Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Przybywa pracowników zarabiających minimalną krajową. Dotyczy to co piątej Polki

36
Podziel się:

Polska szybciej od większości krajów podnosi ustawowy próg minimalnego wynagrodzenia. Przez to razem z Rumunią jesteśmy na czele krajów, gdzie najwięcej osób zarabia na najniższym możliwym pułapie. Szczególnie widać to w przypadku kobiet. Wypłata prawie co piątej Polki jest uzależniona od decyzji rządu.

Przybywa pracowników zarabiających minimalną krajową. Dotyczy to co piątej Polki
W Polsce 18 proc. kobiet pracuje za minimalną płacę (Adobe Stock, ©Small365 - stock.adobe.com)
bFelSSut

W ostatnich miesiącach dane GUS pokazywały, że przeciętne wynagrodzenie w średnich i dużych firmach rosło w skali roku w tempie 8-10 proc. W październiku była to kwota 5917 zł brutto.

Jest jednak bardzo dużym nadużyciem twierdzenie, że to typowa pensja Polaka. Tym bardziej że jak pokazują dane Eurofound (europejskiej fundacji na rzecz poprawy warunków pracy i życia), rośnie w Europie liczba osób zarabiających minimalną krajową.

Warto podkreślić, że dzieje się tak m.in. dlatego, że wiele krajów systematycznie podnosi próg najniższego wynagrodzenia i przez to łapie się do niego coraz więcej ludzi. Tak jest też w Polsce, gdzie od 1 stycznia 2022 minimalne zarobki wzrosną o 210 zł do poziomu 3010 zł brutto. To dwa razy wyższa kwota niż dekadę temu.

bFelSSuv
Zobacz także: Czy tarcza antyinflacyjna to dobry pomysł? „To może wywołać odwrotny efekt. Inflacja poza kontrolą”

Polska w czołówce

Ze szczegółowych danych za 2019 rok wynika, że około 7 proc. pracowników w Unii Europejskiej zarabiało na poziomie ustawowego minimum (przyjęto margines błędu na +/-10 proc.). Na tle innych krajów niestety bardzo mocno średnią zawyża Polska

W statystykach pokazujących procent mieszkańców zarabiających minimalną krajową tylko Rumunia jest przed Polską. Podium zamyka Portugalia, która ma bardzo zbliżone wyniki do naszych.

bFelSSuB

Najniższy procentowy udział osób zarabiających minimalną krajową europejska fundacja odnotowuje w przypadku naszych południowych sąsiadów z Czech. Podobnie jest w Holandii i na Słowenii.

Wśród największych gospodarek warto zwrócić uwagę na Wielką Brytanię, gdzie minimalna płaca jest powszechniejsza niż średnio w UE. Reszta zamożnych krajów zaniża tą średnią.

Kobiety zarabiają mniej od mężczyzn

Z raportu Eurofound płynie jeszcze jeden bardzo istotny wniosek. Wszędzie (oprócz Bułgarii) więcej kobiet niż mężczyzn zarabia na poziomie dopuszczalnego minimum. A w Polsce jest to szczególnie mocno widoczne, bo ten odsetek dla kobiet jest najwyższy - sięga 18 proc.

bFelSSuC

"Kobiety stanowią ponad 60 proc. osób zarabiających minimalną płacę. W prawie każdym państwie członkowskim ponad połowę całkowitej liczby osób zarabiających minimalne wynagrodzenie stanowią kobiety. Są znacznie nadreprezentowane w tej kategorii" - czytamy w raporcie Eurofound.

bFelSSuD

Osoby zarabiające minimalną płacę są zatrudnione zazwyczaj w kilku sektorach. Mowa o hotelarstwie, gastronomii, handlu, służbie zdrowia i innej działalności usługowej. Są to pracownicy wykonujący podstawowe czynności, niewymagające specjalistycznej wiedzy i umiejętności.

"Kobiety pracują za najniższe wynagrodzenie także w sektorze edukacji i przemysłu oraz w biurowych zawodach urzędniczych. Z kolei mężczyźni zarabiający najmniej są często spotykani w przemyśle i sektorach wytwórczych, a także w zawodach takich jak: rzemieślnicy i pracownicy fizyczni oraz operatorzy maszyn i urządzeń" - wskazuje Eurofound.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bFelSSuW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(36)
dorota
2 tyg. temu
Coraz więcej pracuje za minimum, bo podniesienie minimum jest jedyną matodą zmuszenia biedafirmy do płacenia, choćby tylko tyle, żeby ludzie się mogli utrzymać bez pomocy MOPSu i żerowania na rodzinie. Powinni się też wreszcie rozprawić z outsourcingiem i tak zwaną praca tymczasową, bo wydłużenie czasu pracy tymczasowej na max 18 miesięcy to był bardzo nieśmieszny żart.
radca
miesiąc temu
Iwona M. wie jak należy zarabiać, kobity do Iwonki po radę na zarabianie kasy
terra 65
miesiąc temu
Pracuje w tzw.budżetówce.Stanowisko obsługi.Dobrze,że państwo podwyższa minimalną.Są to jedyne podwyżki ,jakie otrzymujemy.To pociąga też wyższe dodatki do pensji.A obowiązków przybywa i lat.Ludzie 55+ już nigdzie nie pójdą,bo ich nikt nie chce.I państwo cynicznie żyłuje nas.Z jakim utęsknieniem czekają tacy ludzie emerytury!!!
bFelSSuX
ccccbbb
miesiąc temu
Zamykam swój biznes będę żył przez dwa lata z oszczędności, ale nie mam zamiaru dalej dokładać do rozdawnictwa tych rządzących tym krajem, niech sami teraz dokładają biedocie ze swojej kieszeni.
...
miesiąc temu
niedługo to połowa społeczeństwa będzie zarabiać najniższą krajową no i super, czy się stoi czy się leży
...
Następna strona