Takiego rezultatu nikt się nie spodziewał. Jak wynika z raportu ADP, zatrudnienie w sektorze pozarolniczym w USA w styczniu zmniejszyło się o 301 tysięcy.
To potężne zaskoczenie. Średnia prognoz ekonomistów mówiła o wzroście zatrudnienia na poziomie około 200 tysięcy. Spadek o 301 tysięcy jest najgorszym wynikiem od maja 2020 roku.
Warto również podkreślić fakt, że w żadnych miesiącu 2021 roku nie odnotowano spadku.
Kluczowe oficjalne dane z USA
Raport opublikowany przez ADP to jednak tylko przystawka przed kluczowymi, oficjalnymi, danymi z amerykańskiego rynku pracy. Te zostaną opublikowane w piątek o 14:30.
Zdaniem ekonomistów, stopa bezrobocia w Stanach Zjednoczonych w styczniu utrzymała się na dotychczasowym poziomie (3,9 proc.), a w sektorze pozarolniczym przybyło 150 tysięcy nowych zatrudnionych. To wynik słabszy niż w grudniu (199 tysięcy), ale znacznie lepszy niż wskazują dane ADP.
Rozczarowujące wskazania raportu ADP niekoniecznie muszą oznaczać analogiczną sytuację w przypadku oficjalnych danych amerykańskiego Departamentu Pracy. Duże rozbieżności między nimi zdarzały się całkiem często. Nie można jednak wykluczyć, że winny jest Omikron. Wówczas również oficjalne dane mogłyby rozczarować.
Co zrobi Fed?
Gdyby taki scenariusz się ziścił, a dane z amerykańskiego rynku pracy okazały się znacznie poniżej rynkowych szacunków, momentalnie pojawiłyby się głosy o tym, że Fed może raz jeszcze zastanowić się nad tempem zacieśniania polityki monetarnej w USA.
ZOBACZ TAKŻE: Bank USA bardziej agresywny w kwestii stóp procentowych
Czy tak się stanie? Niekoniecznie. - Słabe dane ADP w ostatnich 2 latach były jeszcze mniej przydatne w prognozowaniu NFP (Non-Farm Payrolls - zatrudnienie w sektorze pozarolniczym) niż zazwyczaj, ale jeśli to faktycznie zasługa Omikrona i to samo zobaczymy w NFP, to Fed nawet nie mrugnie. Powell dość wyczerpująco wyjaśniał, czemu to zignorują - napisali analitycy Pekao SA.
Liczba podwyżek stóp procentowych w USA oczekiwanych przez ekonomistów rośnie niemal z tygodnia na tydzień. Analitycy BNP Paribas prognozują aż sześć podwyżek w 2022 roku, choć przed styczniowym posiedzeniem Fed oczekiwali czterech. Z kolei eksperci banku Nomura szacują, że w marcu Fed może podwyższyć stopy nawet o 50 punktów bazowych. Rynkowy konsensus zakłada podwyżkę o 0,25 punktu procentowego.