Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Tego w statystykach nie było od 20 lat. GUS podał najnowsze dane o bezrobociu

120
Podziel się:

Bezrobocie w Polsce w grudniu wyniosło 5,4 proc. - wynika z opublikowanego w środę raportu Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Wskaźnik utrzymał się na poziomie z listopada. To dość wyjątkowa sytuacja, bo w poprzednich latach zazwyczaj końcówka roku przynosiła wzrost bezrobocia. Bez pracy jest oficjalnie 895,2 tys. osób.

Tego w statystykach nie było od 20 lat. GUS podał najnowsze dane o bezrobociu
GUS opublikował najnowsze dane o bezrobociu w grudniu 2021 (money.pl, Aleksandra Helbin)

W poprzednich latach procentowo określane bezrobocie w Polsce zazwyczaj sezonowo rosło pod koniec roku. Pandemia tę zależność zaburzyła. W listopadzie GUS odnotował minimalny spadek wskaźnika, a najnowsze dane pokazały, że utrzymał się na tym samym poziomie 5,4 proc.

Sytuacja, w której nie obserwowaliśmy wzrostu bezrobocia (wyrażonego procentowo) między listopadem i grudniem, ostatni raz miała miejsce w 2016 roku. Co więcej, jak zauważają ekonomiści Pekao, spadek samej liczby bezrobotnych między listopadem i grudniem nie zdarzył się od co najmniej 20 lat.

Bezrobocie w trendzie spadkowym

Rynek pracy wydaje się odporny na kolejną falę koronawirusa, który szczególnie w 2020 roku pozbawił zatrudnienia wielu Polaków. Rok 2021 był już dużo lepszy, a nawet udało się wrócić do poziomów sprzed pandemii. Choć do rekordu jeszcze trochę brakuje.

Warto zauważyć, że ostatni raz procentowo liczone bezrobocie wzrosło w Polsce w styczniu 2021. Od tamtej pory, gdy osiągnęło poziom 6,5 proc., tylko maleje.

Zobacz także: Money. To się liczy

Brakuje już niewiele do najlepszych statystyk bezrobocia z 2019 roku, gdy wskaźnik spadł do 5 proc. Ekonomiści z dość dużym optymizmem patrzą na rynek pracy w 2022 roku i jest szansa na poprawienie tego wyniku.

Sam grudniowy odczyt z rynku pracy ekspertów nie zaskoczył. Prognozy już wcześniej zakładały, że bezrobocie wyniesie na koniec roku 5,4 proc. Na to wskazywały też wstępne wyliczenia resortu pracy.

Szczegółowe dane o bezrobociu

Dokładna liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy to 895,2 tys. W porównaniu z poprzednim miesiącem ubyło ze statystyk 3,6 tys. osób. Jest też dużo lepiej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku, gdy bez pracy było 1 mln 46,4 tys. ludzi.

Tabele GUS pokazują, że w urzędach pracy w grudniu zarejestrowano 101,4 tys. nowych bezrobotnych. Niemal dokładnie taki sam wynik był miesiąc wcześniej (101,1 tys.). W analogicznym okresie poprzedniego roku w statystykach widniało 105,4 tys. nowych osób.

Jednocześnie z ewidencji bezrobotnych skreślono 105 tys. osób, czyli o 8,2 tys. mniej niż w listopadzie i o prawie 20 tys. więcej niż rok wcześniej.

Należy pamiętać, że 5,4 proc. to średnie bezrobocie w Polsce. W zależności od regionu kraju sytuacja na rynku pracy jest wciąż mocno zróżnicowana. Jest wiele województw, gdzie statystyki wyglądają dużo gorzej i o pracę nie jest tak łatwo. Wyniki w regionach wahają się w granicach od około 3 proc. w wielkopolskim do ciągle ponad 8 proc. w warmińsko-mazurskim.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(120)
WESKERMAREK
2 lata temu
Okłamują ludzi w telewizji że mamy niskie bezrobocie robią nas na okrągło w balona , uważają takich jak my zwykłymi debilami, że ciemny lud nigdy nie przyjdzie po rozum do głowy by zrozumieć iż w Polskim Państwie źle się dzieję wzięte z księgi Hamleta. Specjalnie chcą nas zrobić dziadami w środkowej Polsce byśmy wyjeżdżali za granicę zostając niewolnikami panów zachodnich bo przecież brudasy wolą żyć na koszt podatników niż iść do pracy, pani Merkel dała im stały dochód zwanym social, pasję życiowe rozwiązują w swoim szariacie klepią mnogo dzieci jeżdżą dobrymi samochodami może nie z tej najwyższej półki ale w miarę przyzwoitymi pieniądze zostaną jeszcze na wczasy nowe komórki żyć nie umierać, czekają na naiwnych Polaków żeby robili na czyjeś buły darmozjadów bo Niemcy do nich się nie zaliczają , pozdrawiam normalnych Polaków.
Kornik
2 lata temu
Kreatywna księgowość. Podajcie ilu jest ludzi pracujących w Polsce. Każdy sam oceni.
Gosia
2 lata temu
No u nas rewelacja, albo znajomości i praca w urzędzie albo do sklepu na kasę. Więcej ofert nie ma. No ewentualnie jeszcze jak bym miała grupę inwalidzką to jest jakaś niewielka szansa, że mnie gdzieś przyjmą, bo im to statystyki do PFRONu poprawi. W tych fantastycznych okolicznościach, jak mam pracować w pracy zdecydowanie poniżej swoich kwalifikacji i umiejętności, to wolę jechać za granicę i przynajmniej godnie zarobić.
Dddd
2 lata temu
Jakoś mnie to nie dziwi. Emerytura dla kobiet 60 lat. Kobiety albo macierzyński, albo wychowawczy , albo nie podejmują pracy bo mają socjal w formie 500 + ,teraz jeszcze opiekuńczy . Większość kobiet wychowuje dzieci do końca wychowawczego.
Kilero
2 lata temu
Jak czytam takie śmieszne artykuły to mi się coś robi ... bezrobocie jest niskie bo cała masa ludzi pracuje za granicami kraju i zwozi tu ciężko zarobione pieniądze i napędza gospodarkę tego dziwnego kraju w Europie, gdyby nie możliwość wyjazdu i pracy w Europie, wcześniej w UK to była by tutaj bieda i dziadostwo! Polskie firmy i tak zwani zasrani biznesmeni dalej oczekują pracy za jak najniższe wynagrodzenie i bajlepiej pracę od rana do nocy ! Realne bezrobocie to min 20%
...
Następna strona