomura szacują, że w marcu Fed może podwyższyć stopy nawet o 50 punktów bazowych. Rynkowy konsensus zakłada podwyżkę o 0,25 punktu procentowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(30)
ewed
2 lata temu
RPP i prezes NBP robi wszystko by euro, frank i dolar były drogie a złotówka słaba. Gadanie przez rządzących o tym, że na rynek mogą wrzucić każdą ilość gotówki. Lepiej nie można było zrujnować złotego. Rozdawanie pieniędzy, zadłużanie państwa, podnoszenie podatków, majstrowanie przy OFE, ciągła niepewność co nowego rząd wymyśli prowadzą do osłabienia złotówki. By uniknąć problemów finansowych, potrafić wykryć pułapki zastawiane przez instytucje finansowe potrzebna jest finansowa wiedza. Przynajmniej na podstawowym poziomie. Dlaczego w szkole się tego nie uczy? Przeczytajcie sobie ksiazke pt. Emerytura nie jest Ci potzerbna . Opisano w niej jak dojść o wolności finansowej pomimo nie najwyższych zarobków.
🦴 Dobrobyt
2 lata temu
Klozetowy dolar zniknie za parę lat. Pachołkowe waluty też. Lepiej inwestować w papier toaletowy. Przynajmniej będzie pożytek. 🧻
Medici
2 lata temu
nie ma to jak opinia analitykow z malo znaczacych na swiatowym rynku finansow banku PKO SA i BNP. Nie ta liga panowie. Znikajcie do swych typowo komercyjnej bankowosci a najwyzsza lige zostawcie tym ktorzy maja prawo wypowiadac sie na temat dzialan FED-u. To juz NBP nie ma na tyle madrych analitykow, by wypowiedzieli sie w tej kwestii? Wylacznie oni moga oceniac ruchy Rezerwy Federalnej USA w Polsce a nie jakies pacholki, z ktorymi zdaniem nie licza sie nigdy prawdziwi mocarze swiata finansow
Chipek
2 lata temu
To już nieaktualne, dane z piątku zaskoczyły tzw. przewidywaczy.
Polityka
2 lata temu
Fed robi to co musi , RPP to co im każą .
...
Następna strona